Vincent liep zo de natuur in, een woestenij van bossen en heidevelden van een smal steegje is er uitzicht op de achterkant van het statige pand met rechts het atelier dat Vincent betrok na aankomst in Nuenen. Zijn ouders, die de pastorie bewoonden, boden aan om er grotere ra men in te maken - hun zoon was tenslotte schilder en had zoveel mogelijk licht nodig - maar de artiest wilde het niet. Hij deed het af als overbodige luxe. Vincent wilde in Nuenen een boeren- schilder zijn, naar zijn voorbeeld Jean- Fran^ois Millet. De grootste schoonheid zat volgens hem in de eenvoud. Of het nou om de natuur ging of om de mensen. Liever tekende Vincent het doorleefde gezicht van een boerin, dan het gladde gelaat van een rijke dame. En geen mooier kostuum dan dat van de boer. Achter de pastorie staan nu huizen en winkels, maar destijds liep Vincent er zo de natuur in, een woestenij van heidevelden, zandpaden, sloten en bossen. Zo ruig als eind 19de eeuw is de natuur rondom het dorp niet meer, maar er zijn stukken die nog aardig in de buurt komen, zoals het Nuenens Broek, een drassig gebied aan de oevers van de Dommel. Over onverharde landbouwwegen wandel ik in de richting van Nederwetten. Het landschap is er nog niet door ruilver kaveling gladgestreken. Er zijn weilanden, grillige plukken bos, stroken met struiken, elzensingels en wilde zompige stukken die soms onder water staan. Ik herken de schetsen van Van Gogh. Sloten met knot wilgen, zandpaden met kale populieren, soms een kerktoren of een molen die de horizon markeert. Ik vraag me af of Vincent met zijn schetsboek onder zijn arm traag over de wegen slenterde ofjuist met ferme pas door de velden liep. Was hij onderzoekend of vastberaden? Het is gissen. Een inter view dat de heemkundekring in 1966 had met de laatste ooggetuige, de hoogbejaarde Piet van Hoorn, geeft een beeld: ,,De mees te mensen bekeken hem voor een gek, maar hij was helemaal niet gekdan ging hij daar eens heen, dan ging hij hier eens heen, en dan ging hij ginder heen. En dan zeiden ze daar is die gek weer bezig. Maar dat was geen gekheid, dat was alleen om een punt te vinden waar dat hij kon schil deren.'' Natuurlijk wordt Van Gogh in Nuenen niet meer voor gek versleten, maar open lijke bewondering heeft toch tot eind 20ste eeuw geduurd. Wat begon met een infor matiecentrum in een koetshuis, is uit gegroeid tot het Vincentre met een mooie presentatie over de schilder, die vooral zijn Nuenense periode belicht. Ook kun je er terecht voor boeken, begeleide rond leidingen en een Brabantse kop koffie. Volgens directrice Simone van der Heiden is er steeds meer internationale belangstelling: ,,Zelfs grote maatschappijen die riviercruises organiseren weten ons te vinden. Je loopt in het dorp als het ware door de tekeningen en schilderijen van Van Gogh. En je komt meer te weten over de persoon. Dat is voor veel mensen een unieke belevenis.'' Brabant krijgt steeds beter in de gaten dat Vincent in zijn geboortestreek een groter podium verdient. Behalve de nieuwe tentoonstelling in het Noordbrabants Mu seum in Den Bosch, wordt het Vincentre in Nuenen twee keer zo groot, zijn er plannen 40 Reizen Optimistisch In brieven aan zijn broer schreef Vincent: 'Het gaat mij in Brabant nogal wel. Ten minste, ik vind de natuur hier erg opwekkend.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120