Van ijzige kou naar zwoele lente: hoe kan dat zo snel? EUWS 11 Eerst zag je veel twijfel bij mensen, of ze het vaccin zouden nemen. De afgelopen tijd heb je dat zien schuiven ,,Heel veel ziektes waartegen we vaccineren ken nen we helemaal niet meer. Ik heb zelf in de tro pen gewerkt, dus ik weet bijvoorbeeld dat difterie een ernstige ziekte is. Maar 99,9 procent van de Nederlandse artsen zal nooit een difteriepatiënt hebben gezien. Hetzelfde geldt voor tetanus, of rode hond. Dus de ziektes zie je niet meer, of zel den. Maar over bijwerkingen staan genoeg ver halen op internet, of ze nu waar zijn of niet. Dat maakt het voor mensen complex, en dat snap ik.'' ,,Waar ze gelijk in hebben, is dat je bij elk vaccin ongelooflijk goed moet kijken of er bijwerkingen zijn. Je vaccineert gezonde volwassenen of kinde ren. Dat betekent dat een bijwerking veel zwaar der weegt dan bij een nieuw medicijn tegen kan ker of een andere ernstige aandoening. Daarop wijzen vind ik heel verstandig. Maar wat jammer is, is dat op dit soort sites heel veel beweringen worden gedaan die niet worden onderbouwd. En als je zo'n bewering inhoudelijk bestrijdt, volgt weer een heel ander argument. Dus het is eerder een bijna heilig gelóóf dat vaccinaties het kwaad zijn. Dat mag. Aan de andere kant: als de vaccina tiegraad door een bepaalde drempel zakt, heeft dat ernstige gevolgen, zo is het wel.'' ,,Ik denk dat het heel goed is. Er wordt ontzettend veel uitleg gegeven over de werking van vaccins, over bijwerkingen, over hoe die worden geregis treerd. Heel open. Niet alleen door de overheid, maar door tal van experts. Dat werkt volgens mij goed. Eerst zag je veel twijfel bij mensen, of ze het coronavaccin zouden nemen. Maar de afgelopen maanden heb je dat zien schuiven.'' „Volgens mij is dat nog steeds een relatief kleine groep. Het gaat om de grote groep twijfelaars daaromheen, die wel bereid is om op inhoudelijke gronden een beslissing te nemen.'' ,,Absoluut! Het is echt begonnen met trial and error, allemaal heel primitief. En kijk nu eens: we hebben mRNA-vaccins die 95 procent van de ouderen beschermen tegen Covid-19. Dat is echt ongekend, fantastisch. Het laat ook zien wat de wetenschap kan bereiken als je écht serieus inves teert in vaccins.'' ,,De omvang en de gevolgen voor alle terreinen van de samenleving zeker. Als infectieziekten- epidemioloog wist ik dat het een keer zou gebeu ren. Maar het is moeilijk je er een concrete voor stelling van te maken. We hebben dit in het rijke Westen gewoon nog nooit meegemaakt.'' ,,Haha, klopt. Het risico van heel vaak je mening geven, is dat je bijdraagt aan de verwarring. Dat wilde ik voorkomen. Maar een paar keer heb ik toch gezondigd.'' ,,Toen we zo laat begonnen met vaccineren, kon ik mijn ergernis niet meer bedwingen. Dan is er zo veel snelheid gemaakt met ontwikkelen van vac cins, en ben je niet klaar om ze toe te dienen. Dat vond ik treurig.'' ,,We zijn een polderland, hè. Over alles moet overlegd worden. Maar dat is niet de manier waarop je zoiets moet doen. Dit moet geen poli tiek zijn, maar logistiek. Daar is het echt misge gaan. Ik hoop dat het nu alsnog wordt ingehaald.'' ,,Ja. Toen heeft het ministerie van Volksgezond heid gezegd: dit is een logistieke operatie, dus die moet door logistieke experts van Defensie worden geregeld. Deze vaccinatiecampagne is zeker ge compliceerder, maar die les had je wel moeten trekken.'' ,,Ja, zeker.'' „Kennelijk. Daar ben ik niet bij geweest.'' „Degene die de leiding heeft over de hele crisisbe- strijding. die moet zo'n beslissing nemen. Hoe het precies is gegaan, weet ik niet. Daar zullen onge twijfeld fantastische evaluatierapporten over worden volgeschreven. Al hebben we daar nu niks aan.'' ,,Dat kan altijd. In de jaren 90 kwam difterie op eens terug in de voormalige Sovjet-Unie. Dat je denkt: het kan toch niet waar zijn? Maar wat niet helemaal de wereld uit is, komt gewoon een keer terug. Het pokkenvirus zit achter slot en grendel in twee labs in de VS en Rusland. Maar in Afrika heb je andere pokkenvirussen, één ervan kan ook bij mensen ziekteverschijnselen geven. Het is mo gelijk dat zo'n variant zich gaat aanpassen aan de mens en zich verder verspreidt. Ebola is nu ook weer terug in Afrika. Ergens in Guinee was er een overgang van een vleermuis naar een kind. Een toevalsgebeurtenis, en het virus is er weer." ,,Ja, en er zijn er nog een paar honderd bij vleer muizen en andere dieren. Dat we met nieuwe vi russen te maken krijgen, weet je, maar wanneer en met welk virus, dat is helaas steeds een verras sing. Een vaccin ontwikkelen tegen alle corona virussen, of bijvoorbeeld tegen alle variaties van het griepvirus, daarmee zou je echt een stap ver der komen. Het is niet onmogelijk.'' Van min 16 naar plus 20 in één week: hoe is dat mogelijk? Zowel de koude van vorige week als de verwachte hoge temperatu ren worden veroorzaakt door een krachtig hogedrukgebied, zegt Wilfred Janssen van Weerplaza. ,,Daardoor kwam aanvankelijk vanuit Noord-Europa en Rusland koude lucht naar ons toe. Daarna is het hogedrukgebied aan de wandel gegaan. Nu ligt het boven Zuid-Europa, waardoor warme lucht onze kant op komt.'' Dat het ook zo lang warm blijft, komt doordat het hogedrukgebied 'krachtig en standvastig' is, vertelt Janssen. ,,Meestal krijgen we warmte door een lagedrukgebied op de oceaan, en dat is grilliger.'' Als het kwik de komende dagen 20 graden haalt, dan komt de temperatuursprong heel dicht in de buurt van het record van 1912: toen verschilde de temperatuur in februari maar liefst 37,5 graden. Wat zijn de gevolgen voor de natuur? Van sneeuw naar lente: de hoge temperaturen geven de natuur een grote 'boost', zegt Arnold van Vliet, bioloog aan de Wageningen Uni versiteit. ,,De eerste vlinders zul len te zien zijn: citroenvlinders, dagpauwogen en kleine vossen.'' Toch is het afwachten of ze het al lemaal gaan overleven. „In februari kan nog vorst komen. Dat is spannend." Door de warmte is ook de padden- trek aanstaande. Dat de vorst in elk geval voor nu voorbij is, is gunstig voor hen en voor andere amfibieën, zegt Van Vliet: „Doordat er een dikke laag sneeuw op het ijs lag, kwam er min der licht op het water. Daardoor produceren de planten geen zuurstof en is het water zuurstofar- mer." Voor het groen was dat pak sneeuw juist wél handig. Van Vliet: „Dat werkt isolerend, waardoor de tempera- tuur niet zo ver zakt. Je ziet nu krokusjes en sneeuwklokjes in bloei staan, die hebben het ge woon overleefd.'' Warmer weer, goed nieuws in de strijd tegen corona? In hoeverre het warme weer helpt in de strijd tegen corona is nog maar de vraag, zegt UMCG-viro- loog Bert Niesters. ,,We verwach ten wel een positief effect. Maar vorig jaar viel het tegen. In augus tus zagen we een flinke toename van corona en toen was het hart stikke warm.'' Het probleem nu, zegt Niesters, is dat er nog zoveel mensen be smet zijn. ,,Als we goed gaan vac cineren, neemt dat aantal af. En dan hoop ik, als we met het mooie weer ook vaker buiten zitten, dat we het virus meer onder controle krijgen.'' Maar het allerbelangrijkste, zegt Niesters, zijn de maatregelen. ,,Houd afstand, dat helpt. Andere infecties komen daardoor ook bijna niet meer voor. Wat dat be treft is het ontzettend saai. Alleen het rhinovirus, dat verkoudheid veroorzaakt, kom je nog tegen.'' Kunnen we genieten van het mooie weer? De afgelopen maanden werden met mooi weer meermaals na tuurgebieden afge sloten, in de zomer gebeurde het zelfde met stranden. Kan er coronaproof worden genoten van het lente weer? Marleen Oldenhave, woord voerder van het Veilig- heidsberaad, verwacht geen grote problemen. „Vorig weekend vroeg iedereen zich met het schaatsweer ook af: gaat het wel goed? Maar eigenlijk ging het prima." Mocht het in de natuur te druk worden, dan kunnen gemeenten zelf maatregelen nemen, zoals het afsluiten van een natuurgebied. Ze zullen dan ook oproepen om weg te blijven. „Verder rekenen we op het gezond verstand van mensen zelf: als je ergens naartoe gaat, hou je dan aan de regels. En ga terug als het te druk is." zaterdag 20 februari 2021 GO Heeft de antivaxbeweging inhoudelijk terechte kritiek? Er is nog nooit zoveel over vaccinatie gedis cussieerd als afgelopen jaar, door corona. Helpt dat de algemene vaccinatiebereidheid, of juist niet? En de groeiende groep complotdenkers dan? Die wijst vaccinatie ook bijna per definitie af. Niet echt handig als je een vaccinatiegraad van 95 procent nodig hebt, zoals bij mazelen. Zijn vaccins door de decennia heen beter ge worden? Tijdens het schrijven van dit boek hield corona wereldwijd huis. Heeft de impact van de pan- demie u verrast? We zagen u niet heel vaak opduiken in de me dia. Maar soms kon u het toch niet laten. Toen het over de vaccinaties ging, bijvoor beeld. Zeg maar gerust bizar. Bij de Mexicaanse griep in 2009 ging het toch allemaal vrij vloeiend? Juist als een operatie gecompliceerder is, had de logistiek nóg meer aandacht moeten krijgen, toch? Op het ministerie is nu een andere afweging gemaakt? Wiens verantwoordelijkheid is zo'n beslissing in een crisissituatie als deze? Terug naar andere virussen en vaccins. Zijn er oude ziekten waarvan u vreest dat ze terug komen? Zoals we vier menselijke coronavirussen had den, en sinds eind 2019 vijf. Na de sneeuw en het ijs van een paar dagen geleden wordt het dit weekend historisch warm. Morgen kan het kwik zomaar 19 graden aantikken, een record voor deze tijd van het jaar. Hoe kan het dat het weer ineens zo omslaat? En is die warmte gunstiger in de strijd tegen corona? Vier vragen over het lenteweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11