Voor mensen uit zijn geboortestreek is het een gegeven van alledag: Vincent van Gogh was een Brabander. Maar de trots groeit en dit jaar staat er veel nieuws te gebeuren. Op zoek naar sporen van het genie dat hier zijn eerste meesterwerken schilderde. Dat de meeste tekeningen en schilderwerken uit deze periode donker en zwaarmoedig ogen, is volgens Berger een misvatting: ,,Als je heel goed kijkt, zie je al hoe hij experimenteert met de kleuren waar hij nu zo bekend om is. In het aquarel van de pastorie- tuin in Nuenen zit bijvoorbeeld een prachtig blauw en groen.'' De pastorie staat er 156 jaar later nog steeds. Aan het eind Voor de meeste dorpsbewoners van het 19de-eeuwse Nuenen moet Vincent van Gogh een vreemde snuiter zijn ge weest. Zoon van de dominee, 30 jaar oud en werkloos, sjofel gekleed en dan werd er ook nog gefluisterd dat hij in Den Haag on gehuwd had samengewoond met een pros tituee en haar twee kinderen. Niemand die in de gaten had welk wonder zich recht voor hun neus aan het voltrekken was. Hoewel het dorp sinds 1883, het jaar dat Vincent er ziek en berooid aankwam, veel is veranderd, zijn er nog tal van plekken te zien die hij heeft getekend of geschilderd. Sterker nog, er is niet één andere plaats, ook niet in Frankrijk, waar zijn werk nog zo herkenbaar in het landschap is terug te vinden. Van het kerkje tot het populieren laantje, van winterse knotwilgen tot watermolens. Een van die bijzondere plaatsen is de Collse watermolen, in 1884 door Vincent vastgelegd met olieverf op doek en plaat. De schilder zou het houten gebouw met rode dakpannen nu nog moeiteloos her kennen. Ik zie hoe het water door het dubbele rad stroomt en schuimend tevoor schijn komt, precies als op het schilderij dat één van de pronkstukken is van het Noordbrabants museum in Den Bosch. Het museum hoopt eind maart de nieuwe Van Gogh-zaal te kunnen openen. ,,Van Gogh was onderdeel van de histori sche expositie, maar krijgt nu een eigen ruimte met dertien originele werken'', vertelt conservator Helewise Berger. ,,Je zou kunnen zeggen dat Vincent in Brabant heeft leren schilderen. Het verschil tussen zijn eerste en laatste werk dat hij hier heeft gemaakt is enorm.'' ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 39 TEKST EN FOTOS HANS AVONTUUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119