y Als ik me nu nerveus of somber voel, verbeeld ik mij een berg te zijn. Al heb je tien jaar Rutte, die berg blijft, onaangeraakt ,,Ja. Een jaar of vier geleden kreeg ik een depressie. Mijn moeder was gestorven en mijn zusje ging dood, waardoor ik geen fa milie meer had. Ik wou dood. De psychia ter raadde mindfulness aan. Een vrouw liet me een halfuur naar walnoten kijken. Ik heb er veel aan gehad. Als ik me nu nerveus of somber voel, verbeeld ik mij een berg te zijn. Al heb je tien jaar Rutte en vijftig jaar Wilders, die berg blijft, onaangeraakt. Een tweede les was dat goede zaden leiden tot goede planten. Ik heb me voorgenomen vijf keer per dag aardig te zijn, door iemand voor te laten gaan, de conducteur te groe ten. Prettig voor die ander, en met mij gaat het ook vijf keer beter.'' een beetje gestrand zijn in het leven. Ze vertellen hoe lastig het is je staande te hou den. Ik pleit voor alle gekken, randfiguren en mismaakten. Die verrijken ons leven.'' ,,Ja, daarom probeer ik elke dag te 'ontbitte- ren'. Ik ben lang in psychoanalyse geweest, dan leer je jezelf wel aan te pakken. Confronteer jezelf met tegenstellingen, dat houdt je geest lenig. Waarom was ik in Parijs een magneet voor clochards, en praatte ik met ze? Omdat ik bang voor ze was, daarom probeerde ik die angst te over winnen. Frank Zappa zei: 'Degeest is als een parachute; hij werkt pas als hij open is.' Als ik op mijn 92ste met mijn rollator in een ver pleeghuis woon, wil ik me thuis kunnen voelen bij een Somalische directrice. Ik wil klaar zijn voor mijn eigen tijd.'' te trappelen de boel flink aan te pakken. We verkeren in chaos, met woede, onover zichtelijkheid en ministers die hun taak niet aankunnen. Voor je het weet, smeken we om een ingreep van een sterk persoon. Democratie is broos, een tijd als deze nodigt uit tot ondemocratische krachten.'' ,,Als ik op scholen kom, ben ik een soort E.T., een wezen van een andere planeet. Ik vertel dat we in mijn jeugd maar één tele foon in heel Bergen aan Zee hadden. En over de Watersnoodramp; dat mijn ouders bij de radio zaten, zo'n groot toestel met een flikkerend oog. Dan kijken die scholie ren me aan: wat een gekke man, en wat gebruikt hij gekke woorden. Ze vinden me volstrekt getikt. Het inspireert enorm om met hen in gesprek te gaan. Elke dag maak ik dezelfde wandeling en zit ik op een bankje bij een opvanghuis voor mannen met heupflesjes alcohol en rollators, die Een open geest houdt ook jeugdig. KliFi; Woede in de republiek Nederland verschijnt bij AtlasContact (€22.) ADRiaAH VAK üiS WOf De RfPoSL'EK hederlaho U zei ooit bang te zijn een oude, verbit terde gek te worden. Bent u dat nog? U heeft in uw leven de wereld ingrijpend zien veranderen. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113