Daten tijdens de lockdown? Hoe dan? Ik kan ze moeilijk van de straat sleuren hij weer: dit was vergelijkbaar met het smerigste voer dat de Duitsers aan de gevangenen gaven.'' Ze neemt even een pauze en serveert goulashsoep en broodjes. Hoe tragisch de gebeurtenissen ook, haar toon blijft onverminderd opgewekt. ,,Weet je, het was een verdrietige tijd, maar eigenlijk wil ik daar niet te lang in blijven hangen. Na mijn jeugd is alles alleen maar beter geworden. Op de middelbare school was ik geliefd. Ik werd klassenvoorzitter, ging bij de school krant. Ik kwam helemaal tot bloei. Dat ging door tot in mijn studententijd. Ik heb het hartstikke leuk gehad in Groningen.'' Ze trouwde vroeg. Te vroeg, zegt ze nu. ,,Ik was 22, we waren vier jaar samen. Een bruiloft met alles erop en eraan. Receptie, feest, koets, een mooie jurk. Nou, die jurk was nog niet terug van de stomerij of het huwelijk was voorbij. We waren pas een halfjaar getrouwd toen ik erachter kwam dat mijn echtgenoot iets met een ander had. Iemand die ik goed kende nota bene. Op een dag kwam ze op de koffie en vertel de ze dat ze het met mijn man had gedaan. Ik heb meteen een echtscheiding aange vraagd. Mijn ouders, mijn vrienden: ieder een was totaal in shock. Ik was wanhopig en op een van die donkere momenten heb ik mijn hoofd in de oven gestoken en het gas aangezet. Ja, dan hoop je dat je dood gaat. Bizar. Maar het was butagas. Het werkte niet.'' ,,Ik denk het wel. Ik heb een krankzinnig leven gehad. Toevallig vond ik gisteren een brief van die echtgenoot die inmiddels al een tijdje dood is. Tien jaar nadat we uit elkaar waren gegaan, bood hij zijn excuses aan voor het feit dat hij, zo schreef hij, 'zijn pik achterna was gegaan'. Ik vind het wel groots dat hij dat heeft gedaan, hij had die brief niet hoeven schrijven. Later zijn we goede vrienden geworden.'' We spreken over de tijd dat Catherine Keyl carrière maakte. Ze vloog als verslag gever de wereld rond. Maakte reportages in Thaise vluchtelingenkampen, deed verslag van de Amerikaanse verkiezingen, inter viewde Soeharto in Indonesië. ,,Met een camera- en geluidsman op pad iets moois maken, dat maakte me gelukkig. We ver- trokken pas als we een verhaal hadden.'' ,,Sommigen vinden dat vrouwen op leef tijd niet aan de bak komen, maar ik mag niet klagen. Ik schuif regelmatig aan in de 5 Uur Show, in amusementsprogramma's. Ik heb net een webinar gedaan voor 50 Plus en een grote opdracht op het Ministerie van Justitie. Ik ben hartstikke druk.'' ,,Nou, met die lockdown is dat allemaal niet zo eenvoudig. Daten? Hoe dan? Ik kan ze moeilijk van de straat sleuren. Ik heb me ingeschreven bij e-Matching, een dating- bureau voor hoger opgeleiden. Ik krijg ge noeg mailtjes binnen, tientallen. Mannen die geïnteresseerd zijn. Leuk voor je ego, maar ze kennen me alleen van tv. Kicken ze op het BN'erschap? Het is best ingewik keld. Ik kom liever gewoon iemand tegen.'' Terugkijkend heeft ze geen spijt van het feit dat ze nooit aan kinderen begon. Haar werk was immers haar leven. ,,Ik heb mijn hele leven moeten uitleggen waarom ik geen kinderen heb. Belachelijk. Ik ben een enorme perfectionist. Vond mijn werk zo leuk. Dat kon niet met kinderen. Mijn tweede man - ik ben 23 jaar met hem getrouwd geweest - zag het ook niet zitten om minder te gaan werken. Bovendien had ik zelf geen heftige moedergevoelens. Dat is misschien ook terug te voeren op mijn eigen kutj eugd; ik heb zelf ervaren wat je een kind kunt aandoen.'' In haar boek schrijft ze hoe gelukkig ze was toen ze in 1997 in New York in een restaurant zat. Bovenop Rockefeller Centre met uitzicht op het Vrijheidsbeeld. 'Zo dadelijk komen twee directeuren van Universal Studio's uit Los Angeles die de talkshow Catherine produceren, om met mij te lunchen. Ik kan het niet geloven, ik, die bange trut uit dat donkere Haagse portiek. Zou jij nu dan eindelijk trots op me geweest zijn, pap? Zou je nu eindelijk tevreden zijn met wat ik presteerde? Of was dit nog niet genoeg?' „Gelukkig hebben zoveel mensen al tegen mij gezegd dat wat ik bereikt heb bij televisie, ongekend is. En dat mijn vader er hetzelfde over zou denken. Dus lang zamerhand begin ik dat zelf te geloven.'' ,,Hij overleed in 1988. Hij was doodziek, wilde dat er een einde aan kwam. Zag eerst het ene been en daarna het andere geamputeerd worden. Zijn artsen bleven maar volhouden dat hij nog een hele toekomst voor zich had. Ongelooflijk. Ik had allerlei reportages gemaakt over eutha nasiewetgeving, maar de praktijk bleek ingewikkelder dan gedacht. Uiteindelijk is hij in hongerstaking gegaan en overleden. Op een van die laatste dagen zei hij: 'Je weet toch dat ik altijd van je gehouden heb?' Ik zei: 'Pap, dat heb je nooit gezegd'. En hij: 'Ik zeg het toch nu'. Wow, dacht ik. Toch nog, dat me dit nog overkomt. Met die gedachte kan ik dit soms ongemakkelijke hoofdstuk makkelijker afsluiten.'' Bent u daar, achteraf, opgelucht over? Bent u blij met waar u nu staat in uw carrière? Heeft u nog ambities op relationeel gebied? U bent sinds anderhalf jaar single na een relatie van dertien jaar. Uw vader maakte uw hoogtijdagen als presentatrice en talkshowhost niet meer mee. Als hij u nu zou zien: zou hij trots zijn op wat u heeft bereikt? Heeft u op een goede manier afscheid kunnen nemen van uw vader? Oorlogsvader is verschenen bij Just Publishers, €17,50. ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 111