keer heb ik mijn mond open gedaan, toen was ik het zó zat.'' ,,Hij ging tekeer tegen mijn moeder. Dat begon over het eten. Nou was mijn moeder ook geen geweldige kok, maar in zijn ogen was het nooit goed. En toen begon hij nog tegen haar over dat ze als mens niets voor stelde. Dat ze een kutwijf was. Dat kon ik niet verdragen. Ik was elf, maar ben opgestaan en schreeuwde: 'Wie denk je eigenlijk wel niet dat je bent?''' ,,Hij gaf me een klap - dat was de eerste en ook laatste keer. Die agressie bleef, maar vooral in verbaal opzicht. Nooit durfde ik iets te vertellen waarvan ik dacht dat hij boos zou worden. Ik was bang voor hem. Ik vroeg me soms af: was hij al agressief voor de oorlog of is dat door de oorlog gekomen? Het antwoord weet ik niet.'' „Vooral in mijn studententijd hebben we avonden gehad waarop we enorm gelachen hebben. Hij was ook een bijzondere man. Hij had zo zijn momenten. Bijvoorbeeld als we met z'n allen muziek maakten. Mijn zus achter de piano, ik met mijn mandoline. Dan drumde mijn vader met een stoffer op het deksel van een olietankje dat in de kamer stond.'' ,,Ik studeerde Frans in Groningen. Dat kon ook in Amsterdam, maar ik wilde zo ver mogelijk van mijn ouderlijk huis in Den Haag zijn. De eerste keer dat ik mijn moeder belde, zei ze: 'Je vader is niet te genieten'. 'What's new', dacht ik, maar ze zei: 'Hij mist je zo'. Ik kon dat niet geloven. Stiekem voelde ik een soort trots.'' Het eerste bezoek van haar vader aan haar studentenkamer vergeet ze nooit. ,,Ik had zuurkool gekookt. Tijdens het eten zei hij niets. Het was een gespannen sfeer, maar ach, dat was wel vaker. Een paar dagen later kreeg ik een brief. Dat hij zich zo verheugd had op de maaltijd, maar zuurkoolwas hij daar helemaal voor uit Den Haag gekomen? Hoe kón ik hem dit aandoen? En daar ging Wat gebeurde er? Hoe reageerde hij? Was het alleen maar somberheid thuis? Veranderde jullie verstandhouding toen u ging studeren? 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110