Als je nog maar kort te leven hebt, wat doe je dan? Annemarie Haverkamp sprak voor deze krant twee jaar lang wekelijks met iemand die wist dat het einde nabij was. Binnenkort verschijnt haar boek Ik heb geleefd. „Mensen die doodgaan, kun je alles vragen.'' 'Wie met mij praat gaat dood.' Heel lang was dat in mijn hoofd de titel van het aanstaande boek. Omdat het zo was: wanneer ik bij je aanklopte, wist je dat het echt foute boel was. Dan duurde het niet lang meer tot je je laatste adem zou uitblazen. De eerste drie mensen die ik interviewde, stierven nog voor ik hun verhaal in de krant kon zetten. Dat gaf me een ongemakkelijk gevoel. Ik leek wel Magere Hein die met een zeis in de vorm van een balpen de deuren langs ging. Natuurlijk was het onzin. Het verband lag anders: mensen waren al ongenees lijk ziek en daarom kwam ik op visite. Maar toch. Menige nacht lag ik woelend in bed, me afvragend of ik er wel goed aan deed het land te doorkruisen op zoek naar het noodlot. In oktober 2018 bezocht ik voor het eerst van mijn leven een hospice. De man die binnen afzienbare tijd zou sterven, vroeg me welk gebakje ik wilde: hazelnoot of slagroom? Op het terras in de zon aten we van onze taart. Hij lachend, vol bravoure. Ik op mijn hoede, zoekend naar de juiste woorden. Kon ik vragen hoe hij het vond dat hij zijn kinderen niet zou zien opgroeien? Na twee interviews voor de serie 'Ik heb geleefd' wist ik al dat je alles kunt vragen. Simpelweg omdat geen enkele vraag meer als een verrassing komt. Mensen die doodgaan, weten dat al een tijdje. Zij hebben zich al lang het hoofd gebroken over duizend-en-één kwesties. Hoe moet dat met het gezin? Het bedrijf? Het huis? Verkopen we de caravan? Is er een hiernamaals? Wie moet er spreken op mijn uitvaart? Draaien we ABBA of Slayer? En alvast een tip voor iedereen die in zijn omgeving iemand kent die ernstig ziek is: blijf vooral praten en vragen. Uit al mijn gesprekken heb ik geleerd dat mensen gezien willen wor den. Omdat ze er nog zijn. Het ergste wat je kan doen is iemand die nog leeft, doodzwijgen. Stap over die schroom heen en vraag gewoon hoe het gaat en ofje misschien iets kunt doen. Waar ik zelf het meest benieuwd naar Zij hebben geleefd TEKST ANNEMARIE HAVERKAMP ZATERDAG 20 FEBRUARI 2021 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101