'Voorkomen dat Iran kernwapens maakt' 900 jaar oud badhuis ontdekt in tapasbar 7 NASA ROBOTJEEP Het was billenknijpen, maar met de gedurfde, uiterst complexe, geslaagde landing van de robotjeep Perseverance op Mars schrijft de Amerikaanse ruimtevaart opnieuw geschiedenis. De manier waarop technici van de ruimtevaartorgani satie Nasa spreken over de landing van de Marsrover Perseverance (Volharding) zegt alles. ,,Het is alsof je een auto op Mars zet'', aldus Matt Wallace, assistent-mana ger van het project. Vorig jaar, op 30 juli, werd de 1000 kilo zware robot jeep met een Atlas-draagraket gelan ceerd en met een snelheid van zes keer de kogel uit een M16 naar Mars gebracht. Kort voor tien uur gister avond (Nederlandse tijd), hing de Perseverance na een reis van bijna 500 miljoen kilometer boven zijn ruige landingsgebied op Mars, in de Jezero-krater nabij de evenaar. Daar aangekomen begonnen, zoals Nasa- medewerkers zeggen, seven minutes of terror'. De zeven verschrikkelijke minuten tussen het binnendringen van de dunne atmosfeer van Mars en een veilige landing van de Marsrover op het oppervlak van de Rode Pla neet. Maar de wetenschappers kon den juichen. Nu de landing met succes lijkt uit gevoerd, heeft de mensheid een van de moeilijkste huzarenstukjes in de geschiedenis van de internationale ruimtevaart verricht. Allereerst is er de precisie: het beoogde landingsge bied in de krater meet nog geen 7 ki lometer in doorsnee. Vergelijk het met het gooien van een dartpijl vanuit het Witte Huis naar de bull's eye van een bord in Dallas, schetsen astrono men van Nasa. Bovendien is de Je zero-krater erg lastig terrein. De lan ding vraagt het uiterste. De Persever ance is met commando's en landings instructies voorgeprogrammeerd maar zal, zonder communicatie met de aarde, het karwei geheel zelfstan dig uitvoeren. Omdat de Marsrover ook een beetje kan meedenken, kan hij op eigen houtje bijsturen. De capsule met de robotjeep dringt met een snelheid van bijna 20.000 ki lometer per uur de atmosfeer binnen. De onderkant kan daardoor opwar men tot 1300 graden Celsius maar wordt beschermd door een hitte schild. Precisietechnologie bepaalt wanneer de parachute open moet en het hitteschild wordt afgeworpen. Als dat gebeurt, is er vrij baan voor de ra dar die zicht geeft op het oppervlak. Kort voor de landing koppelt de bo venkant van de capsule, met daaraan de parachute, zich los van de Marsro ver die aan een met raketmotoren uit gerust besturingsmechanisme hangt. Deze zogeheten 'jetpack' brengt de Perseverance tot vlak boven het op pervlak en laat de robotjeep aan ny lonkoorden op Mars zakken. Na de landing had het uren tot mo gelijk dagen kunnen duren voordat de vluchtleiding contact zou krijgen met de Perseverance. Maar gisteravond stuurde de robot al snel de eerste foto's naar de aarde. Zou de Persever ance het niet hebben gered, dan had de robotjeep hetzelfde lot ondergaan als van andere Marslandingen - de helft ervan is mislukt - en zou er acht jaar werk en 2,2 miljard euro verloren zijn gegaan. Nasa omschrijft de Perseverance als de 'grootste, zwaarste en technisch meest uitgeruste zeswielige geoloog die ooit in de ruimte is gebracht'. Aan boord van het karretje - 3 meter lang en 2,7 meter breed - bevinden zich ze ven wetenschappelijke instrumenten, 23 camera's en een laser. Voor het eerst is een Marsrover ook uitgerust met microfoons voor geluidsopnames en een kleine helikopter van 1,8 kilo die in haar 'buik' zit. De robotjeep zal minstens twee jaar speuren naar vroeger microbiologisch leven, onderzoek verrichten naar het klimaat en de bodem van Mars, en nieuwe technologie uittesten voor (on)bemande missies naar Mars, waaronder de helikopter Ingenuity. De stenen en het stof dat de lander verzamelt bij de krater en een uitge droogde rivierdelta worden met een volgende missie in 2031 naar de aarde gebracht. Dat gebeurt in samenwer king met de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA die ook de missie met de Perseverance ondersteunt. Met de landing van de Perseverance sluit Mars een druk weekje af. De af gelopen dagen bereikten twee andere missies al de Rode Planeet: de sondes Hope (van de Verenigde Arabische Emiraten) en Tianwen-1 (China). - t - Een woordvoerder van presi dent Joe Biden zei dat Iran 'nog ver weg is' van het naleven van het akkoord. Iran zei eerder dat de an dere landen eerst hun afspraken moeten nakomen, voordat Iran zich aan het akkoord gaat houden. De ministers spraken ook hun zorgen uit over de recente nucle aire activiteiten van Iran. Het land verrijkt sinds kort uranium tot 20 procent. Als uranium meer ver rijkt wordt, is het bruikbaarder als energiebron maar ook schadelij ker. Het is volgens de landen daarom van belang om weer te overleggen met Iran. De Amerikaanse minister An tony Blinken herhaalde gisteren de intentie om het verdrag weer te ondertekenen. Het land stapte daar in 2018 onder Trump uit, ter wijl het in 2015 een belangrijke rol had bij de totstandkoming van de deal. Andere ondertekenaars zijn China, Rusland, de EU en Iran. vrijdag 19 februari 2021 Historisch huzarenstukje: 'Alsof je auto op Mars zet' 9-13 km remparachute in werking 2 km: afstoten parachute, afdaling Rover geplaatst, lander vliegt weg. 7-11 km: afwerpen hitteschild Hans van Zon Rotterdam/ Pasadena 3D Panorama camera's Supercam Laser/camera/spectro meter kan tot 7 meter ver samenstelling van de bodem vaststellen. Weerstation Pixl Sherloc meet chemische detecteert samenstelling organische gesteente verbindingen Grond boor Antenne Zendt data aarde j" naar at Grond radar L- .7 -LZ BRUSSEL Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten willen ervoor zorgen dat Iran zich aan de af spraken uit het atoomakkoord van 2015 houdt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vier landen hebben na een overleg benadrukt dat ze willen voorko men dat Iran kernwapens krijgt. SEVILLA In de vloer en het plafond van een tapasbar in Sevilla zijn de overblijfselen ontdekt van een islamitisch badhuis. Het gaat volgens archeologen om de belangrijkste Arabische baden uit de 12de eeuw. Bar Giralda, waar de schat is ont dekt, ligt in het hart van Sevilla. Het is een van de populairste ho recagelegenheden van de Zuid- Spaanse stad, die nu waarschijn lijk zal uitgroeien tot een toeristi sche attractie van formaat. De goed bewaard gebleven muurschilderingen werden afge lopen zomer tijdens werkzaam heden ontdekt, maar konden nu VV 1 Archeologen zijn dolblij met de schat. foto giralda pas op waarde worden geschat, zegt Alvaro Jiménez, de verant woordelijke archeoloog. Jiménez en zijn team vonden onder het gips dat het plafond bedekte een dakraam in de vorm van een achtpuntige ster. Verder onderzoek leidde naar 88 dakra men, in allerlei vormen. ,,De baden waren van boven tot onder geverfd, met een hoogwaardige geometrische versiering", vertelt hij tegen de Spaanse krant El Pais. ,,Deze belangrijke ontdekking geeft ons een idee van hoe an dere baden eruit gezien zouden kunnen hebben tijdens de Almo- had-periode. Sevilla en Marra- kesh waren destijds de hoofdste den van het islamitische rijk. De hamam ligt dicht bij de belangrijk ste moskee van Sevilla, die ook in de 12de eeuw werd gebouwd.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7