m 1 T ZEELAND 15 CENTRUM DIERMENS STUDIES Waarom zijn dieren het ene moment onze beste vrienden en eten we ze het andere moment op? De Eindhovense studente Caatje Kluskens wil er alles over weten en begon met het Centrum voor DierMens Studies, een nieuw vakgebied over de complexe relatie tussen mens en dier. Waarom staan bepaalde dieren dicht bij ons, en eten we andere dieren op? wEtE-Tl Ik had jaren geleden maar wat graag die keuze gehad Het wordt de Peppa Pig- paradox genoemd, ver noemd naar het bigge tje in de Britse teken film. Miljoenen kinde ren en hun ouders koesteren louter warme gevoelens voor het kleine, vriendelijke varken tje in de tv-serie en beschouwen het dier als een vriend. Tegelijkertijd ligt er 's avonds een stukje varkensvlees op het bord. Het zijn dit soort vraagstukken die Caatje Kluskens uit Eindhoven mate loos fascineert. Tijdens haar studie Cultuur en Media aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) kwam ze tot de ontdekking dat er over de relatie tussen mens en dier maar weinig te vinden is. ,,In de natuurwetenschap pen, zoals biologie, worden dieren vaak als objecten bestudeerd. In de sociale en geesteswetenschappen staat de mens centraal. Maar er is geen vakgebied dat gaat over de rela tie tussen mens en dier, waarbij het dier als een sociaal, intelligent indi vidu wordt gezien. In het buitenland zijn ze ze daar verder in." Kluskens stond niet alleen in dat gemis. Samen met mede-studente Fien Lindelauff en universitair do cent Maarten Reesink besloot ze zelf de handschoen op te pakken en ken nis over dit onderwerp bij elkaar te brengen. Dat heeft geleid tot het Centrum voor DierMens Studies, dat ondanks corona een vliegende start heeft. Al driehonderd studenten, do centen en onderzoekers hebben zich aangemeld, willen deel uitmaken van het netwerk en op een of andere ma nier hun bijdrage leveren door ken nis - artikelen, wetenschappelijk on derzoek - te delen en te verzamelen. Relatie Het aandachtsgebied van het nieuwe centrum is breed. Het gaat om huis dieren, dieren in het wild, dierentui nen, dieren in de media, de bio-indu strie, de positie van dieren in andere samenlevingen en in andere tijden. Kluskens: ,,Kern is telkens de relatie tussen mens en dier. Waarom staan bepaalde dieren dicht bij ons, terwijl we andere dieren in stallen zetten en uiteindelijk opeten?" Die vraag hield haar als kind al be zig. ,,Thuis hadden we kippen en schapen. Als klein kind heb ik een 'mmi'iw lammetje, dat was afgestoten door de moeder, min of meer grootgebracht. Dan voel je vriendschap. Als je dan ouder wordt, merk je dat in de sa menleving de band met dieren on eindig veel gecompliceerder is. Het 'waarom' heeft me altijd beziggehou den." Haar scriptieonderzoek richtte zich op de representatie van dieren in de media, bijvoorbeeld als het in het journaal gaat over de bio-industrie. ,,Ik maakte bijvoorbeeld analyses van de camerashots; hoe worden de die ren in beeld gebracht? Vaak is dat van boven, waardoor je op de dieren neerkijkt. Ze worden meestal in groepen getoond, anoniem. Als din gen dus, niet als sociaal individu." Van de mens is de belevingswereld en psyche uit en te na bestudeerd, bij dieren is er wat dat betreft nog een wereld te winnen. Kluskens noemt het onderzoek van Limburgse taal wetenschapper Leonie Cornips, die ook betrokken is bij het Centrum voor DierMens Studies. ,,Zij deed on derzoek naar de communicatie van koeien. Zij kwam er bijvoorbeeld achter dat de manier waarop koeien loeien als de boer binnenkomt an ders is dan wanneer er een persoon voorbij het weiland wandelt. Daar zijn duidelijke structuren in te her kennen." Kanteling Als een dier als individu wordt ge zien, kun je er niet meer als 'ding' mee omgaan. En dat kan verregaande consequenties hebben, zegt Klus kens. In de samenleving is wat dat betreft al een voorzichtige kanteling zichtbaar. Denk aan de opkomst van een Partij voor de Dieren en de felle discussies over dieren in de dieren tuin of over de intensieve veehoude rij. Het Centrum voor DierMens Stu dies wil in dat maatschappelijke de bat een rol spelen. ,,Niet door een standpunt in te nemen, maar door het te voeden met wetenschappelijke kennis, zodat het gesprek gevoerd kan worden op basis van feiten. Het is een platform." Uiteindelijk droomt Kluskens er van dat er een volwassen opleiding uit voortkomt. ,,Ik had jaren geleden maar wat graag die keuze gehad." vrijdag 19 februari 2021 VL Dier als vriend, dier als ding Frank van den Heuvel Eindhoven BfWKEi Mi Onderzoek heeft uitgewezen dat koeien anders loeien bij de begroe ting van een boer dan op het moment dat een vreemd persoon langs het weiland wandelt. foto thinkstock Caatje Kluskens met kip Lola. foto jean PIERRE REIJNEN/DCI MEDIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52