NIEUWS 3 OM wil proces tegen Gerrit Jan van D. staken, thuisfront bang voor gevolgen In een verklaring roepen de oudste vier kinderen de rechter op om hun jongere broer en zussen te bescher men tegen de invloed, controle en macht die hun vader nog altijd heeft, ook al kan hij zich niet meer verstaanbaar maken. ,,Hij is nog steeds een gevaar.'' Het liefst zien zij dat de strafzaak tegen hun vader gewoon wordt doorgezet. Niet omdat ze hem zo graag in de cel zien. Maar omdat ze willen dat wordt vastgesteld dat het niet normaal is wat zij hebben mee gemaakt. Nog elke dag ondervinden zij de gevolgen van de misstanden en ge heimen die ze al dertig jaar met zich meedragen. De kinderen be schrijven voor het eerst zelf hoe ze in een wereld leefden van totale af zondering. Hoe ze altijd binnen werden gehouden, lang van elkaar werden verwijderd en altijd stil moesten zijn. Ze groeiden op met het idee dat contact met de buiten wereld hen onrein maakte. Daarom werden ze afgezonderd en moesten ze bidden. Uren, soms dagen achter elkaar. Onder welke weersomstan digheden dan ook. Zonder eten en water. ,,Een kind mag zoiets nooit meemaken en wij hebben dit alle maal meegemaakt", zeggen ze. De oudste zoon leefde al sinds zijn 11de compleet afgezonderd in een caravan en een hondenhok. ,,Ik zou een slechte geest hebben. Ik kreeg altijd te horen dat ik slecht was. Daarom wilde ik ook niet bij de andere kinderen in de buurt ko men omdat ik hen niets slechts wilde aandoen. Nu weet ik dat het onzin is. Maar toen geloofde ik het echt.'' Constant leefden de oudste drie kinderen - die al eerder het gezin ontvluchtten - in angst. Een angst waarvan ze de geestelijke gevolgen niet konden overzien. Daarom ook stapten ze nooit eerder naar voren. Praatten ze er nooit met iemand over. ,,Als ik dat zou doen, zouden Gerrit Jan en God dat zien als een 'rbs v aanval op het gezin. Ik was zo bang dat het geestelijk bij de anderen iets zou aanrichten'', zegt de oudste dochter nu. De kinderen zien zichzelf als er varingsdeskundigen. Zij weten als geen ander welke macht hun vader uitoefent en vrezen dat dit weer gaat gebeuren als hij na zijn vrijla ting bij de jongste kinderen intrekt, zoals hij en deze kinderen willen. Trauma Zelfs na de beroerte in 2016, had Gerrit Jan de touwtjes stevig in handen. Volgens de zoon die okto ber 2019 alarm sloeg, leek de wereld te vergaan op 3 augustus van dat jaar toen hun vader ineens niet meer kon praten en niet leek te be grijpen wat er in zijn omgeving ge beurde. ,,Gerrit Jan was alles voor ons. Onze toekomst. Alles hing van hem af. Hoe moesten we verder le ven nu we niet meer met hem kon den communiceren?'' Maar ondanks het emotionele trauma was het voor hem vreemd genoeg ook een nieuw tijdperk. Hij ontdekte de mogelijkheid om zich zelf te kunnen zijn. ,,Ik vond het heel moeilijk, maar ik merkte Ik kreeg altijd te horen dat ik slecht was. Ik geloofde dat Erover praten, zagen Gerrit Jan en God als een aanval op het gezin Een leven zonder vrees, angst en straf. Dat verdienen we alle negen steeds meer vrijheid. De constante druk alles goed te doen, verslapte.'' Die situatie was alleen van korte duur. Op 10 januari 2017 drukte Gerrit Jan zijn zoon op het hart dat hij boos moest worden op de Oos tenrijkse vriend en klusjesman Jo sef B. Hij had zijn naam opgeschre ven en maakte met gebaren duide lijk wat ik moest doen. De jongen weigerde dat. Gerrit Jan barstte in woede uit. Hij stuurde de jongen naar buiten, liet hem daar bidden tot de volgende dag en drukte zijn jongere zusjes op het hart dat hij niet mocht eten. Ook moesten de kinderen volgens een strak tijd schema blijven leven. Ze moesten dagelijks bidden en naar hem toe gaan om te rapporteren. ,,Als ik vijf minuten te laat was omdat ik bij voorbeeld nog een klusje wilde af maken had ik een groot probleem.'' Vrijer De vier oudste kinderen zien hoe hun jongere broer en zusjes ople ven nu hun vader in de gevangenis zit. Ze gedragen zich veel opener en vrijer in de wereld. De afgelopen 16 maanden zijn alle negen kinde ren naar elkaar toe getrokken. Ze beginnen een hechte groep te wor den. Maar de hereniging is kwets baar, stellen ze. Vooral de oudste kinderen vrezen dat dit teniet wordt gedaan, zodra Gerrit Jan weer met de jongste kinderen sa men gaat leven. ,,Ze kunnen geen nee zeggen tegen hun vader.'' De oudste kinderen vrezen dat wanneer Gerrit Jan terugkeert, alles weer wordt zoals het vroeger was. Dat willen ze voorkomen. Bijvoor beeld met verplichte hulp van maatschappelijk werk. ,,Zodat ze eindelijk een eigen mening en vrije geest kunnen ontwikkelen. Een le ven hebben zonder vrees, angst en straf. Dat verdienen we alle negen.'' De rechtbank doet 4 maart uit spraak over hoe het verder moet. vrijdag 19 februari 2021 GO Ruinerwoldse kinderen: 'Onze vader is nog steeds een gevaar' Het Openbaar Ministerie wil de strafzaak tegen de Ruiner woldse vader Gerrit Jan van D. staken. Na een beroerte is hij niet meer in staat zijn proces te volgen. Daarmee dreigt voor de kinderen die hij afzonderde op een boerderij, alles weer van voor af aan te beginnen. Raymond Boere Assen 7> - - '1 "k. f! Vader Gerrit Jan van D. in de tuin van het huis in Ruinerwold. - Oudste zoon - Oudste dochter - Oudste kinderen De boerderij in Ruinerwold waar Gerrit Jan van D. zijn gezin verborgen hield. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3