5 Veere moet opslag van 'fietswrakken' mogelijk toch beboeten GRENSPALENKOERS ZEEUWS-VLAAMSE TOERTOCHT Grenspalenkoning der Lage Landen. Welke wielerfanaat wil die titel nu niet dragen? In Sas van Gent start de laatste etappe van de Grenspalenklassieker. Een toertocht voor fietsers die niet flauw uitgevallen zijn. Want met 155 kilometer over kasseien en gravelstroken is het een ware beproeving. In drie etappes voert de toer tocht van grenspaal één op de Vaalserberg in Limburg naar de laatste, nummer 369 bij Het Zwin in Cadzand. Wie ze alle drie fietst, trotseert de Limburgse heu vels, verkent de karrensporen in Brabant en wordt pas echt wakker geschud op de kasseistroken van Zeeuws-Vlaanderen. Waar bij fiet- senzaak Kopwerk in het hartje van Sas van Gent de laatste etappe start. Daar haalt Bjorn van den Lan genberg zijn fiets uit de auto. Nog onder de modder van de laatste tocht, begint hij die ochtend sa men met fietsenmaker Wout Neyt uit Sas van Gent aan een laatste verkenningstocht door het Zeeuws-Vlaamse land. Langs het kanaal in Sas van Gent de grens over bij paal 309 om door de pol ders richting de kust te koersen. Ze hebben de pech dat de wind die ochtend uit het zuidoosten komt. Met een hoog beentempo gaat het over de betonplaten van de Poeldijkstraat, aan de Vlaamse kant van de grens, naar het zuiden. Om uit te komen bij de Westkade, aan het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Waar je in een oogopslag meerdere grenspalen kunt spot ten. Vanaf daar gaat het terug noordwaarts naar Philippine. Waar ze aanhaken op de uitgestip pelde route. Het idee voor een Grenspalen- klassieker komt van profrenner Jos van Emden en zijn oud-ploegge noot Bram Tankink. Tijdens hun trainingsrondes probeerden ze zo veel mogelijk palen aaneen te rij gen. In een boekje houdt Van Em- den bij welke nummers hij heeft gehad. Hij verzamelt ze ook op In- stagram, met een foto als bewijs. Wie de ultieme beleving wil gaat voor het gravelparcours Mist hij er één, dan stuurt Tankink een selfie met het genummerde bewijs dat hij hem wél vond. ,,Als je er eenmaal eentje te pak ken hebt, wil je de volgende ook. En de volgende", zegt Van Emden. Tijdens de wielercafés die Bjorn van den Langenberg voor corona regelmatig organiseerde, hoorde hij de verhalen over de grenspalen regelmatig aan. ,,Toen dacht ik: daar moet je wat mee. Zodoende is de Grenspalenklassieker ont staan. Het mooie van de route is de afwisseling in landschappen" Het oorspronkelijke idee was één lange route van Limburg naar Zeeland. In drie etappes van grof weg 150 kilometer. ,,Dat idee bleek praktisch niet haalbaar. ,,Stel je start in Limburg, eindigt op de grens met Brabant. Dan zit je weer met vervoer naar het beginpunt." Nu zijn alle drie de routes lussen langs en over de grens. Met vier varianten per route. Twee specifiek voor de racefiets. Variërend van grofweg 90 kilometer tot ruim 150. En in dezelfde orde van grootte, gericht op de gravelfiets, met meer onverhard. Die gravelfiets is een nieuwe trend in fietsenland. Een mengeling van racefiets, moun tainbike en cyclocrosser. Dus met gebogen stuur, maar met noppen banden. Nog veel te ontdekken ,,Wie de ultieme beleving wil gaat voor het gravelparcours", zegt Wout Neyt. ,,Dan kom je op plek ken waar je anders nooit komt. Zelf fiets ik toch al een behoorlijke poos door Zeeuws-Vlaanderen. Toch ontdek ik nog altijd nieuwe paden. Wat dat betreft valt er dicht bij huis nog zo veel te ontdekken. Daar hoefje niet voor naar het bui tenland." Terwijl het miezert en een wate rig zonnetje over de akkers schijnt, komt Waterlandkerkje dichterbij. ,,Kronkelend langs de grens, over die kasseistroken bij Philippine, voelt het als een echte klassieker als de Ronde van Vlaanderen of Parijs-Roubaix", zegt Van den Langenberg. Zijn maatje Michel Drijvers, die vroeger nog gekoerst heeft, kent de strook nog goed uit de Omloop van de Braakman. ,,Renners gingen er massaal on deruit." Ook nu ligt de strook er verra derlijk bij. Met hobbels, kuilen, plassen en veel slik. ,,Daar moet je niet met 8 bar in je banden over heen willen", roept Neyt. Hij zorgt tijdens de Zeeuws-Vlaamse vari ant voor de mechanische onder steuning. En als hij die ergens moet verlenen, dan is dat wel op of na de kasseistroken. Net als bij an dere toertochten zijn er onderweg verzorgingsposten. Hoewel de Zeeuws-Vlaamse editie op 12 juni gepland staat, blijft alles onder voorbehoud van de dan geldende coronaregels. Desalniettemin hebben Neyt en Van den Langenberg het volste vertrouwen dat de tochten door kunnen gaan. ,,Desnoods spreiden we de starttijden. Het aantal deel nemers hebben we bewust laag gehouden." Tussen de renners zitten ook oud-profs. ,,Bram Tankink is als ambassadeur sowieso van de par tij. Jos van Emden mogelijk ook. Dat hangt nog van zijn wedstrijd schema af. Maar grote kans dat er meer renners van de Jumbo-ploeg aanwezig zijn. Misschien doet Tom Dumoulin ook wel mee. Die koerst voorlopig niet en heeft nu toch tijd." Voor wie de Zeeuwse route al leen niet voldoende is, kan ook de hele route van Vaals naar de kust rijden. ,,Sommige gekken doen dat op één dag. Dan heb je het over ruim 450 kilometer, waarbij je de route zelf moet uitstippelen langs 25 checkpoints die je moet aan doen." Die monstertocht is uitver kocht. DEN HAAG/VEERE Eigenlijk wil de gemeente Veere helemaal geen dwangsom van 10.000 euro opleg gen aan de familie Mesu in Vrou wenpolder. Maar doordat de fami lie Van Leeuwen erop staat dat de regels worden nageleefd, moet het nu misschien toch, bleek gisteren bij de Raad van State. Veere bepaalde in 2018 dat de fa milie Mesu geen fietsen mocht op slaan en verhuren bij hun boerde rij aan de Noorddijk. Als stok ach ter de deur werd een dwangsom opgelegd voor als niet aan de regels zou worden voldaan. De fietsenverhuur werd toen verplaatst. Er bleven er wel 23 ach ter in de schuur, bleek tijdens een eindcontrole. De gemeente Veere had daar niet zo'n moeite mee: het ging om 'wrakken' die niet ver huurd meer konden worden. Veere wilde dus geen 10.000 euro vorde ren bij de familie. Dat schoot de familie Van Leeu wen van camping De Heksenketel in Veere in het verkeerde keelgat. Die heeft het vaak aan de stok met de gemeente, en eiste onder het mom 'gelijke monniken, gelijke kappen' dat de familie Mesu de boete opgelegd krijgt. De recht bank stelde Van Leeuwen in het gelijk, waarna Veere naar de Raad van State stapte. Mocht ook die Van Leeuwen in het gelijk stellen, dan ontkomt de gemeente niet aan om alsnog 10.000 euro te vorderen. Uitspraak binnen enkele weken PLflMECO' vrijdag 19 februari 2021 GO Het voelt als een echte klassieker Timo van de Kasteele Sas van Gent -Wout Neyt, fietsenmaker Meedoen? Voor de Zeeuwse- Vlaamse variant zijn nog start nummers verkrijgbaar: grenspa- lenklassieker.nl PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes V. 0113 270 000 plameco.nl Wout Neyt, Michel Drijvers en Bjorn van den Langenberg bij grenspaal 309 in Sas van Gent langs het Kanaal Gent-Terneuzen. foto boaz tm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33