Minister serveert idee wisselpolders niet af ZEELAND 3 AFSTAND TUSSEN LEERLINGEN ONDERLING LASTIG TE WAARBORGEN A Theaterdirecteur wacht met smart op telefoontje PRACHTIG PLAN' Nee, scenario's om de scholen op 1 maart te openen heeft hij niet klaar liggen, benadrukt hij. „Voor dat ik allerlei dingen ga organise ren, moet ik eerst weten wat ik van de minister mag." 1,5 meter is het probleem Dat lijkt een heel formeel ant woord. Maar het maakt nogal wat uit, vertelt hij. Neem de regel dat ie dereen 1,5 meter afstand moet hou den. „Zolang die regel ook voor leerlingen onderling geldt, is het ontzettend moeilijk om onderwijs te organiseren zoals we dat zouden willen." De Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen alleen al tellen 4500 leerlingen. ,,Als we alle, pak weg, duizend leerlingen per school tegelijkertijd les moeten geven, ter wijl ze 1,5 meter afstand tot elkaar moeten houden, dan heb je mega- gebouwen nodig." Maar, de VO-raad heeft het over één dag per week les. ,,Je praat dan niet over 4500, maar over 900 leer lingen, verspreid over diverse scho len natuurlijk. Dan krijg je het wel georganiseerd. Maar wat doe je dan met de leerlingen die thuis zitten? Aan hen moet je ook les geven. Dat is het grote vraagstuk bij elke oplos sing: waar haal je het personeel vandaan?" Ervaring Maar scholen hebben toch al erva ring met een combinatie van online en fysieke lessen? ,,Dat klopt. Maar let wel: in de tijd dat alle leerlingen naar school gingen, gold alleen de verplichting dat de docent op 1,5 meter afstand van de leerlingen was. Onderling hoefden leerlingen die afstand niet te houden. Nu geldt dat wel. Daartoe is juist besloten omdat het aantal besmettingen met het coronavirus toenam. Dus ja Bij de Pontes Scholengroep (het Goese Lyceum in Goes en het Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee) lig- gen wel plannen in een la. ,,Maar dingen veranderen zo snel, dat je wel plannen kunt blijven ma ken", reageert bestuurder Klaas Terlage. Vakantietijd Uiteraard heeft hij gelezen wat de VO-raad wil. ,,Wij hebben daar nog geen standpunt over. Het is nu va- kantietijd, volgende week praten we erover. We hebben nog bijna twee weken en dus nog wat tijd." Onderzoekers van het NIOZ in Yer- seke presenteerden drie weken ge leden een rapport waarin wordt ge pleit voor een systeem met dubbele dijken, waarbij het water tijdelijk in het tussenliggende gebied wordt toegelaten. Zo kan worden voorko- men dat dijken voortdurend moe ten worden opgehoogd, terwijl de polders erachter blijven dalen. In 20 tot 50 jaar slibt het land tussen de twee dijken op. Er ontstaat dan een bredere kustverdedigingsstrook, die kan worden gebruikt voor achtereenvolgens aquacultuur, na tuur en recreatie, en uiteindelijk weer landbouw. Zeer gevoelig Het onder water zetten van polders ligt in Zeeland zeer gevoelig. Be stuurders reageerden tot nu toe lauw, de landbouwsector wijst het idee af en de actiegroepen Red onze Polders en De Levende Delta drin gen in een brief aan Van Nieuwen- huizen aan op andere oplossingen. Inmiddels heeft zij gereageerd op schriftelijke vragen van de CDA- Kamerleden Joba van den Berg en Jaco Geurts. Voorlopig zijn er nog de nodige vragen testellen en te beantwoorden Van Nieuwenhuizen benadrukt dat voor dit soort ideeën draagvlak nodig is in Zeeland en ze erkent dat daarvan nu geen sprake is. Ze bena drukt herhaaldelijk dat het rapport van het NIOZ is opgesteld in op- dracht van het Wereld Natuur Fonds en dat zij er niet bij is betrok ken. Toch distantieert ze zich er niet van. Over vier jaar Het idee van het NIOZ is namelijk één van de scenario's in het Kennis programma Zeespiegelstijging dat het ministerie opstelt in samen werking met Deltacommissaris Pe ter Glas. 'Natuurlijk zijn ook andere denkrichtingen mogelijk', schrijft Van Nieuwenhuizen. 'Voorlopig zijn er nog de nodige vragen te stel len en te beantwoorden.' Over een jaar of vier moet er meer inzicht zijn in de effecten van de zeespie gelstijging en wat daartegen kan worden gedaan. Dat wordt duide lijk of dit idee uitwerking verdient. Van Nieuwenhuizen geeft wel aan dat de haalbaarheid van het plan om wisselpolders aan te leg gen onder meer afhankelijk is van de bereidheid van lokale en regio nale partijen om daaraan mee te werken. Cruciaal daarbij is wat de gevolgen zijn voor boeren en grondeigenaren. Hoe zeker kunnen ze er van zijn dat er uiteindelijk weer landbouwgrond ontstaat en op welke manier worden ze tege moet gekomen voor een, al dan niet tijdelijke, gedaantewisseling van hun land? Dat komt niet aan de orde in het rapport van het NIOZ, aldus Van Nieuwenhuizen, maar 'de beant woording van dergelijke vragen is zeker relevant voor draagvlak in de regio.' vrijdag 19 februari 2021 theater de oplossing? Nog geen enkele Zeeuwse school heeft hem gebeld. Maar als ze dat doen, kun nen ze bij theaterdirecteur Frans Lievens terecht. Do centen kunnen dan les geven op het podium van het Schel- detheater in Terneuzen, de Schouwburg Middelburg of Theater de Mythe in Goes. ,,Een prachtig plan", reageert hij op het idee van de VO- raad. ,,En ik denk dat het ook heel verstandig zou zijn. We hebben namelijk allerlei pro tocollen voor de Covid-veilig- heid. En we hebben veel technische mogelijkheden. Denk je eens in: een leraar die op het podium staat... Het zal hem of haar ook inspire ren, denk ik. Een theater is een perfect geoutilleerd klaslokaal." Leraren moesten al op 1,5 meter afstand van de leerlingen blijven, maar volgens de nieuwe regels zullen leerlingen ook on derling 1,5 meter afstand moe ten bewaren. foto anp Het aanleggen van wisselpol ders is één van opties om Zee land op de lange termijn te be schermen tegen hoogwater, stelt minister Cora van Nieuwen- huizen (VVD, Waterstaat en In frastructuur). Ze schiet het idee niet af, maar zij is zich ervan be wust dat het veel Zeeuwen tegen de borst stuit. Ernst Jan Rozendaal Den Haag - Cora van Nieuwenhuizen, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31