s? Twee Middelburgers de cel in voor inbraken Les in theater is half ei van Columbus Afvalscheiden Meer coronabesmettingen in Zeeuwse verpleeghuizen 2 MIDDELBARE SCHOLEN 1,5 METER Hoe gaaf zou het zijn: een les Nederlands in theater de Mythe in Goes. Het rode doek schuift open, de laatste noten van Taylor Swifts Fifteen zweven door de zaal. De lerares roept zangerig: 'Een nieuwe lente en een nieuw geluid'. Of: een docent wiskunde die, met zijn armen wijd, vanaf de kansel predikt: E is MC kwadraat. Theaterdirecteur Frans Lievens vindt het 'fantastisch'. Maar of de Zeeuwse leerlingen dat gaan meemaken... Commentaar Het ei van Columbus is het niet. Hooguit is het idee van de VO-raad om de lessen voor middelbare scholieren per 1 maart desnoods in theaters en bioscopen te hervatten een half ei. Dat is, zo zegt het spreekwoord, altijd nog beter dan een lege dop. Want leerlingen zitten al tien weken thuis en dat is eigenlijk onaanvaardbaar. Dinsdag maakt het kabinet bekend of de scholen wel of niet dicht blijven en het OMT, dat vandaag advies uitbrengt, breekt zich daar ongetwijfeld het hoofd over. Zeggen de adviseurs dat op scholen nog steeds anderhalve meter afstand moet worden gehouden, dan is een uitwijk naar theaters en bioscopen een optie. Denk in Zeeland ook aan dorpshuizen of zalencentra, waar het al maanden doodstil is. Geld kan het probleem niet zijn, gezien de 8,5 miljard euro die de regering woensdag vrijmaakte voor het onderwijs. En het personeel van de podia, dat via steunregelingen toch al op de loonlijst van de overheid staat, kan een handje helpen. Toch twijfelen de Zeeuwse schoolbestuurders. Zijn er wel ge noeg leraren? Zijn de roosters wel rond te krijgen? Creëer de mogelijkheid, maar laat elke school zelf bepalen of ze er ge bruik van wil maken. Nog fijner zou het zijn als het OMT vindt dat de 1,5 meterregel op scholen kan vervallen, mits leerlingen negatief zijn getest. Het opzetten van een sneltestsysteem bij scholen zal moeilijker zijn dan het openen van een lokaal thea ter, maar linksom of rechtsom, leerlingen moeten echt weer samen les krijgen. Leerlingen zitten al tien weken thuis en dat is eigenlijk onaanvaardbaar Ook moeten ze een schadevergoe ding van 150 in plaats van de ge vraagde 728 euro betalen. T. en N. werden verdacht van vier inbraken, waarvan de recht bank er twee bewezen achtte: een inbraak aan de Noordweg in Mid delburg en een in Serooskerke, beide op 19 augustus vorig jaar. Daarbij werd en onder meer een fotocamera, spelcomputer, gsm en een iPad buitgemaakt. ALMANAK Voor twee inbraken in Hein- kenszand waren er wel aanwijzin gen dat de twee ermee te maken hadden gehad, maar dat kon niet worden bewezen, dus daarvan werden ze vrijgesproken. Asielzoekerscentrum In de kamer van het asielzoekers centrum in Middelburg werd bij T. ook nog een en ander aan gesto len spullen aangetroffen, net als achter de plafondplaten op het toilet. Het duo is overigens nog niet van justitie af, omdat ze later ook nog eens worden vervolgd voor vier andere inbraken. De officier had deze twee weken geleden ge lijktijdig met deze inbraken wil len behandelen, maar daar ging de advocaat van de twee niet mee ak koord. De rechtbank stelde toen de advocaat in het gelijk. Ze doet haar best met afval- scheiden. Plastic gaat in de plasticbak, koffiedrap in de groene bak, o ja en blik ook in de plasticbak en het papiertje aan het theezakje gaat bij het oud papier. Ze volgt haar rou tine nu bijna blindelings. Maar het gaat ook wel eens mis. Die ochtend opende ze - met de krant onder de arm - de koelkast, pakte een pak melk eruit en liet dat los boven de plasticbak. Omdat ze de bi obak geleegd had, gooide ze de verse krant op de bodem er van. Plots schrok ze wakker. Man overreden door eigen bus Brand in boerenschuur bij kwekerij Westhof SCHARENDIJKE Man aangehouden na diefstal parfum Dat is de vraag. Hoe vet de lessen dan ook kunnen zijn. Je zou haast denken dat het om een geintje gaat, maar nee, het is bloedserieus. De middelbare scholen, landelijk ver enigd in de VO-raad, willen dat leerlingen vanaf 1 maart weer les in de klas krijgen. Minstens een keer per week. Als het vanwege corona nodig is om kerken, theaters, hotels of bioscopen af te huren, dan moet dat maar. De scholen hebben een goede re den om zo radicaal te zijn: leerlin gen zitten al tien weken thuis en volgen les via het scherm. In hun eentje. Opgesloten in hun kamer. Ze voelen zich eenzaam, missen hun vrienden, vriendinnen, het lol maken. Velen zitten slecht in hun vel. ,,Ze hebben grote behoefte om weer samen te zijn", weet Piet de Witte maar al te goed. Hij is be stuurder van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen. ,,De een heeft er meer last van dan de ander, maar ze missen elkaar zeker. Je leert nu eenmaal het best samen, vanuit dat oogpunt heb je elkaar hard nodig." Niet alleen om kennis op te doen, maar ook om te ontdekken wie je bent. Of zoals Taylor Swift in Fifteen treffend zingt over het middelbare schoolleven: ,,This is life before you know who you're gonna be." 'Zo simpel is het niet' Dat leerlingen weer dolgraag naar school willen, is duidelijk. ,,Tegelij- kertijd zitten we nog steeds met een pandemie en op een derde golf zit niemand te wachten", schetst De Witte de worsteling van de Je leert nu eenmaal het best samen, vanuit dat oogpunt heb je elkaar nodig scholen. Hoewel hij niet namens alle Zeeuwse middelbare scholen spreekt, verwoordt hij precies waar het probleem zit. Het idee van de VO-raad, om grote ruimtes te hu ren, lijkt logisch, zegt De Witte. ,,Maar zo simpel is het niet. Je hebt ook nog een rooster en docenten. Je moet het allemaal organiseren." De afgelopen week zijn in Zeeuwse verpleeghuizen 42 nieuwe besmet tingen met corona vastgesteld. Dat zijn er bijna drie keer zoveel als de voorgaande week. Acht besmette verpleeghuisbe woners overleden, twee minder dan in de week daarvoor. In totaal zijn in de tweede golf 476 cliënten positief getest op corona. Van hen zijn 106 mensen overleden en 299 hersteld van de ziekte. Uitbraken Er waren afgelopen week vooral in de gemeenten Vlissingen (23 be smettingen) en Noord-Beveland (11) grotere uitbraken. Daarnaast werden cliënten positief getest in de gemeenten Goes (4) en Sluis (4). Angela Bras, woordvoerder namens de verpleeg- en verzorgingshuizen: ,,Ondanks alle maatregelen blijft het moeilijk om besmettingen te voorkomen. We blijven natuurlijk onze uiterste best doen. De be zorgdheid om de meer besmette lijke Britse variant is reëel. We zien erg uit naar het perspectief dat alle cliënten en medewerkers gevacci neerd zijn." De cijfers komen van de zorgor ganisaties Allévo, Cederhof, Ced- rah, Cleijenborch, Eilandzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom. vrijdag 19 februari 2021 De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee inwoners van Middelburg elk een gevan genisstraf van negen maanden opgelegd. Tegen de twee, M. T. (25) en B. N. (28), was elk een celstraf van 24 maanden gevor derd. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl WOLPHAARTSDIJK Een 65-jarige man uit Hulst is woensdag over leden na een noodlottig ongeval in Wolphaarts- dijk. Hij is vermoedelijk overreden door zijn be stelbus. Getuigen zagen 's middags in de Burge meester van Overen- straat een bedrijfsbus achteruit rijden zonder dat er een bestuurder in zat. Toen zij gingen kijken troffen zij een man aan die gedeeltelijk onder de bus lag. De getuigen bel den direct de hulpdien sten. De man was op dat moment nog bij kennis en is met spoed naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. 'S-HEER ABTSKERKE In een boerenschuur van kwekerij Westhof aan de Westhofsezandweg in 's Heer Abtskerke brak gis teravond rond 19.10 uur brand uit. Twee blusvoer- tuigen, een waterwagen, een hoogwerker en een schuimblusvoertuig ruk ten uit. Om 20.15 uur gaf de brandweer het sein brandmeester, waarna er nog een laatste controle is uitgevoerd. In de schuur lag een kleine hoeveelheid stro opge slagen en er stonden landbouwvoertuigen. Er waren geen mensen of dieren in de schuur aan wezig. De politie heeft woens dag een winkeldief op gepakt in Scharendijke. Twee andere verdach ten gingen ervandoor en wisten te ontkomen. Medewerkers van de Plus-supermarkt in het dorp waarschuwden de politie, nadat ze drie mannen hadden betrapt op diefstal. Twee waren al gevlogen toen agen ten arriveerden. De derde, een 21-jarige man, werd ingerekend. De politie heeft een auto doorzocht en be- wakingsbeelden beke ken. Volgens agenten ging het om diefstal van parfum. Is les in 't Jeffrey Kutterink Vlissingen -Piet de Witte, voorzitter bestuur VO Zeeuws-Vlaanderen Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30