ECONOMIE 17 PVV: 'We worden geregeerd door klimaathippies' Werkloosheid blijft dalen Geldstorten weer mogelijk ZOEKEN NAAR DE GOEDE KOERS Maar nee, linkse partijen roepen: 'vies, onveilig, dat wilden we in de jaren 80 al niet en nog steeds niet'. Gelukkig staan jongere generaties er meer voor open.'' Kernenergie afwijzen heeft een te hoge prijs, vindt de VVD. „Technisch gesproken kunnen we zonder kernenergie. Dan moet je alle geschikte plekken op de Noordzee vol zetten met windmo lens, alle daken gebruiken voor zonnepanelen, en dan heb je nog twee tot vijf keer de oppervlakte van de Veluwe nodig voor wind molens; een derde van alle bin nenwateren wordt dan benut voor drijvende zonnepanelen en wind molens.'' Harbers denkt dat er geen enkel draagvlak is om WAT VINDT DE REST? Nederland zo in te richten. ,,Het alternatief is gas uit het buitenland waarbij de we de CO2 afvangen. Dat gas komt dan uit Rusland. Of we importeren water stof uit Afrika. Maar ik vind dat geopolitiek niet goed. Dan worden we weer afhankelijk van landen buiten Europa waarmee we wisse lende verstandhoudingen hebben. We zijn door de olie afhankelijk geweest van het Midden-Oosten. Als je nu toch de energietransitie doet, zorg dan dat je niet opnieuw voor honderden jaren afhankelijk wordt van landen waarmee je mis schien liever geen zaken doet.'' Er is nog een reden om bij de vergroening op voorhand niets uit te sluiten. Zonder draagvlak onder de bevolking gaat het niet lukken. ,,We ondersteunen de Klimaat- wet, de ambitie om in CO2-neu- traal te zijn in 2050 en ook de kli maatdoelen voor 2030. Het is nu zaak om realistisch te kijken hoe we die doelen halen. We redden het alleen als alle 17,5 miljoen Nederlanders en alle ondernemers het gevoel hebben dat het haalbare stappen zijn.'' Bijvoorbeeld de CO2-heffing voor de zware industrie. Prima, maar alleen als Nederland niet uit de pas loopt met andere landen in Europa. ,,We willen geen ongelijke concurrentie met andere landen. Dus we hopen dat er zo snel mo gelijk een Europese variant van onze CO2-heffing komt.'' Terwijl het land verder op slot ging, daalde de werkloosheid af gelopen maanden met 23.000 mensen per maand. Dat had twee oorzaken: er meldden zich minder mensen voor werk en er kwamen meer mensen aan het werk, blijkt uit de cijfers tot en met januari van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). De winst zit vooral bij de 25- tot 45-jarigen. Daar groeide het aantal personen dat een baan vond het snelst. Ook boven de 45 zit de stemming er goed in, daar is het aantal banen al weer bijna op het niveau van voor de crisis. In de zorg, ict en distributie is bijvoor beeld veel vraag naar personeel. ,,Het gaat tegen je intuïtie in, meer banen terwijl de crisis groter wordt'', zegt Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt aan de Universiteit van Tilburg. ,,Maar het is goed te verklaren. Veel men sen die thuiszitten, krijgen ge woon doorbetaald vanwege de steunmaatregelen van de over heid.'' Deze groep, bijvoorbeeld medewerkers van evenementen bureaus, heeft feitelijk geen werk, maar blijft wel op de loonlijst. ,,Dat is eigenlijk verborgen werk loosheid.'' De rekening van de crisis wordt vooralsnog betaald door de flex- werkers en jongeren. ,,We zien dat er nog steeds vooral mensen met een flexibel contract op straat ko men te staan'', zegt Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het CBS. ,,En zzp'ers werken minder uren.'' Op zich is dat een logische ont wikkeling. Een werkgever kan veel makkelijker van een flexwer- ker af dan van iemand in vaste dienst. Ook op de inhuur van zzp'ers kan een werkgever gemak kelijk bezuinigen. Jongeren spelen ook een belang rijke rol bij de daling van de werk loosheid. Dat komt omdat ze zich massaal terugtrekken van de ar beidsmarkt. ,,Veel jongeren heb ben flexibele contracten, bijvoor beeld in de horeca. Die is dicht. Een student die zijn baantje ver liest bij een restaurant kan niet bij een ander restaurant terecht. Ook andere bijbaantjes zijn schaars. Die jongere meldt zich niet meer als werkzoekende'', verklaart Van Mulligen. Hij of zij telt dus niet meer mee als werkloze. En dat effect is deze crisis veel groter dan bij eerdere crises, aldus Van Mulligen. Wilthagen vraagt zich af of deze Mensen met een flexibel contract staan tijdens crisis sneller op straat situatie lang is vol te houden. ,Het is mooi dat mensen hun baan be houden, maar thuiszitten niks te doen vreet aan mensen. De situa tie is ernstiger dan de cijfers laten zien.'' Ook jongeren hebben het psychisch veel lastiger dan nor maal denkt Wilthagen. De hoogleraar pleit er voor om mensen tijdelijk ander werk te ge ven, zodat ze hun tijd nuttig be steden. „Nederland is er heel goed in om mensen op hun plek te hou den. Maar er is nu veel werk bij voorbeeld in de zorg. Laat mensen zich daar nuttig maken.'' Wilthagen pleit niet voor een volledige omscholing. ,,Voor de crisis hadden we veel moeilijk vervulbare vacatures, bijvoorbeeld kok in een restaurant'', zegt hij. ,,Die zitten nu noodgedwongen thuis en kunnen tijdelijk elders aan de slag. Maar als de horeca open gaat, heb je ze weer hard nodig.'' AMSTERDAM Banken her openen eind maart weer hon derden geldstortautomaten voor ondernemers. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is er een oplos sing gevonden waardoor deze zogeheten sealbagautomaten beter beveiligd zijn tegen plof- kraken. Op 31 maart gaan er direct al 250 sealbagautomaten weer in gebruik. Vanaf dat moment komen er iedere week tien tot vijftien automaten bij. Hoe de betere beveiliging precies in elkaar steekt, kunnen de ban ken niet zeggen. Dan zouden criminelen wijzer worden ge maakt dan nodig. Onderdeel van de oplossing is dat ondernemers die ge bruik willen maken van deze automaten hun storting voort aan altijd vooraf moeten aan kondigen bij de bank. Doen ze dit niet, dat gaat de automaat niet open. vrijdag 19 februari 2021 GO Hoe denken de andere partijen erover? Qua kernenergie is het duidelijk. 'Links' is tegen. 'Rechts' is voor. Een aantal tegenstanders ziet wel heil in thoriumcentrales, de centrales van de toekomst, die veel minder radioactief afval produceren. Dat de economie en de energie- voorziening moet vergroenen, is niet voor alle partijen noodzaak. Een zin uit het programma van de PVV: „Klimaatbeleid is nergens goed voor, maar perkt onze vrije manier van leven in: we worden geregeerd door klimaathippies die willen dat we onze woningen voor vele tienduizenden euro's van het gas af halen, terwijl gas de schoonste fossiele brandstof is.'' Forum voor Democratie wijkt niet veel af: ,,Wij willen doorgaan met gebruik van gas voor verwar ming van woningen en de indu strie. Stop met de horizonvervui- lende, geldvermalende windturbi nes. Investeer in kernenergie." Overal is werk, maar niet voor de jongeren De crisis heeft nauwelijks im pact op de werkgelegenheid. Tenminste voor wie een vaste baan heeft. Jongeren en flex- werkers voelen de crisis wel degelijk. Peet Vogels Den Haag kernenergie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17