Redster Gina heeft achterbak vol schildpadden NIEUWS 15 Drillrap gelinkt aan steekpartijen VOORLICHTING ACTIE TEGEN STEEKWAPENS Nabestaanden van geweldslachtoffers willen het dragen van messen tegengaan. Met een voorlichtingsfilm hopen ze het aantal steekincidenten terug te dringen. Kelly Muilman vertelt hoe haar leven op zijn kop stond, nadat haar opa werd doodgestoken. Kelly Muilman was 11 jaar toen ze thuiskwam van school en de zus van haar vader in huis zag zitten. Wat gek, dacht ze, die is er normaal alleen op verjaar dagen. En wat sprak haar vader weinig. Terwijl Kelly werd ondergebracht bij haar oma van moederszijde, die vlak in de buurt woonde, knaagde het aan haar. Wat was er gebeurd? Niemand vertelde het, tot Kelly het uiteindelijk te horen kreeg, na die lange dag waarop ze zo onrustig en lastig was. Opa was dood. Hoe kon dat, vroeg Kelly zich af, hij was toch niet ziek? Wel, doodgestoken, vertelde haar moeder uiteindelijk. Dat zette Kelly's wereld op haar kop. Haar opa, daar keek ze naar op. Hij had die mooie MG, die hij eigenhandig opknapte. Als Kelly meeging, zat ze in de auto, terwijl haar opa aan de klassie ker werkte. Ze ziet nog voor zich hoe trots hij was, op die rode wagen. En als hij met zijn schoonmaakbedrijf aan de slag moest, ging ze soms mee. Moest ze de bezems halen, uit de donkere garage. Als ze buiten adem terugkwam - Kelly was bang voor het donker - was het haar opa die steevast hetzelfde riep. 'Kel, heb je weer gerend? Spoken be staan niet hoor.' Maar Wim Muilman was niet alleen een opa. Als eigenaar van zijn schoonmaakbedrijf was hij ook een werkgever, die in 2004 een werkne- mer ontsloeg, zo vertelt Kelly. ,,Die man wilde na zijn ontslag een gesprek met mijn opa, heeft mijn tante me ver teld. Hij had nog vakantiegeld te goed, dat zou de volgende ochtend komen. Die man was het daar niet mee eens.'' De ontslagen werknemer stak met een mes, Kelly's opa liet het leven. Een paar jaar na zijn dood werd het verdriet bij zijn kleindochter gevolgd door een enorme woede. ,,Ik was een heel dwarse puber, boos op de wereld.'' Nu ze 28 is, probeert ze die wereld te veran deren. Zeker nu Kelly de opmars van drillrap (zie kader) ziet, waarin het over geweld gaat en rappers met messen zwaaien. Zelf groeide ze vlakbij een be ruchte Delftse wijk op, waar vroeger al over geweld werd gerapt en ze met ei gen ogen zag hoe jongeren met wapens de straat opgingen om zich 'veilig' te voelen. Nu ziet ze op sociale media hoe geweld wordt verheerlijkt en voor de camera met messen wordt gezwaaid. „Dat fokt anderen op. Die doen het zelfde, omdat ze het idee krijgen dat het erbij hoort." Door te vertellen wat de steek partij waarbij haar opa overleed teweeg heeft gebracht, hoopt ze een tegenwicht te kunnen bieden. De Federatie Nabe staanden Geweldslachtof fers verspreidt de film in samenwerking met de Nadine Foundation onder scholen, zodat die daar vertoond kan worden. „Ik hoop dat jonge ren zo begrijpen dat het niet veiliger is om met een mes rond te lopen, dat de werkelijkheid niet zo eenvoudig is als het door die clips lijkt. Als je een mes meeneemt, doe je dat omdat je er iets mee wilt kunnen doen. Maar als je dat doet, heeft het enorme gevolgen. Ik denk niet dat elke tiener dat kan overzien.'' Zij nu wel. Tijdens het maken van de film, voelde Kelly dat die intense boos heid uit haar pubertijd niet verdwenen is. ,,Dat gevoel heeft een groot deel van mijn leven beheerst. Ik heb veel thera- Ik hoop dat jongeren begrijpen dat het niet veiliger is om met een mes rond te lopen pie gehad om met de woede om te gaan. Ik dacht dat ik het los had gelaten, maar blijkbaar zit het dieper dan ik in de ga ten had. Het zit alleen niet meer zo in de weg, het heeft blijkbaar een plek ge kregen. De dader is allang op vrije voe ten, die gaat door met zijn leven na vier jaar cel en tbs. Maar ik heb levenslang. En als die man een andere keuze had gemaakt, had mijn oma nu tijdens de lockdown met mijn opa van haar pensi oen kunnen genieten.'' Kelly's opa is ook niet bij haar huwelijk. Kelly hoopt dan wel die rode MG op te kunnen spo ren, zodat ze daarin naar het stadhuis kan rijden, uit eerbetoon aan haar ver moorde opa. De gepensioneerde McLellan reist elke winter van haar woonplaats in South Carolina naar het eiland South Padre in Texas om vrijwilli gerswerk te doen bij een schildpad- denopvang. Dit jaar is ze daar extra hard nodig. Het ongekende winter- weer van de afgelopen dagen in het zuidoosten van de Verenigde Staten eist zijn tol bij de schildpadden. De koudbloedige dieren zijn de lage temperaturen niet gewend en raken erdoor verdoofd, waardoor ze niet meer kunnen zwemmen. Een groot deel van hen spoelt aan op het strand. McLellan trotseerde daarom de afgelopen dagen de vrieskou, om samen met honderden andere vrij willigers de schildpadden te red den. ,,Het is een gigantische missie. Sommige vrijwilligers gaan met bootjes de zee op om de verdoofde schildpad den uit het water te ha len, anderen vervoeren de aangespoelde dieren en de mensen in de op vangcentra verzorgen ze'', vertelt McLellan. Haar dochter Lara plaatste een be richt op Twitter waarin ze verslag doet van haar moeders reddingsac ties. 'Ze stuurde me een foto van de achterbak van haar auto. Die ligt helemaal vol met schildpadden', tweette ze. Voetbalveld Ervoor zorgen dat de schildpadden weer opwarmen is een hele taak, omdat het eiland de afgelopen da gen zonder stroom zat, legt McLel- lan uit. Schildpaddenorganisatie Sea Turtle Inc. heeft de dieren on dergebracht in het opvangcentrum. Maar al gauw bleek dat daar niet ge noeg ruimte was. Toen werden de schildpadden ook tijdelijk opge vangen in het lokale congrescen trum op het eiland. ,,De vloer, ter grootte van een voetbalveld, ligt vol met schildpadden. Er is geen centi meter meer over. Maar we zijn er nog niet; nog steeds worden de on derkoelde schildpadden af en aan binnengebracht'', vertelt de dieren liefhebber, terwijl ze zich klaar maakt voor een nieuwe dag vol red dingsacties. ,,Dit is een ongekende gebeurtenis'', zegt bestuurder Wendy Knight van Sea Turtle Inc. Normaliter komen in de winter volgens haar maar 100 tot 500 schildpadden aan land in het zui den van de staat. Nu zijn dat er bijna 5000 in drie dagen tijd. De dieren die de kou overleven worden weer uitgezet als de temperatuur van het zeewater is gestegen tot 10 graden. Het was de laatste dertig jaar niet zo koud in Texas. vrijdag 19 februari 2021 GO 'Opa dood, voel nog die woede' Carla van der Wal Rotterdam - TT i'ytf r?-~: a! - FOTO BART HOOGVELD - Kelly Muilman, nabestaande De politie zag de afge lopen jaren een toe name van het aantal steekincidenten. Er wordt een link gelegd met drillrap, die uit het buitenland (de VS en En geland) is overgewaaid. Groepen dagen elkaar in hun clips uit, vechten met elkaar, laten messen zien. Drillrap wordt ook gelinkt aan een fatale steekpartij in Schevenin- gen, waarbij een 19-ja- rige om het leven kwam. Middelbare scholen in de regio's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag sloegen vorig jaar alarm, omdat ze worden ge confronteerd met heftig geweld en meer wapen bezit onder hun leerlin- gen. Bij controles vinden de scholen meer wa pens, waaronder vlinder messen, machetes en pistolen. De film Uitgaan of naar de les, waarom met een mes?! van de Federatie Nabestaanden Geweldslachtoffers in samenwerking met de Nadine Foundation komt zondag uit. Gina McLellan (72) laadde de achterbak van haar rode Subaru de afgelopen dagen niet vol met boodschappen, maar met aan gespoelde zeeschildpadden. Samen met honderden andere vrijwilligers, heeft de Ameri kaanse al meer dan 4700 schild padden uit het ijskoude water gered bij de kust van Texas. Florine Nesselaar Rotterdam/Austin M Een achterbak vol geredde zeeschild padden in de Subaru van redster Gina. FOTO GINA MCLELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15