10 NIEUWS Lijsttrekker Lilian Marijnissen nam eind 2017 het stokje bij de SP over van Emile Roemer, maar inmiddels bungelt de partij rond de tien zetels in de peilingen (nu veertien in de Tweede Kamer). Wat doet Marijnissen om het tij te keren? I Wttut KAMtnVtnMtZINGtN IN I ERVIEW LILIAN MARIJNISSEN Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag ilian Marijnissen (35) komt net uit de studio voor een live online interview. Ze pakt er een ba naan bij van een schaal met lekker nijen. ,,Je staat toch een uur lang. En je moet scherp zijn: zo'n uit zending gaat over van alles: van wonen en de euro tot het konings huis. Ik word er steeds beter in, maar wat ik veel belangrijker vind, de presentatrice zei net: 'Goed ge daan! Jij geeft tenminste antwoord op mijn vragen'.'' ,,Ja, dit is het. Je kunt het met ons eens zijn of niet, maar veel kiezers denken wel: het zijn eerlijke lui. Misschien omdat we een groot deel van ons salaris afstaan. Wij zijn geen zakkenvullers, we zitten er voor onze idealen. In de toe slagenaffaire hebben we laten zien hoe we iets aan het licht kunnen brengen, we staan te popelen om te laten zien hoe het anders kan.'' ,,Ik voel me daar in elk geval zeer bij betrokken. De toeslagenaffaire heeft blootgelegd hoe mensen onmachtig kunnen zijn in een systeem. Dat ze nota bene tegen over hun eigen overheid kunnen komen te staan. En daarin ook nog eens - en dat is misschien wel het allerergste - heel lang niet gezien worden. Onze werkwijze als SP, maar ook onze mentaliteit, staat haaks op de Rutte-doctrine van het geheimhouden. Wij doen ons werk met mensen, luisteren naar ze en openbaren.'' ,,Ik hoop dat de mensen zullen antwoorden dat wij eerlijke poli tiek belangrijk vinden. Uiteinde lijk denk ik dat het, naast ideeën, ook gaat over de manier waarop je naar politiek kijkt. Dat je beseft dat daar volksvertegenwoordigers bezig zijn voor jou. Zo'n toesla genaffaire waarbij mensen zo zijn gemangeld, dat weten wij aan het licht te brengen. Dat telt volgens mij zwaar.'' gekopieerd? ,,Ik weet zeker: wij zijn het origi neel. En een regering met de SP is socialer dan een zonder de SP.'' ,,Nou, gelukkig is het nog geen 17 maart. Ik wil iedereen dan ook oproepen om die mooie praatjes van partijen die onze standpunten overnemen niet te geloven en gewoon op ons te stemmen. Het ene na het andere idee wordt door hen als nieuw geplugd. Geen wo ningmarkt waar winst wordt ge maakt op woningen, maar meer volkshuisvesting, een betaalbaar huis voor iedereen; het minimum loon omhoog naar 14 euro per uur; betere beloning van zorgmede- werkers. De lijst is lang.'' ,,Ik vind het niet frustrerend. We boeken onze successen en resul taten. We hebben in de afgelopen tijd ook nog een referendum afge dwongen en het bevriezen van de huren voor mensen in een sociaal huurhuis. Kun je nagaan wat we met een nog grotere SP of een SP in een kabinet zouden kunnen afdwingen.'' ,,Dat zou goed zijn! Wij hebben juist laten zien dat we heel goed kunnen samenwerken met ver schillende partijen, zeker met de PvdA en GroenLinks. Daar hoeft niemand zich zorgen over te ma ken. Maar als wij met het CDA het heropenen van sociale werk plaatsen voor elkaar kunnen krij gen, of met de ChristenUnie het reguleren van arbeidsmigratie, dan doen we dat ook.'' „Volgens mij hebben we juist veel meer dan in andere jaren laten zien hoe het wél moet, bijvoor beeld door jaarlijks samen een tegenbegroting te presenteren. Niet zo veel praten, maar doen. Als je naar peilingen kijkt, weet je één ding: de VVD staat heel hoog, en veel andere partijen niet. Wij ook niet. Ik hoop dat mensen straks beseffen dat ze in principe voor de komende vier jaar naar de stembus gaan. Dat er met de VVD nS de crisis nog steeds geen betaalbaar huis voor ze is. Dat die zorgsalarissen niet vanzelf om hoog gaan. En dat ze vervolgens kiezen voor een partij zoals de SP, die vindt dat de verkiezingen daar over moeten gaan.'' ,,Er moet een nieuw plan voor de zorg komen, natuurlijk met een Nationaal Zorgfonds. De corona crisis heeft weer laten zien hoe belangrijk de zorg is, maar ook dat investeren en samenwerken in de zorg nodig is. Er zijn steeds meer partijen die dat vinden. Minister Hugo de Jonge geeft elk jaar een interview waarin hij aangeeft af te willen van die marktwerking, vrijdag 19 februari 2021 GO Heeft u het idee dat u het eigen verhaal van de SP vertelt in de campagne? Is het wel uw taak om het ver trouwen van de burger in de overheid terug te winnen? Is dat het onderscheidend vermogen van de SP, als je mensen daarnaar vraagt? Andere partijen komen nu met plannen waar u al jaren voor strijdt, zoals een verhoging van het minimumloon. Hebben ze u Toch omarmen kiezers niet mas saal uw partij. Hoe kan dat? Is dat het frustrerende lot van een oppositiepartij? Maar voor macht bij de formatie is een links motorblok nodig. Wat weerhoudt u ervan dat te regelen? U lijkt een beetje uw neus op te halen voor een verregaande linkse samenwerking. Waar wilt u verder graag over praten in de campagne? 'Wij zijn geen zakkenvulle We zitten er voor onze idealen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10