- NEDER 9 Am® I" I S V Snellere trein jaar later VS ziet Navo weer zitten Zorgen over invloed China De schaduwkanten zijn onderbelicht, zoals psychische gevolgen, recessie BRUSSEL De nieuwe Ame rikaanse minister van De fensie, Lloyd Austin, slaat tot opluchting van de bond genoten een hele andere, positieve toon aan over de Navo, dan Amerika aan sloeg onder de vorige re gering van Donald Trump. ,,Een constructieve, rustige toon'', zei minister Ank Bij- leveld na afloop van het eerste Navo-overleg op dit niveau sinds het aantreden van de regering van Joe Biden op 20 januari. ,,Het is ook heel positief dat president Biden garan ties heeft gegeven over het artikel 5 van het Navo-ver- drag'', zei ze. Daarin staat dat een aanval op één lid staat is te beschouwen als een aanval op alle lidstaten. DEN HAAG Onderwijsmi nister Ingrid van Engelsho ven maakt zich zorgen over Chinese invloeden op de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Dat zegt ze in het radioprogramma Nieuws en Co. Aanleiding voor haar zorgen zijn berichten van de NOS over een hoogle raar Chinese taal en cul tuur aan de RUG. Een door China beheerde organisa tie betaalt een deel van zijn salaris en volgens het con tract mag de hoogleraar niet het 'imago van China beschadigen'. ,,Wat mij be treft wordt er niet getornd aan de academische vrij heid", zegt de minister. FjvyiJ ii fcisi ïi 'jMg'. k i t J fel hl Li I - -V V Musea zouden snel weer open smettingen op onder jongeren, daarna verspreidden die zich naar oudere leeftijdsgroepen. Jongeren zien hun (groot)ouders. En voor de klas staan ook oudere docenten. ,,Maar weinig van 65-plus. Het klopt dat er altijd doorloop is naar andere leeftijdscategorieën, maar in de prak tijk zie je ook dat ouderen en kwets bare mensen zichzelf al praktisch isoleren. We pleiten ook niet voor re gels om ouderen op te sluiten of leef tijdsgroepen te segregeren. Je zult zien dat zij ervoor kiezen zichzelf te beschermen, en de maatschappij moet ze daarbij helpen, bijvoorbeeld met speciale boodschappenuren.'' U stelt dat het beleid uit de bocht is gevlogen, maar in december steeg het aantal besmettingen weer. In Engeland zagen we de ge volgen van de virusmutant. ,,Ik kan wel begrijpen dat iedereen daardoor in paniek raakte. Maar wat er toen gebeurde, lijkt vooral het ef fect van wat al te spontane kerstinko- pen. Ik heb in december zelf ook uit gebreid zitten rekenen en modellen gemaakt voor de verspreiding van B117, de Britse variant. Mijn beeld is dat daarvoor onterecht angst is ge zaaid. Mutaties zijn een natuurlijk proces bij epidemieën, virussen ver anderen geleidelijk, nieuwe varian ten nemen het over. Maar dat wil niet zeggen dat het totale aantal besmet tingen daardoor stijgt. Aanvankelijk was de visie van Rutte ook dat we moesten streven naar groepsimmu- niteit, en tegelijkertijd voorkomen dat de zorg overbelast raakt. Die visie is kort daarna verlaten, ten onrechte. We zijn in een ontzettende tunnelvi sie terechtgekomen. Het journaal opent elke avond met corona, in talk shows gaat het over weinig anders. De risico's van Covid-19 worden uit- vergroot omdat die er elke dag inge ramd worden. De schaduwkanten van het beleid blijven onderbelicht. De psychische gevolgen en de ge zondheidsschade voor jongeren, de economische recessie. De steunpak- ketten van het kabinet zijn goed, maar niet eeuwig vol te houden. Bo vendien nemen ze niet weg dat er ondernemers failliet gaan, scholie ren nu zonder baan de arbeidsmarkt op komen.'' Het voltallige OMT heeft gewaar schuwd voor de Britse variant. Daarin zitten toch de wetenschap pers die er alles van zouden moe ten weten? ,,Ik zeg niet dat er geen serieuze we tenschap is bedreven. Het RIVM is voor zover ik kan nagaan zeer zorg vuldig en toegewijd. Maar achteraf moeten we gewoon concluderen dat hun ramingen niet goed waren. Waarom we met de maatregelen zo hard zijn gegaan, kan ik heel moeilijk begrijpen. Volgens mijn eigen bere keningen was zonder de maatregelen van 16 december het aantal doden opgelopen van tachtig naar honderd per dag, geen heel ingrijpende stij ging. In Duitsland zijn mails naar buiten gekomen waaruit blijkt dat wetenschappers nadachten over hoe de acceptatie van coronamaatregelen kon worden vergroot, door angst aan te wakkeren. Dat is in Nederland ook gebeurd. Dag in dag uit zijn we doodgegooid met de Britse variant. Dat draagt bij aan dit klimaat waar een nuchtere overweging van voor- en nadelen niet langer mogelijk is. Dan worden mensen met bezwaren weggezet als wappies. De scholen sluiten is ge woon een foute beslissing geweest. Kan gebeuren, geen verwijt, maar gooi ze nu meteen weer open. Maan dag zou ik zeggen.'' En per 1 maart ook de winkels, ho reca en culturele voorzieningen, bepleiten jullie. Is die timing niet wat overhaast? Vorig jaar ging het in maart mis, tegen de zomer doofde het virus uit. Bovendien komt het vaccineren net op stoom. ,,Elke maand uitstel kost echt heel veel geld, op lange termijn. En de zorg kan het nu aan. Wij willen niet langer wachten.'' donderdag 18 februari 2021 UTRECHT De NS heeft de snellere treinverbinding vanuit Breda en Rotterdam via Amsterdam naar Noord- en Oost-Nederland uitgesteld, omdat de leve ring van de nieuwe interci- tytreinen (ICNG) deels is vertraagd. De nieuwe ver binding moest in 2023 in gebruik worden genomen, maar dat wordt door de coronacrisis niet eerder dan 2024. De ICNG wordt gebouwd door de Franse fabrikant Alstom. Dit bedrijf heeft als gevolg van de COVID-19-uitbraak vertra ging opgelopen in de bouw. >V/ -/.v---1' 'v' V, V.. Ejiaöiili - n--' JÜf? VI- •r -O - X V,.' --•/V FOTO A itm - Coen Teulings, econoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9