OZCAN AKYOL Miljoenen om sneller huizen te bouwen Huren sociale huurwoningen bevroren Cyberaanval op de UvA 6 IMPULS 45.000 WONINGEN Column Dankzij alle commotie van afgelopen dagen, met een rechter die plotseling onze avondklok ongeldig ver klaarde, is het makkelijk om te verzuipen in details. De blikken waren bijvoorbeeld pontificaal gericht op een dansleraar met een messiascomplex, die zelfs tot zijn eigen verbazing een besluit van het kabinet wist te elimineren door haarfijn te onderbouwen dat de minister en zijn ambtena ren broddelwerk hadden afgele verd. Daarover gesproken: de dag be gon met een nederlaag voor het kabinet, niet op de laatste plaats op imagotechnisch niveau, maar eindigde alsnog in grote opluch ting, toen zelfs Jaap van Dissel - voor de honderdste keer - moest uitleggen waarom zijn aanpak deugt. Heel sterk kwam het allemaal niet over. Zeker omdat er in de Tweede Kamer al verscheidene waarschuwingen hadden geklon ken over de roekeloze koers die de regering vaart, meer specifiek als het om onze democratische pro cessen gaat. Ik zou op microniveau allerlei conclusies aan de voorbije dagen kunnen verbinden, maar wat vooral andermaal werd bevestigd, is dat we helemaal niet door schade en schande wijs worden, anders dan we zouden verwach ten, en misschien zelfs hopen. Wie naar de hoofdlijnen kijkt, ziet dat de overheid, een jaar na de pandemie, nog steeds geen greep op haar eigen beleid heeft gekregen en keer op keer in grote verlegenheid wordt gebracht. Tegelijkertijd bewees de actie groep Viruswaarheid weliswaar een rechtszaak te kunnen win nen - ook een stilstaande klok staat twee keer per dag goed - maar in de nasleep werd duidelijk dat de boegbeelden grote engerds zijn, die fantaseerden over volle pleinen waarop feestende men sen gretig elkaar het virus kun nen geven. Er is gelukkig ook een mooie conclusie te trekken: ondanks alle complottheorieën, verwijten van alleenheerschappij en een de rechtspraak die aan een leiband zou lopen, bewees een rechter niet gevoelig te zijn voor senti menten in het land. Natuurlijk, dat virus is onder ons, alleen is dat geen vrijbrief om staatkundige afspraken flexi bel op te vatten. Wel ironisch dat uitgerekend de mensen van Vi ruswaarheid al maanden tam boereren op de angst dat we in een dictatuur leven en uitgere kend zij door een rechter in het gelijk werden gesteld. Je vraagt je af hoeveel missers onze overheid zich nog kan per mitteren. Gelukkig is er nog maar een maand tot de volgende ver kiezingen. Voor de rust in het land zou het fijn zijn als ze nu uitgestunteld waren. Voor de rust in het land zou het fijn zijn als ze uitgestunteld waren AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Ho geschool van Amsterdam (HvA) zijn getroffen door een cyber- aanval. De onderwijsinstellingen, die computersystemen delen, zeggen 'in het belang van het on derzoek' niet om wat voor aanval het gaat. Het is dus niet duidelijk of de aanvallers gijzelsoftware hebben geplaatst, en zo ja, hoeveel losgeld ze eisen. De colleges en onderzoeken gaan voorlopig ge woon door. De aanval is volgens de univer siteit en de hogeschool uitgevoerd door 'onbekende derden'. In de komende tijd worden systemen tijdelijk uitgezet om de schade te beperken. Volgens de UvA zijn er geen aanwijzingen dat persoon- lijke gegevens van mensen zijn gelekt. De aanval 'lijkt niet te zijn gericht op (persoonlijke) data', al dus de universiteit, die mensen vraagt alert te zijn op verdachte mails en links. Een paar dagen geleden werd bekend dat de servers van de Ne derlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek zijn gehackt. Er zou geen verband zijn tussen die hack en de aanval op de UvA en de HvA. Eind 2019 werd de Universiteit Maastricht getroffen door een aanval met gijzelsoftware. De aan vallers versleutelden toen alle be standen op 267 servers en eisten losgeld. De Limburgse universi teit betaalde 30 bitcoin. Dat was destijds zo'n 197.000 euro waard. In totaal krijgen dertig woning bouwprojecten in Nederland extra geld van het kabinet. Gemeenten konden de afgelopen maanden pro jecten aanmelden: er waren 53 aan vragen, waarvan er nu dus dertig zijn toegekend. ,,Heel belangrijk, want hiermee kunnen we een flinke slinger geven aan de woning bouw in Nederland'', zegt minister Ollongren. Het geld komt uit een pot van in totaal 1 miljard euro. Die pot stelde het kabinet op Prinsjesdag 2019 in om de woningnood aan te pakken. Veel bouwprojecten lopen nu spaak vanwege de corona- en stikstofcri sis en doordat gemeenten te weinig geld hebben om grond bouwrijp te maken. Op dit moment komt Ne derland ruim 300.000 woningen tekort. ,,We kunnen nu geld bijleggen om projecten van de grond te til len'', zegt Ollongren. ,,Dat niet alle aanvragen zijn toegewezen, komt doordat sommige gemeenten en re gio's niet overtuigend duidelijk maakten dat zij extra geld nodig hebben. Ook voldoet de kwaliteit van de projecten niet altijd aan onze voorwaarden.'' Gemeenten die wél geld krijgen, zijn onder meer Eindhoven (Dis trict E), Amersfoort (Hoefkwar- tier), Hilversum (stationsomge ving), Nijmegen (Winkelsteeg) en Amsterdam (IJburg). Ook gaan er miljoenen naar Den Haag, voor wo ningbouwprojecten De Venen, ICT Security Campus en Assumburg- weg. ,,In meerdere steden wordt er ge bouwd rond de stations'', zegt Ol- longren. ,,Die gebieden hebben veel potentie. Ook worden oude win kelgebieden omgetoverd tot hui zen, bijvoorbeeld in Heerlen. Dat zijn hele leuke projecten.'' Ook ko men er nieuwe huizen op elf be drijventerreinen in Nederland. Voorwaarde voor alle projecten is dat de eerste schop uiterlijk in 2023 de grond in gaat. Afgelopen september werd al be kend dat het kabinet ruim 300 mil joen euro uittrekt voor 27 bouwpro jecten, waarmee ruim 51.000 hui zen versneld gebouwd worden. Toen ging het om 14.000 sociale huurwoningen en 12.000 midden huurwoningen. Nu komen daar nog eens 13.000 sociale huurhuizen en 8000 middenhuurwoningen bij. Met deze nieuwe projecten is de Bouw woningnood nog lang niet opge lost, erkent Ollongren. ,,Mijn con clusie is dat het kabinet al heel veel heeft gedaan, maar er moet nóg meer gebeuren'', zegt ze daarover. ,,Toen ik als minister begon, had ik geen middelen. Inmiddels heb ik meer dan 4 miljard euro voor de woningmarkt kunnen uittrekken. Deze woningbouwimpuls is daar een onderdeel van. Maar ja, het klopt, er is echt veel meer nodig.'' Verhuurdersheffing Volgens Ollongren moet een nieuw kabinet kritisch kijken naar de ver huurdersheffing voor woningcor poraties. De corporaties betalen nu jaarlijks een extra belasting die ten koste gaat van de bouw van nieuwe huurwoningen. Het huidige kabi net - mét D66, Ollongrens partij - wilde de verhuurdersheffing deze kabinetsperiode niet afschaffen. De minister stelt dat de woning nood de laatste jaren nijpender is geworden. Zo voorspelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) een hogere bevolkingsgroei. ,,Meer mensen betekent ook dat er meer woningen nodig zijn'', zegt Ollongren. Zo moeten er fors meer huizen komen voor eenpersoons huishoudens en voor ouderen. Later dit jaar kunnen gemeenten opnieuw een aanvraag doen voor geld uit de subsidiepot van 1 miljard euro. Het kabinet heeft nog zo'n 250 miljoen euro in die pot zitten. Normaal gesproken gaat jaarlijks de huur in juli omhoog voor alle huur ders. Dit jaar zou dat maximaal 2,4 procent zijn (inflatie plus 1 pro cent). De maatregel heeft een gun stig effect op de portemonnee van zo'n 2,5 miljoen huishoudens. Het kabinet compenseert verhuurders structureel met 200 miljoen euro voor de mindere inkomsten. Daar moet wel dekking voor worden ge vonden in de begroting. De Tweede Kamer nam vorige week onverwachts een motie aan van de SP, dat het kabinet opriep »De corporaties krijgen de mindere inkomsten wel gecompenseerd om op deze manier huishoudens die in de knel zitten vanwege co rona financieel tegemoet te komen. De VVD was bij eerdere voorstellen tegen een algemene bevriezing van de huren, maar besloot nu voor te stemmen. Het CDA noemde dat zo vlak voor de verkiezingen opportu nistisch. Gemiddeld scheelt het de huur ders zo'n 6 euro per maand, schrijft Ollongren. De huurbevriezing be tekent dat alle verhuurders die ge reguleerde huurwoningen verhu ren, geen verhoging mogen vragen aan hun huurders. Dat geldt ook voor kamers, woonwagens en woonwagenstandplaatsen. Alleen als een huis is verbouwd of ver duurzaamd is het wel mogelijk dat de huurder een daaraan verbonden huurverhoging krijgt. ,,Dit is goed nieuws voor alle mensen die huren in de sociale sec tor", zegt Ollongren. ,,Ik wil er tege lijk voor zorgen dat het niet ten koste gaat van de bouw, onderhoud en verduurzaming.'' donderdag 18 februari 2021 GO y @OzcanAkyol Missers Gemeenten krijgen in totaal 266 miljoen euro om met spoed 45.000 nieuwe huizen te bou wen. Dat maakt minister Kajsa Ollongren (Wonen) vandaag be kend. Het geld gaat naar allerlei woningbouwprojecten in het land, van Alphen aan den Rijn tot Zwolle. Peter Winterman Den Haag Minister Kajsa Ollon- gren: „Geld bij leggen om projecten van de grond te til len.'' FOTO ANP De 30 bouw locaties waarvoor €266 miljoen beschik baar komt. Het kabinet bevriest de huren voor alle sociale huurwoningen in Nederland. Dat zijn huizen met een gereguleerde huurprijs van maximaal 752 euro per maand. Dat heeft demissionair minister Kajsa Ollongren beslo ten na een oproep van de Tweede Kamer. Stefan ten Teije Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6