Geen opstand 5 Turbospoed van het hof roept vragen op Daarmee lijkt Tan zelf de pin uit de granaat te trekken die de actiegroep al klaar had liggen. Engel en Pols wraken het hof direct vanwege ver meende vooringenomenheid, dat verzoek wordt later afgewezen. De toon is direct gezet. ,,Haal dan eerst de kou uit de lucht", zegt advo caat Gerard Spong, die de raadsheer al sinds de jaren zeventig tegenkomt in rechtbanken en bij gerechtshoven. ,,Toon souplesse, communiceer, laat iedereen in zijn waarde. Dat kan ze. Ze is zeer geroutineerd, aimabel, kor daat. Maar nu liep het helemaal fout, dat verbaasde me. Hier zat een ou derwetse, autoritaire rechter." Spong vond Tan de Sonnaville vo rig jaar nog tegenover zich in de zaak tussen de voormalige coffeeshopbaas We kennen haar niet als gouvernementeel, zoals we van andere rechters nog weleens zeggen - Gerard Spong Johan van Laarhoven en de Staat: het hof oordeelde dat Van Laarhoven in de cel moet blijven. Eerder liet 'haar' hof het kabinet nog zweten toen ze Urgenda gelijk gaf in de grote kli maatzaak, een uitspraak die ook nu nog gevolgen heeft op het Binnen hof. Niet dat deze te koppelen is aan een enkel persoon: raadsheren be sluiten samen, achter gesloten deu- ren van de raadkamer. Spong: ,,Advo- caten kennen haar niet als gouverne menteel, zoals we van andere rech ters nog weleens zeggen." Op sociale media kreeg ze ervan langs, ook wel vanwege de presenta tie. Op dat punt sprong de Haagse ad vocaat Ineke van den Brüle voor de voorzitter in de bres: op Twitter re ageerde ze op kritiek op het spraak gebruik. 'Deze rechter heeft na een ernstige ziekte jaren geleden geluk kig haar spraakvermogen grotendeels terug. Oordeel niet te snel'. Morgen zal weer het halve land over haar schouder meekijken, als Tan De Sonnaville met de twee an- dere raadsheren inhoudelijk naar de avondklokkwestie moet kijken. De schorsing van dinsdag was slechts 'een tussenhalte'. Een betrokkene denkt dat ze zich zal revancheren na de rommelige en onprofessioneel ogende zitting: ,,Dinsdag leek het ge woon allemaal niet zo goed voorbe reid." Spong: ,,Zij kan de Staat de maat nemen. Dat kan nog wat belo ven." Tuchtcollege Op sociale media worden openlijk vraagtekens gezet bij Tans onpartij digheid, omdat ze met expert Jaap van Dissel samen in het Regionaal Medisch Tuchtcollege zat. Tan is plaatsvervangend voorzitter van dit college, Van Dissel schoof tot 2013 in cidenteel aan als medisch expert. Ze zouden elkaar slechts een aantal ke ren ontmoet hebben. Volgens de woordvoerder van het hof is dat geen reden om Van Dissel niet te accepteren als getuige, even min om zelf terug te treden: ,,De con tacten zijn altijd puur zakelijk ge weest." Na 2013 hebben ze elkaar niet meer gesproken. Advocaat Geert-Jan Knoops denkt niet de vroegere ontmoetingen in het Regionaal Medisch Tuchtcollege tot een succesvol wrakingsverzoek zou kunnen leiden van Viruswaarheid - als ze dat al van plan zouden zijn. ,,Enkel een persoon kennen zou geen reden zijn om niet als getuige-des- kundige op te kunnen treden. Dat zou anders zijn als Van Dissel en het RIVM partij zijn." IN QUARANTAINE DAG 338 Het was rustig gebleven in de stad. In heel het land. Dat verbaasde me. Een actiegroep had bijna de avondklok om zeep geholpen, maar niemand nam die avond de moeite om - al was het ook maar pesterig - toch even z'n tong uit te steken naar de auto riteiten. We bleven allemaal netjes van achter de gordijnen kijken of een ander wel wat deed. Wat zegt dat over ons, vroeg ik me af. Zijn we murw geslagen, gedwee of gewoon bang? Ik wilde graag de temperatuur van het land even opnemen. Misschien lag het antwoord wel op straat. Om het aangename met het nuttige te vereni gen nam ik de tas met lege flessen mee. De enige plekken in de stad waar zich nog rijen vormen: voor de apotheek, de supermarkt en de glasbak. Dat zegt ook veel over ons. Ik leegde mijn tas en wandelde wat doelloos rond op het plein. Het was nog redelijk vroeg in de och tend. Het dooide al twee dagen, maar in de hoeken van de straten, tegen de hoge huizen aan en in de gekke bochten van de tramrails lagen nog pokkig zwarte sneeuwhopen, de grafheuvels van de winter. Er waren niet veel mensen op straat. Ik kon na een tijdje zelfs zo maar een plekje vinden op een van de bankjes, die gewoonlijk worden ingenomen We bleven allemaal netjes vanachter de gordijnen kijken of een ander wel wat deed. door de mannen die naar de moskee gaan of er vandaan komen. Ik ging zit ten, aan mijn voeten scharrelden de grijze stadsduiven tussen de sigaretten peukjes. Het had allemaal wat armoe digs. Ineens vlogen alle duiven rond de bankjes, zeker vijftig, als bij afspraak op, vormden een rommelige zwerm en wa ren weg. Geen idee wat hen had getrig- gerd. Ik moest wel direct denken aan de enorme spreeuwenzwerm die de kleintjes en ik de dag daarvoor boven ons huizenblok zagen. Af en aan vlogen ze, door en over elkaar, u kent dat wel. Zomaar in de stad. Mooi hoor. Nou ja, zo mijmerde ik door. Ik had de tijd. Toen, net over elven, brak zo maar vanonder de grijsblauwe wolken de zon door. Pats, daar was ze: de lente. En ik zag niet direct de oplossing van het raadsel waarvoor ik de straat op was gegaan, hoor. U hoeft het ook niet met me eens te zijn. Maar ik voelde dat we het einde van een tijdperk naderen. Misschien waren we daarom niet voor de opstand te porren. We zitten het nog even uit. donderdag 18 februari 2021 PC Actiegroep Viruswaarheid in het ge- DEN HAAG De bloed- spoed waarmee het ge rechtshof de kwestie dinsdag behandelde wekt argwaan en erger nis bij Viruswaarheid en anderen: waarom moeten zij in procedures (bijvoor beeld rond de PCR-test) weken wachten en kan de overheid meteen bij het hof terecht? Advo caat Spong deelt die scepsis: „Alsof de Staat op een knop kan drukken en drie uur later is er een spoed-appèl. Voor iedere andere burger kan dat weken duren." Volgens een woordvoer der van het hof zit hem dat in de 'onomkeerbaar heid': ,,De afweging is: als we die zitting niet snel hebben, kan iets niet meer hersteld worden." Bij dreigende huisuitzet tingen of bomenkap komen zulke turbo-pro cedures ook voor. Spong: ,,De avondklok is niet zo onomkeerbaar, die kan dinsdag weer ingaan bij wijze van spreken." Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl voor karretjes spannen rechtshof rechts raadsheer Tan. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5