Vijf tiny houses bij La Salette II ZLTO brengt wethouder boerenhuiswerk 7 POP-UPSTORE DONNA WITTE Het water loopt je in de mond, als je de pop-upstore van Donna Witte binnenstapt. Zo veel lekkers aan chocolade ligt er uitgestald. IJssalon Zegers is tot Pasen het domein van Donna (27) en haar vriendin Britt von Tongelen (28). Al meer dan twintig jaar vangt Hoeve la Salette mensen op in Vogelwaarde. In een groepswo ning op het terrein wonen dak en thuislozen, mensen die be schermd moeten wonen of die voorbereid worden op hun te rugkeer in de maatschappij. De beschermde woonvoorziening van het Leger des Heils biedt ook werk en dagbesteding aan. Oefenen Voor sommige cliënten is in een instelling wonen té zwaar maar is zelfstandig (begeleid) wonen een te grote stap. Sommige cliënten moeten soms te snel naar een zelfstandige woning en zijn daar nog niet op voorbereid. Dat kan ongepast gedrag voor de buren tot gevolg hebben of over last. Voor die doelgroepen wor den de miniwoningen neerge zet. Ook kunnen de huisjes voorkomen dat mensen in een instelling terechtkomen. De be woners hebben op het terrein van La Salette toezicht en bege leiding in de buurt. Op die ma nier kunnen ze oefenen met zelfstandig wonen. Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren, het Leger des Heils en de ge meente Hulst werken samen aan het project. Woongoed verhuurt rechtstreeks aan de bewoners, die een huurcontract voor maxi maal twee jaar krijgen. De erva ring en kennis die in Vogel waarde wordt opgedaan, kan ook elders worden gebruikt. Het pro ject krijgt drie jaar subsidie van het Transformatiefonds Ambu- lantisering en Extramuralisering GGZ Zeeland. Op zoek naar een tijde lijke winkel stuitten ze een tijdje geleden op de ijssalon van Hans Zegers aan de Axelsestraat. Die was - uiteraard - gesloten. ,,We hebben Hans direct een berichtje gestuurd", vertelt Donna. „Binnen enkele seconden belde hij terug voor een afspraak. We konden er snel in. Het is ide aal, deze plek. Zolang het geen ijs- jesweer is, in elk geval tot Pasen (4 april), kunnen we hier blijven. Toch mooi, in het voorjaar en de zomer ijs, in de winter chocola." Donna geniet zichtbaar. Mooie chocoladeproducten maken is haar passie. Al van jongs af aan. ,,Mijn eerste bonbon heb ik ontworpen bij een jeugdwedstrijd op school. Toen ik daar ook nog hoge punten mee scoorde, was ik helemaal om." Het vak van chocolatier was toch niet haar eerste doel. Bakker wor den was haar ideaal. Ze volgde tal van opleidingen, ook tot patissier. ,,Maar ik kreeg bloemallergie. In een bakkerij hangt altijd stof, hoe goed de ventilatie ook is. En dat stof bleek heel schadelijk voor mijn longen. Ik moest stoppen." In Clinge, waar Donna in een bakkerij werkte, was zij met haar vriendin al begonnen chocolade producten te maken. Chocolade Lekkers was geboren, met restau rants als belangrijkste afnemers. De coronacrisis heeft voor de vol gende stap gezorgd, de opening van de pop-upwinkel aan de Axel- sestraat. ,,Ik werkte fulltime in een restaurant. Ik doe dat nog, maar al leen voor de afhaal. Overdag heb ik nu alle tijd voor deze winkel." Chocoladefabriekje Donna en Britt, die nog als bakker werkt in een bakkerij in het Belgi sche Stekene, maken alles zelf. Ze hebben een eigen chocoladefa briekje, zoals Donna het noemt. ,,We maakten eerst alles in de bak kerij in Clinge, maar toen ik daar stopte, zijn we naar Terneuzen verhuisd. Mijn vader had nog ruimte in de tuin en daar heeft hij met mijn broer, die elektricien is, een schuur voor ons gebouwd, ons chocoladefabriekje. Met alles erop en eraan, airconditioning, koeling, vriezers. We hadden al heel veel mallen, de meeste tweedehands, van chocolatiers op leeftijd die stopten. Dat komt nu goed uit. Ze ker voor Pasen heb je veel mallen nodig." Dat is te zien in de tot chocola depaleis omgetoverde ijssalon aan de Axelsestraat. De vitrine waarin anders bakken met ijs liggen, staat vol schalen met allerlei soorten ei tjes. In de etalage pronken paasha zen van witte en bruine choco lade. En loopt de winkel een beetje? Donna is niet ontevreden. ,,Veel mensen moeten ons nog ontdekken, maar de week voor Va- lentijnsdag, afgelopen zondag, liep het al lekker." Tot Pasen blijft de pop-upwin kel dus in elk geval open, van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur en, kijkt Donna alvast vooruit, 'we hopen in oktober In chocolade kun je zo veel creativiteit kwijt, daar word ik echt blij van weer terug te komen'. ,,Weet je", zegt ze stralend, ,,in het maken van chocolade kun je zo veel crea tiviteit kwijt, daar word ik echt blij van." Afdeling Hulst van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) stelde een uitvoerige land- bouwvisie op. Het doel is dat de ge meente Hulst de bevindingen ge bruikt in de gemeentelijke omge vingsvisie die in de maak is. Het do cument, ingepakt als een cadeautje, werd gisteren door de boeren op passende wijze naar de gemeente gebracht: per tractor. In de land- bouwvisie geeft de ZLTO haar ideeën en zienswijzen over de ont wikkelingsruimte voor de sector. ,,De gemeentelijke omgevingsvisie geeft ook richting aan de ontwikke lingen van het buitengebied", zegt Gerard Mangnus, voorzitter van ZLTO Hulst. ,,Dit biedt een uitgele zen kans om in afstemming met el kaar keuzes te maken. Agrariërs hebben een sleutelrol bij het oplos sen van grote maatschappelijke vraagstukken; of het nu gaat om voedselveiligheid en -zekerheid, leefbaarheid van het platteland, ge zondheid, klimaat of energie." ZLTO Hulst bestempelt de sector als vitaal, duurzaam en waardevol. Ze vragen de gemeente Hulst de autonomie om hun bedrijven op verschillende manieren te ontwik kelen. ZLTO Hulst vindt dat inten sieve veehouderij als neventak bij een bestaand bedrijf mogelijk zou moeten zijn. Dit draagt bij aan het verkleinen van het mesttekort in de gemeente. Ook willen de boeren medewerking van de gemeente als zij met innovatieve stalsystemen aan de slag willen gaan. ,,In de vorm van soepele vergunningverlening of het toepassen van maatwerk." In de komende jaren zullen steeds meer boerenbedrijven stop pen. ZLTO Hulst wil dat voor deze vrijkomende locaties een passende economische of woonbestemming komt. ,,Maar die mag geen belem mering vormen voor de andere agrarische bedrijven in het gebied." Wel is het van belang dat er vol- doende landbouwgrond beschik baar blijft voor de lokale onderne mers. ,,Gebruik van goede land bouwgrond voor de bouw van hui zen, bedrijventerreinen of zonne- akkers moet worden vermeden." Ook vraagt de ZLTO de gemeente nadrukkelijk om hulp om groot schalige opkoop van landbouw grond door Vlaamse beleggers te stoppen. De burgemeester en wet houders van Hulst hebben ZLTO Hulst toegezegd de landbouwvisie uitvoerig te gaan bestuderen. donderdag 18 februari 2021 Nog dit jaar moeten er vijf tiny houses op het terrein van Hoeve la Salette in Vogel waarde komen. Het is de eer ste keer in Zeeland dat mini- huisjes als tussenstap wor den gebruikt tussen be schermd wonen in een instel ling en zelfstandig wonen. Sophie Stockman Vogelwaarde IJs maakt plaats voor chocola Harmen van der Werf Terneuzen Donna Witte showt haar assortiment paaseitjes in haar tijdelijke winkel in ijssalon Zegers aan de Axelsestraat in Terneuzen. foto camile schelstraete -Donna Witte, chocolatier Alternatieve activiteiten, schaal vergroting, het aanwenden van drones; land- en tuinbouwers in de gemeente Hulst willen hun boerenbedrijven op verschil lende manieren en naar eigen in zicht kunnen ontwikkelen. Sheila van Doorsselaer Hulst Wethouder Gino Depauw (rechts) nam de landbouw- visie in ont vangst van ZLTO'ers Ge rard Mangnus, John Fassaert en Mariska Kerckhaert (vlnr). FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51