Nieuwe wet lijkt er te komen 4 CORONA RECHTBANK Actiegroep Viruswaarheid verwijt 'turborechter' Marie-Anne Tan-de Sonnaville dat ze haar oren laat hangen naar de politiek. Maar bij klimaatzaak Urgenda liet haar hof het kabinet juist flink zweten. Het moet een record zijn. Ambtena ren van het ministerie van Justitie schreven dinsdag in zo'n 5 uur een nieuwe wet voor de avondklok. En met lichtsnelheid ging het wetsvoor stel daarna naar de Raad van State voor advies, spoedadvies wel te ver staan. Vandaag buigt de Tweede Ka mer zich al over de avondklok 2.0. De Eerste Kamer staat daarna klaar om de wet te behandelen, zodat deze morgen al van kracht kan zijn. Het is operatie reparatie, daags na het debacle rond de avondklok. Want juist morgen staat de overheid opnieuw tegenover de protestgroep Viruswaarheid. Dan speelt het hoger beroep in de rechtszaak die de tegen standers dinsdag wonnen. Welis waar besliste het Haagse hof later die dag dat de avondklok tot vrijdag van kracht blijft, maar daarmee was het gevaar voor het kabinet nog niet ge- »De in de haast gemaakte spoedwet lijkt ook niet de schoonheidsprijs te winnen, gezien de kritiek weken. Mocht Viruswaarheid het hoger beroep winnen - en er is nog geen nieuwe wet - dan is de avond klok definitief van de baan. Die gok wil het kabinet niet wa gen. De Haagse rechter oordeelde immers dat het kabinet de verkeerde wet heeft gebruikt om de avondklok te stutten. Een vormfout. Chaos was het gevolg. Het kabinet hoopt nu met een nieuwe wet de orde te herstellen. Als de nieuwe wet is aangenomen, doet het oordeel van de rechter er immers niet meer toe. Rondbellen Dus begonnen premier Mark Rutte en minister Fred Grapperhaus (Jus titie) direct rond te bellen. Grapper- haus met de Raad van State om aan te dringen op een zo snel mogelijk advies ten aanzien van de nieuwe wet, die op dat moment nog niet eens af was. En Rutte klom in de te- lefoon voor het 'politieke deel'. Hij belde met de fractievoorzitters van de partijen die de avondklok hadden gesteund om hen 'plan-B voor te leg gen'. Met excuses omdat de Tweede Kamer nu moet terugkomen van re ces. ,,Maar echt'', zo drukte hij hen dringend op het hart, ,,het is nodig''. Daarmee wordt de politieke schade overigens niet hersteld. Eer der stemden 116 van de 150 Tweede Kamerleden in met de avondklok. Maar dat was nog voor het 'geblun- der', het 'juridische geklungel' en het 'rommeltje' waarover enkelen van hen nu spreken. Onder vuur Het kabinet ligt toch al onder vuur over de aanpak van de pandemie - van tekorten aan testen, tot weife lend ingrijpen en van traag vaccine ren tot gebrekkige communicatie - de laatste juridische misstap geeft de tegenstanders alleen maar meer mu nitie. Premier Mark Rutte had in de cri- sisaanpak één doel. 'Duidelijk' en 'voorspelbaar' zijn voor de bevolking. Wat hij leverde was chaos. En dat zal de oppositie hem vandaag in een Ka merdebat zeker aanwrijven. Bovendien blijkt de in de haast ge maakte spoedwet ook niet de schoonheidsprijs te zullen winnen, gezien de kritische op- en aanmer kingen van de Raad van State. Dit hoogste adviesorgaan begrijpt niet dat de avondklok niet gewoon is on dergebracht bij de coronawet. Juist op dat soort technische, juridische keuzes, ging het kabinet bij de rech ter dinsdag nat. Dat een meerderheid de avond klok zal afschieten, lijkt twijfelach tig. De reden waarom hij er moest komen, is nog steeds geldig. VVD- fractieleider Klaas Dijkhoff stoof al vast voor de troepen uit door te zeg gen dat de avondklok 'helaas onver minderd noodzakelijk' is. De uit spraak van de rechter ging slechts 'over de manier waarop het besluit genomen is'. Ofwel: de techniek, niet het principe. De Eerste Kamer heeft zich welis waar nog helemaal niet uitgesproken over de avondklok, maar als de coali tiepartijen de steun van SP, Groen Links en of de PvdA vinden, blijft de maatregel overeind. Probleem is wel dat de Haagse rechter in haar vonnis ook vraagtekens plaatste bij nut en noodzaak van de avondklok. Dat was al onderwerp van discussie, maar te genstanders vinden nu houvast in dat verdict. Het is dinsdagmid dag 16.30 uur en voorzitter Marie- Anne Tan-de Son- naville (1953) van het gerechtshof Den Haag zou wel een kopje thee lusten, vertelt ze een medewerker naast de zaal waar ze even daarvoor gewraakt is door Vi ruswaarheid. De actievoerders ver wijten het driekoppige hofvooringe- nomenheid. Ze bladert door de papieren, maakt aantekeningen. Het is improviseren vandaag. Die ochtend vernietigde de kort gedingrechter de avondklok, de Staat ging meteen in beroep. Om twaalf uur besluit het hof dat een turbo-spoedprocedure die middag nog zal dienen. En dus moet de voor zitter aan de bak. Al sinds de jaren zeventig zit de Haagse in het vak, ze schopte het tot vice-president van het gerechtshof en is sinds 2013 'senior raadsheer'. Advocaten omschrijven haar als be kwaam, 'niet gouvernementeel' en 'heel prettig'. Maar massa's kijkers via livestream en een handvol journalis- ten in de zaal zien dinsdag ook wat anders. Zij merken hoe de voorzitter van het hof de orde een tikje te rigide houdt, soms partijen slecht lijkt te verstaan, de regie geregeld kwijt lijkt. Meteen na het begin van de zitting komt het al tot een stevige confronta tie met 'huisjurist' Jeroen Pols van de actiegroep Viruswaarheid, als de raadsheer hem geen millimeter speelruimte geeft. Eerst hoort ze hem niet goed, daarna maakt ze meteen korte metten met hem: ,,U kan het woord niet voeren, uw advocaat moet dat doen. Als u doorgaat vraag ik de bode u naar buiten te laten." donderdag 18 februari 2021 PC Operatie 'repareer de avondklok' is gestart Om zeker te zijn dat de avondklok overeind blijft, is er met bloed- spoed een nieuwe wet gemaakt. Dat zal de politieke schade ech ter niet kunnen wegnemen. Tobias den Hartog Den Haag Tan laat zich niet Niels Klaassen ▼Marie-Anne Tan-de Sonnaville. foto npo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4