II Scholieren brengen met eigen bedrijf krukels aan de man SCHOUWEN-DUIVELAND 7 STRANDBELEVING ONDERZOEK Martine Wakkee heeft wereldwijd heel wat stranden gezien. Maar slechts weinig kan tippen aan haar 'eigen duinpannetje' tussen Ellemeet en Scharendijke. ,,Dat noem ik mijn troon. En ik word echt pissig als ik merk dat iemand anders op mijn troon zit!'' Martine Wakkee heeft als manager van een reisbureau in Zierikzee de 'loodzware taak' zelf ook locaties te verkennen, zo dat ze weet wat de klanten kan worden aangeprezen. Wakkee kan de uitkomst van het onderzoek van het Kenniscen trum Kusttoerisme naar de bele ving van de Schouwse stranden al leen maar onderschrijven. In to taal 1104 strandbezoekers zijn ver spreid over het jaar gevraagd naar hun ervaring. Over het algemeen is dat positief. Ze geven aan dat zij het strand gemakkelijk kunnen bereiken, zich daar veilig voelen, tot rust komen en dat er vol doende aanbod is van activiteiten en horeca. Maar toch valt er nog wel wat te verbeteren, concludeert het Ken niscentrum. Voor mensen die slecht ter been zijn, of in een rol stoel zitten, is het strand nog te vaak onbereikbaar. Meer openbare toiletten worden evenmin als overbodige luxe gezien en de be reikbaarheid van de reddingsbri gade verdient ook de nodige aan dacht, vinden bezoekers van het strand. Bovendien zouden strand paviljoens best vaker streekpro ducten op hun menukaart mogen zetten. Verbeteren hier en daar waar nodig is prima, vindt Wakkee, 'maar vooral niet te veel aan veran deren'. ,,Ik ben in Patagonië ge weest, het zuidelijke deel van Ar gentinië en Chili, en het viel me op dat daar alles nog zo puur is. Maar ik weet óók dat ik, toen ik weer thuis kwam, langs de zee liep en dacht: hé, dat is het hier eigen lijk gewoon ook nog steeds. De dijken, de stormvloedkering; op Wij wonen bij een van de topstranden van de wereld, elk seizoen even mooi zichzelf machtig om te zien, maar alles wordt tegenwoordig gemaakt en gecreëerd. Het strand is ge woon nog van zichzelf. Puur na tuur. Laat dat alsjeblieft zo!" Verreweg de meeste mensen gaan naar het Schouwse strand voor een mooie wandeling, signa leert het Kenniscentrum. Over alle seizoenen heen vertegenwoordigt die doelgroep meer dan de helft (56 tot 68 procent) van het totale aantal bezoekers. Veertig procent komt om lekker lui in de zon te liggen. Daarnaast zet 39 procent in herfst en winter koers naar de kust voor een strandpaviljoen. In de lente en zomer is goed 50 procent daar te vinden. Opvallend is dat watersporten als kitesurfen niet meer dan 2 procent van de activi teiten op het strand omvat. Het Kenniscentrum breekt in zijn onderzoek een lans voor meer bussen naar de stranden. De meeste bezoekers komen nu met de auto. Wakkee denkt dat dit al leen werkt voor toeristen, vanaf het transferium in Renesse en de campings. ,,Als inwoner zoek je je eigen plekje op. Daar stopt de bus niet. En dat moet vooral ook zo blijven", verwijst ze naar haar fa voriete duinpannetje. ,,Je kan daar bovendien vlakbij gratis parkeren. Perfect toch? Wij wonen bij een van de topstranden van de wereld, elk seizoen even mooi, een parel tje. Voor mij staat het los van de vakantiebeleving. Ik kom er tot rust; even zo min mogelijk prik kels. Toch maar een cadeautje als je hier mag wonen." Ruben van Putten (Oud-Vosse- meer), Toine Kuipers (Numans- dorp), Maurits Neele (Oude-Tonge) en Tom Smits (Bruinisse) zitten bij elkaar in havo 5 op de Prins Maurits in Middelharnis. Ze vormen samen een mini-onderneming. Bij laatst genoemde thuis in de achtertuin worden de krukels uit de Ooster- schelde ontdaan van pokken, gesor- teerd én verpakt. ,,Ik deed dit met vrienden altijd rondom Pasen. In twee dagen tijd verdienen we dan 100 a 200 euro", vertelt Tom. ,,Ik weet de stekjes te zitten. Dat scheelt." De krukels kunnen enkele dagen worden opgeslagen in een speciale speciekuip of emmers met zuur stofpompje. Maar meestal is de vangst zo weg. Een halve kilo kost drie euro, een hele vijf. Via Insta- gram, Facebook, een website en het mailadres visaanhuisnl@gmail.com wordt hun waar aan de man ge bracht. ,,Het schooldoel van een mini- onderneming is om te ervaren hoe het is om te ondernemen. Vervol gens moet die ervaring op papier worden gezet en gepresenteerd", aldus Ruben. Toine: ,,In maart is onze schoolpresentatie. Normaal kunnen ouders in de aula het eind resultaat zien, nu kunnen ze online meekijken." Recept De jongens geven hun klanten een recept mee. Krukels kun je het beste koken. Na het afkoelen met een speld of satéprikker het dekseltje van de schelp eraf wippen, het slakje eruit pulken en opeten. Saus of mayonaise naar eigen smaak. Krukels met krentenbrood is een traditioneel Zeeuws recept, vaak een voorgerecht. Tom en Maurits hebben vaker krukels op. Toine en Ruben gaan voor het eerst proeven. Ruben: ,,Het doet mij denken aan mosselen. Toine trekt na een hapje een bedenkelijk gezicht. ,,Het is niet vies, ofzo, maar wel even wennen." donderdag 18 februari 2021 'Het strand is puur natuur. Laat dat zo!' Marcel Modde Renesse De favoriete duinpan van Martine Wakkee (inzet). Weg van de drukte voor paviljoen Corazon in de verte. fotos martine wakkee -Martine Wakkee, manager reisbureau Vier scholieren van zestien jaar handelen in de aloude Zeeuwse lekkernij krukels. De kids halen deze schelpdieren vanonder de dijkstenen aan de Zijpseweg weg om ze vervolgens online succesvol te verkopen. ,,Ze zijn zo weg." Gerrit van Loon Bruinisse Tom Smits, Maurits Neele, Toine Kuipers en Ruben van Putten (vlnr) maken de krukels schoon. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49