Vergeet Disney, trek de schatkist eens open Intrigerend en tragisch, maar de misère blijft te afstandelijk 14 Film van de week. Met een streamingvoorraad die langzaam opdroogt, is het aardig de filmhorizon te verbreden. Wie nog onbekend is met de animatieklassiekers uit de Japanse Ghibli- stal, wacht een schatkist aan pareltjes, (bijna) allemaal op Netflix. Nu on demand News of the World Penguin Bloom Caught in the Net FILMNIEUWS Remake van Mr. and Mrs. Smith Jack Black in filmversie van game e leek associeert Japanse animatie - of anime - mis schien met hoe kige figuurtjes met disproportioneel grote hertenogen, met de Pokémonrage of juist met de uiterst gewelddadige en soms zelfs pornografische mangafilms die tij dens een eerste golf in de jaren 80 en 90 het Westen kwamen binnenrol len. Wis dat voor het gemak (ook daar zaten heus gedenkwaardige ti tels als Akira en Ghost in the Shell tus sen) even uit het brein. Studio Ghibli werd in 1985 in To kio opgericht door Hayao Miyazaki en is vooral sinds het Oscarwin nende Spirited Away uit 2001 einde lijk ook buiten de Aziatische grenzen vaker zichtbaar. Ghibli is de Japanse evenknie van Disney (en Pixar). Maak alleen niet de vergissing dat de films een even sterk Disney-karakter zouden moeten hebben. My Neighbor Totoro, Princess Mono- noke en het eerder genoemde Spirited Away (in Japan met ruim 20 miljoen bioscoopbezoekers succesvoller dan Titaniczijn eerder uitdagende fa bels, vaak geaard in Japanse folklore en met een sterke focus op de relatie tussen mens en natuur. Soms filoso fisch van aard, soms hartverwar- mend, maar altijd met een diep res pect voor alles wat groeit, bloeit en vergaat. Wie zich overgeeft aan de animatiestijl, ziet elk grassprietje ademen. De animatiemagiërs zijn soms een jaar bezig om licht- en schaduwval zo betoverend én realis tisch mogelijk op het witte doek te krijgen. Ghibli is bovendien zelden te betrappen op zedenpreken. De jeugd wordt in intelligentie nooit onder schat, en dat kun je van Disney niet Ghibli maakt gehakt van de conservatieve gedachte dat animatie een kinderlijk naïeve filmvorm betreft altijd zeggen. In de films die zich meer richten op de jonge kijker is een zeldzaam doorleefde interesse voor de doelgroep te ontdekken. En juist doordat ze de belevingswereld van kinderen (en hun mimiek) zo treffend vangen, zijn ze voor volwas senen minstens zo boeiend. Zij komen overigens evengoed bij All the Pretty Little Horses Tegen de achtergrond van de crisis in Griekenland gaat een stel ge bukt onder het verlies van status, carrières en een comfortabel stadsleven. In dit onheilszwangere psychologische drama wonen Aliki en Petros met hun kleuter- zoon in een bescheiden flatje. Tij dens kluswerk van Petros in een leegstaande villa eigent het onge- lukkige stel zich het vastgoed en de daarbij horende positie op stand toe. Maar de schijn ophou den blijkt lastig, zeker wanneer de échte huiseigenaar zich komt mel den. Konstantatos schetst een even grimmig als tragisch plaatje. On danks het intrigerende verhaal, degelijk acteerwerk en passend spaarzaam ingezette dialogen, doet de misère van deze protago nisten toch te afstandelijk aan. Dat deze mensen ooit wél gelukkig of verliefd waren, voelt als een illusie. - Maricke Nieuwdorp Ghibli aan hun trekken. The Wind Rises (2014) en Grave of the Fireflies (1988) worden niet bevolkt door fan tasiewezentjes, maar zijn diepzin nige films die zich verbazen over zowel de scheppingskracht als de destructieve aard van de mens. Die laatste titel (jammer genoeg met te vinden op Netflix) wordt door som mige critici beschouwd als een van de meest hartverscheurende oor logsfilms ooit gemaakt. Met alle respect voor Pokémon- adepten: Ghibli gaat wél voor de kunst en kiest inhoudelijk nooit voor de weg van de minste weerstand. De Japanse studio maakt definitief ge hakt van de conservatieve gedachte dat animatie een kinderlijk naïeve filmvorm betreft. Enigszins hoogdra vend gesteld: Ghibli mikt op de ziel. Deze Ghibli-films moet je absoluut hebben gezien: My Neighbor Totoro (1988) Een leraar verhuist met zijn twee dochtertjes naar het platteland om dichter bij het ziekenhuis te zijn waar zijn vrouw ligt. De meisjes ont dekken via een soort magische tun nel in het struikgewas een aaibaar wezen dat het midden houdt tussen een pandabeer en een uit de kluiten gewassen konijn. Hoe het dier een donderdag 18 februari 2021 Omdat de bioscopen voorlopig gesloten zijn, bestaan de filmtips uit titels die op een on-demandplat- form te zien zijn. Een greep uit het aanbod. WESTERN Nu te zien op Netflix Captain Kidd (Tom Hanks) reist na de Amerikaanse burgeroorlog af naar afgelegen dorpen om kranten voor te lezen aan de analfabete bevolking. Hij ontfermt zich over een weesmeisje dat bij een indianenstam opgroeide. Deze western raakt de kijker met zijn pleidooi voor medemenselijkheid. DRAMA Nu te zien op Netflix De familie Bloom moet de verlamming van moeder Sam (Naomi Watts) ver werken. Met de vondst van een ge wonde ekster (omgedoopt tot Pen guin) begint het genezingsproces, dat keurig verloopt volgens het Dr. Phil- handboek van de psychologie, maar het komt uit een oprecht hart. DOCUMENTAIRE Nu te zien op Picl In dit Tsjechische filmexperiment doen drie meerderjarige 'actrices' met een minderjarig uiterlijk zich online voor als 12-jarigen. De resultaten zijn, helaas vanzelfsprekend, schokkend. Misschien moest iemand dit schot voor open doel toch eens nemen. ACTIEKOMEDIE Donald Glover (Star Wars: A Solo Story) en Phoebe Waller- Bridge (Flea- bag) zijn bezig met een remake van de actieco- medy Mr. and Mrs. Smith in de vorm van een serie voor Ama zon Prime Video. De origi nele actieco- medy uit 2005 met Brad Pitt en Angelina Jolie was wereldwijd een kaskraker. GAMEFILM Jack Black heeft een rol in de filmversie van de video game Border lands bemach tigd. De 51-ja- rige acteur (Ju- manji, School of Rock) verleent zijn stem aan het personage Claptrap, een sarcastische robot. Naast Black zijn ook Cate Blanchett, Kevin Hart en Jamie Lee Cur tis te horen (en te zien). GO Ghib li Gudo Tienhooven 44 DRAMA Regie: Michalis Konstantatos. Hoofdrollen: Yota Argyropoulou, Dimitris Lalos. Te zien via Picl. Dimitros Lalos als Petros in All the Pretty Little Horses. foto cinéart E podcast Movie- Insiders waarin film redacteur Gudo Tien hooven en mede-cinefiel John de Jong hun licht laten schijnen over de nieuwste titels, de beroemdste klas siekers en het laatste filmnieuws. Beluister op de site van deze krant de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42