WEER EVEN THUIS 12 ZEELAND Met Leny Paauwe-van Oosten (1958) zijn we weer even thuis op de Breeweg, waar ze geboren werd tussen een zee van bloemen als jongste van zes. In het najaar was het daar trouwens wel anders met alle slik op de weg. Zeker in het 'natte najaar' van 1974, toen het leger kwam helpen. De zon probeert door de kou te prikken. Leny komt de oprijlaan op ge fietst. Ze houdt een koekblik omhoog. ,,Kou- dekerkse moppen, koekjes met een geheim recept." We zijn op het voor malige boerenbedrijf waar Leny gebo ren werd. De Panhof, Breeweg 8, gele gen aan een polderweg tussen tussen Koudekerke en Middelburg. „Vroeger werden de moppen gemaakt door bakker Izeboud. Die kwam ook hier aan de deur. Met een Volkswagen busje, hij kwam een paar keer per week langs. Nu verkoopt bakker Kop- pejan ze, men zegt dat het nog steeds hetzelfde koekjesrecept is. Het is een bolletje dat ingedrukt is. Naast specu laas proef ik volgens mij anijs. Krui den interesseren me wel, ik werk in een drogisterij/kruiderij." ,,We bakten natuurlijk ook veel zelf. Kruidkoek en boterkoek voor de zon dag. En babbelaars. Die zijn me met de paplepel ingegoten. Op donderdag kwam ook de kruidenier uit Grijps- kerke langs met een doosje bood schappen. Vader en moeder kenden die nog van Buttinge, waar ze eerst woonden. Ik ben als enige hier gebo ren. De rest op Buttinge, en een zus op Beveland, waar ze een tijdje geëvacu eerd hebben gezeten met het water." Jarig ,,Als ik jarig was in mei was het hier een zee van bloemen en gras. Dahlia's, moeder vond alle kleuren mooi. En bloeiende fruitbomen op de oprijlaan. Al zijn het machtig zure appels. Het zijn Bramley's, moesappels. Ze wer den nogal eens geplukt door de jeugd die door de Breeweg kwam. En vijf meter later vond je ze dan langs de kant. Daar kon moeder zo vals op we zen: 'hebben ze weer aan onze appels gezeten'." ,,Op de Breeweg was veel saamho righeid. Men hielp elkaar met het boe renbedrijf. Als er geoogst wier." Leny vertelt haar levendige verhalen in plat Walchers. ,,Vader had een gemengd bedrijf. Melkkoeien en kleinvee en la ter vleesvee. En akkerbouw, we ver bouwden van alles. Bonen en erwten die op ruiters gezet werden totdat ze droog waren." ,,We hadden ook land aan de Per- duinsweg. Dat noemden we 't Per- duuntje. Dat was drassig land. Ik weet nog in 1974, in 'het natte najaar', dat het leger kwam helpen om de bieten binnen te halen. Dan hadden ze voor een kar die maar half gevuld was drie trekkers nodig om de bieten van het land te krijgen. Bie 't Perduuntje bin me nog eens onderuut gegaan. De weg kon zo modderig wezen in het najaar. Ik zat bij moeder achterop. Mijn moeder liep in dracht en ze had een solex. Ik zat achterop en we kre gen een klapband." ,,Toen ze 62 was kreeg ze een hart- Op de Breeweg was veel saamhorigheid. Men hielp elkaar met het boerenbedrijf infarct. Ik was toen verloofd. Als door een godswonder is ze blijven leven na een reanimatie. Ze is nog in de 80 ge worden. Het was een lieve, zorgzame vrouw. Ze liep elke dag in dracht. Door de week een werkschort, een vestje en alleen een ondermuts. En op zondag deed ze d'r bovenmuts op en d'r mooie schort aan. In Middelburg gingen we naar de gereformeerde ge meente. Nu naar de PKN in Koude- kerke." ,,Ik bracht eens in de paar maanden in een linnenzak de bovenmuts naar de 'mutsopdoenster', die woonde in het Langeweegje in Koudekerke. Ik vond het daar zo mooi, ik dacht altijd, hier zou ik wel willen wonen. Ik heb daar later ook lang gewoond. Een week later kon ik de muts dan mooi opgestijfd weer ophalen. Tante Lies ,,Weet je dat ik ook een tweede moe dertje had? Tante Lies. Ze was kraam verzorgster toen ik geboren werd en ze is daarna een vriendin van de fami lie geworden. Ik ben er vaak wezen lo geren. Via haar leerde ik een veel gro tere wereld kennen dan de wereld van thuis." ,,Later kreeg ik zelf ook een brom mer, een mobylette. Dat was fijn als je in het donker de Breeweg op moest. Ik werkte in de gezinszorg. Later kwam ik via een nicht bij De Rode Pilaren te recht. Ik werk daar nu al 31 jaar. Een mooie winkel, met veel natuurpro ducten. Mineralen en celzouten en hoe ze het lichaam kunnen onder steunen vind ik heel interessant." ,,Toen mijn dochter op de kleuter school zat werd ze vrienden met een zoon van de huidige eigenaren van Breeweg 8. Dat was zo bijzonder. We komen er nu nog steeds af en toe. Met zussendag. En mijn zoon is hovenier, die werkt hier af en toe. De fruitbo men van toen staan er nog steeds." ,,Met mijn man heb ik ook een tuin gehad. We wonen nu kleiner, de kas staat nu bij onze zoon. Onze kinderen en kleinkinderen groeien ook op met de natuur. We verbouwen alles het liefst zo biologisch mogelijk. Het na deel is dat er ook wel eens wat tussen zit wat meer voor de kippen is dan voor ons. Vroeger al zei m'n moeder: 'die kunstmest kan toch niet goed we zen, dat alles altijd maar groter moet'. Ze zei dan: 'als we het niet met een kwartje kunnen, moeten we het maar met een dubbeltje doen'. Laatst vroegen we ons af of er al slaplantjes zijn bij Kesteloo. En de pompoenpit jes liggen al klaar om straks voor te kiemen. Nog even en alles staat weer in bloei op de Breeweg." donderdag 18 februari 2021 GO Alle jaargetijden op de Breeweg Liesbeth Labeur Leny Paauwe toen en nu met de fiets op de Breeweg. foto en reproductie LEX DE MEESTER - Leny Paauwe 6® ■wc Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40