II NIEUWS 3 CORONAVIRUS MUTANTEN worden de voorspellingen steeds beter.'' ,,Dat lijkt me voorbarig. Het is ook niet het beeld bij de collega's in het buitenland, met wie we weke lijks overleggen. Daar zien ze nog steeds dat de R-waarde van de Britse variant consistent 0,3 of 0,4 hoger ligt. In Nederland vindt ook specifiek onderzoek plaats in Am sterdam, met pcr-tests die de vari ant herkennen. In die regio zet de verspreiding van de mutant nog steeds sterk door. Daarnaast moet je bedenken dat het virus juist dankzij strenge maatregelen min der hard kan groeien.'' Toch zijn virologen als Ron Fou- chier en Eric Snijder sceptisch over de grotere besmettelijk heid van de Britse variant. Zij zien geen overtuigend bewijs. Wat zien jullie dat zij niet zien? ,,Ik denk dat zij puur vanuit de virologie redeneren. Het is inder daad nog niet wetenschappelijk in een lab aangetoond dat de Britse variant besmettelijker is. Maar we zien het gewoon terug in de data, op heel veel plekken: deze variant verspreidt zich sneller. Dat is de realiteit waarmee wij werken.'' Ondertussen zorgen ook andere varianten dan B.1.1.7 voor zweet op de voorhoofden van virologen. We hadden al de Zuid-Afrikaanse en twee Braziliaanse varianten. Deze week werd ook de zorgwekkende 'mutant binnen de Britse variant' in Nederland vastgesteld: E484K. De vrees is dat deze mutant een manier heeft gevonden om zowel de afweer van ex-patiënten als de bescherming door vaccins te om zeilen. ,,Dat baart ons wel zorgen'', zegt Reusken. ,,Deze variant hebben we in de regio Utrecht vastgesteld. Het bijzondere is dat deze persoon geen reishistorie had. In theorie kan het zo zijn dat deze mutatie binnen Nederland heeft plaatsge vonden. In Engeland zien ze ook dat E484K-afwijkingen onafhan kelijk van elkaar ontstaan.'' Om de boel nog wat gecompli ceerder te maken: er is nóg een nieuwe variant in omloop: B.1.525. Ook die heeft de E484K-afwijking in het spike-eiwit. Heel misschien is deze variant zelfs wel in Neder land ontstaan. Reusken: ,,Hij is enkele tientallen keren in Dene marken gevonden en twee keer in Nederland: een keer in de regio Rotterdam-Rijnmond en een keer in Limburg Noord. We zoeken nu samen met de Denen uit waar die variant vandaan komt.'' Voor virologen is het geen ver rassing dat het virus zo vaak van gedaante verwisselt. ,,Dit is ty pisch voor virussen. Wel is het nieuw dat we het zo goed kunnen volgen. Daardoor weten we veel meer dan anders. Dat geeft een heel andere dynamiek. Normaal zouden deze mutaties ook plaats vinden, maar dan zouden we het niet allemaal zien.'' Nieuwe steekproeven suggereren dat de Britse variant in Nederland minder hard oprukt dan eerder aangenomen. Het RIVM heeft de voorspellingen voor de verspreiding van de variant inmiddels bijgesteld. Was de strenge lockdown wel nodig? Drie getallen op een rij tje. Op 2 februari zei premier Rutte dat de Britse mutatie op dat moment goed was voor 'twee derde van alle besmet tingen in Nederland'. Een week later, 9 februari, stelde het RIVM dat op 2 februari 53,7 procent van de besmettingen 'Brits' was. In berekeningen die afgelopen dinsdag gepubliceerd zijn, is die schatting verder bijgesteld: nu denkt het RIVM dat op 2 februari nog maar 47,6 procent van de be smettingen door de Britse variant veroorzaakt werd. Twee derde of minder dan de helft: het is nogal een verschil. An ders gesteld: de Britse variant rukt een stuk minder hard op dan eer der voorspeld. En het waren juist die eerdere voorspellingen die tot een strenge lockdown leidden. Wat is hier aan de hand? Britse en andere varianten wor den in Nederland opgespoord door het steekproefsgewijs analy seren van positieve coronatests in laboratoria van bijvoorbeeld het RIVM. Daar gaat een tijdje over heen. Nu is van positieve tests tot eind januari bekend tot welke va riant ze behoren. De drie hierbo ven genoemde cijfers voor 2 fe bruari (van Rutte en het RIVM) zijn dus schattingen. Die komen voort uit modellen, en die worden gevoed door vondsten in het lab. In de lab-analyses rukte de Britse variant - B.1.1.7 in virologen- taal - in eerste instantie stevig op. Tussen december en half januari steeg het aandeel van de variant van 0 naar 20 procent. Dat leidde tot de alarmerende voorspellingen die de afgelopen weken het coro- nanieuws beheersten. Daarna ging het echter een stuk minder hard, blijkt nu. Tussen 18 en 24 januari was 22 procent van de positieve monsters Brits, de week daarna 23 procent. Dat laatste getal is een voorlopige stand van zaken, zegt chantal Reusken, topexpert virologie bij het RIVM. ,,Het is nauwelijks nog een stijging te noemen, inderdaad. We zoeken op dit moment uit hoe dat kan. Stokt het aantal besmettingen met de Britse variant echt, of is er een andere oorzaak?'' ,,We breiden de omvang van de steekproeven uit. Rond de feestda gen waren het er ongeveer drie honderd per week, dat gaat naar duizend. Het netwerk van labora toria dat monsters analyseert groeit daarom, en daardoor veran dert ook de regionale spreiding. Mogelijk zaten bij de regio's die al voorlopige data voor de laatste week aanleverden, relatief veel re gio's waar de Britse variant min der aanwezig is, zoals Twente. Daardoor kan het landelijk percen tage dalen. Dat zoeken we nu uit.'' Achteraf gezien zijn de eerste RIVM-voorspellingen over de ont wikkeling van de Britse variant, waar de strenge lockdown deels op stoelt, gedaan op basis van te kleine steekproeven. Het RIVM gaf eerder tegenover deze krant aan dat de Europese gezondheids autoriteit ECDC een ondergrens van vijfhonderd analyses per week adviseert. Nederland zat daar lange tijd onder. Pas sinds Britse, Zuid-Afrikaanse en Braziliaanse varianten ons het leven (nog) zuur(der) dreigen te maken, ma ken we een inhaalslag. ,,Hopelijk hebben we de snelheid van verspreiding van de Britse va riant inderdaad overschat, zou ik bijna zeggen. Het is niet zo dat die eerdere voorspellingen onze wen- Dat de Britse variant besmettelijker is, zien we terug in de data, op heel veel plekken sen bevatten, dat wij graag wilden dat de nieuwe variant zo snel op rukte. Het waren de scenario's die op basis van de getallen die we toen hadden realistisch waren. We vragen de labs die zich nu aan sluiten ook om met terugwer kende kracht monsters te testen. Daardoor komen nieuwe gegevens over eerdere weken binnen en donderdag 18 februari 2021 GO RIVM doet onderzoek naar de virusvarianten. M Viroloog Chantal Reusken van het RIVM onderzoekt de Britse coronavariant. foto jelle akerboom Kun je op basis van de nieuwe cijfers concluderen dat de Britse variant minder besmette lijk is dan eerder gevreesd? Opmars Britse variant is vooralsnog bescheiden Sander van Mersbergen Bilthoven Er lijkt sprake van een afvlak king. Hoe kan dat? Wat kan zo'n andere oorzaak zijn? Als je de laatste cijfers ziet, kun je je afvragen of zo hard ingrij pen wel nodig was. - Chantal Reusken, viroloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3