EENS EEN ZEEUW... 9 De silhouetten van zijn geboorteplaats Kloetinge prijken op een schilderij aan de muur bij Bastiaan Bierens (41) in Sao Paulo. Na omzwervingen in Brighton, Rotterdam, Amsterdam, en nu dus Brazilië, is hij Zeeland nog niet vergeten. ,,De Zeeuwse nuchterheid is iets wat ik nergens heb achtergelaten." ,,Het was een heel fijne en ont spannen jeugd. Mijn ouders, die daar nog steeds wonen, waren en zijn nu nog heel betrokken bij het dorpsleven. Zeeuwser dan hen vind je ze niet. Zo zijn ze vandaag de dag nog betrokken bij de stichting Kloetingse molen. Ik had er alle ruimte om te spelen in een veilige omgeving. Mijn ou ders lieten mij, mijn broer en mijn zus wel zien dat er meer was dan het dorp. Zo namen ze ons meerdere keren per jaar mee naar bijvoorbeeld Amsterdam en Rotterdam.'' ,,In Kloetinge heb ik vrienden ge maakt waar ik nu nog steeds con tact mee heb. Het dorp ligt dicht bij Goes en vaak trokken we naar de stad om cd's te luisteren in de muziekwinkel. Ik wist wel dat ik na mijn middelbareschooltijd niet in de provincie zou blijven. Mijn zus studeerde een jaar in Spanje toen zij klaar was met de middelbare school. Zoiets trok mij ook wel. Uiteindelijk ben ik een jaar naar Brighton gegaan om economie en Spaans te studeren." ,,Dat was in het begin heel moei lijk. Je verlaat alles wat veilig is. Daar sta je dan met je koffertjes. Het was even wennen, maar ook heel leuk. Brighton is een heel leuke studentenstad in een heel mooie omgeving en Groot-Brit- tannië is een fantastisch land. Maar toen ik weer terug moest gaan nadat ik met kerst in Kloe- tinge was, vond ik dat toch wel even moeilijk.'' ,,Ik kon in Brighton blijven, maar ik had me voorgenomen om daar een jaar te studeren. Na dat jaar ben ik naar Rotterdam gegaan om daar economie te gaan studeren. Ik heb een bepaalde voorliefde voor Feyenoord, dus ik had daar de tijd van mijn leven. Met mijn vrienden had ik een seizoenkaart en ik woonde er heel leuk. Daar naast is de route van Rotterdam over de Zeeuwse eilanden prach tig om te fietsen of te rijden. Daar genoot ik elke keer van als ik te rugging. Na mijn studie ben ik er bij de ING gaan werken." ,,Op den duur heb ik binnen de ING een baan aangeboden gekre gen in Amsterdam en was ik ver- antwoordelijk voor de Noord- Amerikaanse markt voor land transport. Daardoor reisde ik veel naar het buitenland. In Londen heb ik een cursus gevolgd, waar ik mijn huidige vrouw Simone ben tegengekomen. Zij is Brazili aanse'' ,,Eerst kwam zij vaak naar Neder land, maar ik wilde kijken of ik na zes jaar in de hoofdstad een baan in haar thuisland kon krij gen. Dat is gelukkig gelukt en nu woon ik twee jaar samen met haar en mijn stiefdochter Raquel in Sao Paulo. Het is een stad waar zeventien miljoen mensen wo nen. Ook staat het niet bekend als de mooiste stad. Wat dat betreft lijkt het wel een beetje op Rotter- dam. Al vrij snel voelde ik mij thuis. Ik besloot om snel Portu gees te leren en dat hielp mij te integreren. In het begin keek ik mijn ogen uit. Als ik de gordijnen opende riep ik tegen mijn vrouw dat we lekker naar buiten moes ten gaan omdat het zulk lekker weer was. Toen zei ze dat dat best kan, maar dat het daar altijd mooi weer is. Nu heb ik net zoals in Zeeland ook hier de bakker om de hoek. Hoewel de overstap groot was, bleef ik nuchter en wist ik dat ik er ook hier iets van zou gaan maken. Ik denk dat dat toch nog de Zeeuwse nuchter heid is." ,,Dat is iets wat ik nergens heb achtergelaten. Het is een kwali teit die ik hoog heb zitten. Zo heb ik de bijnaam 'de stugge Zeeuw' gehad. Waar ik ook was, ik ben er altijd trots op geweest dat ik uit Zeeland kom. Ik voel mij meer Zeeuw dan Nederlander. Overal waar ik ben geweest, was ik een soort reclamebord voor Zeeland. Overal waar ik ben geweest, was ik een soort reclamebord voor Zeeland Ik sprak er altijd positief over en mis het ook wel. Het fietsen in polder, de zee, de mooie lange zomerdagen; het zijn dingen waar ik naar verlang. In mijn ap partement zijn nog veel Zeeuwse verwijzingen te vinden. Zo hangt er een schilderij met de lijnen van Kloetinge aan de muur. Op de laptop van mijn stiefdochter zitten Zeeuwse stickers en ik kook nog steeds met zeezout uit de Oosterschelde." ,,Toen ik in Nederland woonde, heb ik mijn vrouw een aantal keer Zeeland laten zien. Voor haar is dat natuurlijk een heel an dere wereld, maar ze vindt het er erg mooi. In juli verwachten we een dochter en we maken al grap pen dat we haar namens Brazilië gaan inschrijven voor het lange baanschaatsen. Zij gaat zeker Ne derlands leren. Simone en ik vin den het belangrijk dat hij of zij van beide kanten iets meekrijgt. Ook mijn stiefdochter Raquel krijgt de Nederlandse mentaliteit al mee. Voorlopig blijven we nog in Brazilië, maar Europa kan in de toekomst zeker een optie zijn. Te rugkeren naar Zeeland sluiten we niet uit, maar dat is meer iets voor na ons pensioen." donderdag 18 februari 2021 Bastiaan kookt in Brazilië met zeezout uit de Oosterschelde Bastiaan Bierens met zijn stiefdochter Raquel en zijn vrouw Simone. Koen Florusse Hoe denk je terug aan je tijd in Kloetinge? Hoe ervoer je de eerste stappen buiten de provincie? Hoe kwam je in Brazilië terecht? Na al die omzwervingen heb je dus nog steeds de Zeeuwse nuchterheid? - Bastiaan Bierens Geef je die mentaliteit ook mee aan je gezin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37