v jdj- *V Km ^v?t lö-r J, R Kentering in uitstroom naar Belgische scholen i S/mtSSJSi M «fl 5 ""iffed»fi i f ami A> t'j,t vw4; SE» J DIENSTVERLENING GROEIT PROFESSIONELE HONDENUITLATERS IN HET NAUW/^ jftg» \ir Een soort schoolreisje, maar dan voor honden. Steeds meer baasjes doen er een beroep op: hondenuitlaatdiensten. Nu we in coronatijd massaal een pup hebben aangeschaft en thuiswerken, neemt de vraag alleen maar toe. Eén probleem, met zes of acht honden zijn uitlaatdiensten op steeds minder plekken welkom. ,,En dat terwijl Zeeland zoveel ruimte heeft." Ze zijn nog door het dolle heen. Hebben even flink kunnen ravotten. En nu brengt professioneel hondenuitlater Deborah van der Helm uit Dreischor de honden weer thuis. Hond blij, baasje blij. Een win-winsituatie. Met maxi maal zes Bonno's gaat Van der Helm op pad. ,,In de winter gaat het wel. Dan is het rustig in de na tuur. Dat verandert van het voor jaar als de toeristen weer komen en we niet meer welkom zijn op strandjes, zoals bij Bruinisse." Dan wijkt Van der Helm 'nood gedwongen' uit naar Schelphoek, één van de weinige losloopgebie den op Schouwen-Duiveland. „Al leen zit je daar weer met fietsers en mountainbikers waar je voor op moet passen. Eigenlijk zijn er maar weinig plekken waar je niemand tot last bent. En waar je honden veilig los kunt laten lopen. Dat zou je toch eigenlijk niet verwachten in een provincie als Zeeland." Plekken waar je met de hond los kunt lopen, dat worden er voorlo- pig alleen maar minder. Honden moeten vanaf 15 maart in gebieden van Staatsbosbeheer Zeeland-Zuid aan de lijn. Alleen in de zoge noemde 'losloopgebieden' hoeft dat niet. Wie het aanlijngebod ne geert, krijgt een prent van hon derd euro. Eigenaren van honden- uitlaatdiensten zijn niet blij met die ontwikkeling. ,,Het wordt ons niet makkelijker gemaakt", zegt Van der Helm. ,,In veel natuurgebieden kunnen wij niet meer terecht omdat het niet is toegestaan om met meer dan drie honden op pad te zijn. Tegelijker tijd neemt de vraag naar onze uit- laatdiensten alleen maar toe. Zeker nu mensen afgelopen jaar massaal een hondje in huis hebben ge haald. En dat terwijl veel van mijn collega's nu al de handen vol heb- Als bedrijfjes zoals wij omvallen, hebben hondenbezitters echt een probleem ben." Die ervaring heeft ook Lizet den Dekker uit Ovezande, van hon- denuitlaatservice Zuud-Beveland. Als een verrassing komt het be sluit van Staatsbosbeheer niet, zegt ze. ,,Ik zag de bui aankomen. Die ontwikkeling is landelijk al enige tijd gaande. Als ik niet het geluk had gebruik te mogen ma ken van een 'terrein' in de polder, had ik door deze ontwikkeling hoogstwaarschijnlijk moeten stoppen met mijn onderneming." En ja, ze begrijpt dat de natuur rust nodig heeft. Dat honden wild en vogels kunnen opschrikken. ,,Maar je moet ook naar het maat schappelijk belang kijken. Als be drijfjes zoals wij omvallen, hebben hondenbezitters echt een pro bleem." Den Dekker merkt ook dat met honden in de natuur lo pen steeds meer als een 'probleem' wordt ervaren. ,,Het wordt overal zo veel drukker met fietsers en wandelaars, dat is soms best las tig." Bij brancheorganisatie Dibevo merken ze dat professionele hon- denuitlaters onder druk staan. En dat tegelijkertijd de vraag naar de dienstverlening groeiende is. Af- gelopen vijf jaar steeg het aantal bedrijfjes van krap duizend naar ruim 1400, blijkt uit recente cijfers van de Kamer van Koophandel. Een toename van 50 procent, die niet alleen wordt veroorzaakt door meer hondenbezit (Nederland telt 1,9 miljoen honden, red.). ,,Ons welzijnsniveau speelt daarin een belangrijke rol", zegt Gijs van den Assum, voorzitter van Dibevo. ,,Het zijn vaak twee verdieners die toch gezelschap in huis willen. Maar zelf niet de tijd hebben om een hond de volle aan dacht te geven. Die willen zoals wij dat zeggen 'ontzorgd' worden en kunnen zo'n uitlaatservice per mitteren. Maar met die toene mende vraag naar honden en steeds meer regels in de natuur, wordt dat wel een uitdaging." Het Regionaal Bureau Leerlingza ken (RBL) Zeeuws-Vlaanderen sig naleerde het in het jaarverslag 2019- 2020. Het aantal Zeeuws-Vlaamse vijf- tot en met zeventienjarigen dat in België onderwijs volgt, is toege nomen van ruim 1250 in 2016-2017 naar zo'n 1370 in 2019-2020; tien procent van het totale aantal leerlin gen. Voor het behoud van onder wijsvoorzieningen in Zeeuws- Vlaanderen is dat niet goed. Actie ondernomen Al jaren en jaren speelt dit. Zeker de laatste tijd wordt er actie op onder nomen. Zo zijn in alle Zeeuws- Vlaamse grensdorpen startgroepen opgericht. Kinderen van twee tot vier jaar kunnen daar vijf dagdelen in de week terecht, waarvan drie gratis. Dit als antwoord op het feit dat in België kinderen al vanaf tweeënhalf jaar naar school mogen. De startgroepen werken, stellen directeur-bestuurder Langeraert van scholengroep Perspecto en di recteur Vons van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Langeraert pakt er ter illustratie enkele cijfers bij. In de jaren 2015, 2016 en 2017 gingen veertien tot tweeëntwintig vierjarigen uit de gemeente Hulst in België naar school. Vanaf 2018 daalde dit aantal tot drie a vijf per jaar. Langeraert heeft voor de ge meente Sluis vergelijkbare cijfers. Volgens Langeraert en Vons duidt dit op een kentering. Dat de algehele uitstroom naar België toch nog is gegroeid, heeft volgens hen te maken met de komst van Belgi sche gezinnen naar Zeeuws-Vlaan- deren vanwege de lagere huizen prijzen. Oudere kinderen die mee- Deze gezinnen blijven over het algemeen op België georiënteerd komen, blijven veelal in België op school. ,,Deze gezinnen blijven over het algemeen op België georiën teerd", stelt Langeraert. ,,Dat is niet alleen een vraagstuk voor het on derwijs, maar voor de hele samen leving, voor het verenigingsleven, voor de leefbaarheid." De startgroepen mogen vruchten afwerpen, zorg is er over de finan ciering. Onderwijskoepels, kinder opvang en gemeenten dragen nog de meeste kosten. Langeraert en Vons hopen en rekenen erop dat de rijksoverheid deze overneemt. De vorig jaar met het Rijk afgesloten Regiodeal voor Zeeuws-Vlaande- ren en diverse verkiezingsprogram ma's bieden alvast perspectief, al dus Vons. Al is het afwachten, rea liseert zij zich, wat daarvan over blijft na de verkiezingen van 17 maart. donderdag 18 februari 2021 GO Op steeds minder plekken welkom Timo van de Kasteele Dreischor/Ovezande - - - Lizet den Dekker uit Ovezande, van hondenuitlaatservice Zuud-Beveland. foto sandra schimmelpennink -Lizet den Dekker Zeeuws-Vlaamse leerlingen zo veel mogelijk in de eigen streek naar school laten gaan, dat is het ideaal. De praktijk is weer barstig. De uitstroom naar Belgi sche scholen is de laatste jaren juist gegroeid, maar een kente ring is zichtbaar, verzekeren Ge rard Langeraert van basisscho- lengroep Perspecto en Rianne Vons van Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen. Harmen van der werf Terneuzen -Gerard Langeraert, basisscholengroep Perspecto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33