s? Lusten en lasten Westerschelde Meer coronatests ondanks winterweer en meer besmettingen V Partij voor de Dieren 2 Commentaar De Westerschelde ligt in Nederland, maar is voor België van levensbelang als toegang tot de havens van Antwer pen en Gent. Dankzij het Scheldetractaat hebben de Belgen recht van overpad om via de Westerschelde de Noord zee te bereiken. Van dat recht plukt Antwerpen sinds 1843 de vruchten. Ook Zeeland profiteert van de zeearm, maar de Wester schelde is door de stijgende zeespiegel ook een bron van zorg. Hoe hoog het water precies zal komen weten we niet, maar nu al moeten we bedenken hoe Zeeland droog te houden. Het on derzoeksinstituut NIOZ zoekt de oplossing binnendijks. Het NIOZ stelt voor om achter de bestaande dijk een nieuwe te bouwen en de zone tussen de twee dijken te laten opslibben. Dat riekt naar ontpoldering. Red onze Polders en De Le vende Delta zoeken de oplossing buitendijks. Strekdammen bij voorbeeld, of nieuwe dijken voor in plaats van achter de hui dige dijken. Zelfs een dam in monding van de Westerschelde noemen ze in een brief aan de minister. Buitendijkse maatrege len kunnen de zeescheepvaart beperken en ten koste gaan van Belgische economische belangen. Daar staan Zeeuwse maat schappelijke belangen tegenover. Die dam tussen Vlissingen en Breskens zal er niet komen en het NIOZ-plan hoeft niet met een de prullenbak in. Maar als ook buitendijks, sneller en met minder verzet vanuit de Zeeuwse samenleving, oplossingen te vinden zijn, moet Nederland daar met België over in gesprek. Ook Zeeland profiteert van de zeearm maar de Westerschelde is ook een bron van zorg Ondanks het koude winterweer en de slecht begaanbare wegen hebben zich vorige week meer Zeeuwen laten testen. In de GGD teststraten werden in de periode van 8 tot 14 februari 4189 tests afge nomen. Dat zijn er 564 meer dan in de voorgaande week. Het vindpercentage in de GGD- teststraten daalde beduidend min der sterk dan in de voorgaande we ken. De GGD Zeeland ziet hierin ALMANAK een teken dat de R-waarde, de mate waarin mensen elkaar besmetten, begint op te lopen naar de 1. ,,Dit is ook landelijk het beeld, waar de laatst berekende reproductiefactor met 0,96 net onder de 1 ligt. On danks de kleine daling blijft het dus een kwetsbare situatie", aldus de GGD. De meeste besmettingen werden net als vorige week gevonden bij in woners van de gemeente Vlissin gen, namelijk 86 (voorgaande week waren dit er 93). Daarna volgen de gemeenten Middelburg 66 (77), Veere 56 (22), Goes 51 (33), Borsele 31 (15), Reimerswaal 31 (27), Terneu- zen 31 (56), Schouwen-Duiveland 30 (37), Tholen 30 (39), Kapelle 28 (12), Hulst 23 (27), Sluis 10 (11) en Noord-Beveland 9 (19). De verkiezingen komen eraan. ,,Op welke partij ga jij stem men?", appte een Vlissinger naar zijn collega Jan. ,,Zeker niet meer op de Partij voor de Die ren?" Hij herinnerde zich name lijk nog een grapje van vier jaar geleden: ,,Dat is mijn partij, want ik ben een echte kroegtij ger." Inmiddels zijn de cafés al maanden dicht. Het lachen zou Jan wel zijn vergaan. Was zijn politieke voorkeur veranderd? ,,Nee hoor", antwoordde de col lega. ,,Ik ben nu immers een huismus." Bibliotheek krijgt een opfrisbeurt Oldtimerfestival slaat jaartje over Het altijd drukbezochte Oldtimerfestival in het hartje van Axel slaat op nieuw een jaartje over, maar de organisatie zint wel op een alternatief. Op Hemelvaartsdag wordt het festival stee vast gehouden, dit jaar donderdag 13 mei. Orga nisator Wout den Doelder verwacht niet dat, van wege de coronacrisis, grote evenementen dan 'al' zijn toegestaan. Toch wil hij het 35ste jaar waarin het festival zou zijn, niet helemaal geruis loos voorbij laten gaan. Een oldtimerrondrit zit in de pen. Daarover is over leg met de GGD en de gemeente Terneuzen. THOLEN CDA-vragen over traagheid steun Horeca-ondernemers raken steeds dieper in de schulden. Vooral voor cafés, discotheken, cateraars en partycentra is de coronacrisis geen feestje. ,,Ik red het nog omdat ik mijn pensioen aan het opeten ben. Maar een keer is dat spaargeld op", zegt Hans Visser, exploitant van Party- en Recreatiecentrum Haestinge in Sint Maartensdijk. De Haestinge, doorgaans het brui send hart van het Smerdiekse ver enigingsleven, is potdicht. Corona heeft alles veranderd. In virusvrije tijden zouden de uitbaters Hans en Annemieke Visser zich nu drie sla gen in de rondte werken. Bijvoor beeld pilsjes tappen en bitterballen bakken voor de Wandelsportver eniging Oosterscheldestappers. ,,Die club houdt houdt drie keer per jaar een evenement. De Haestinge is dan het vertrek- en eindpunt. Er stond onder meer een lichtjestocht gepland die eind 2020 had moeten plaatsvinden. Voor ons was dat een omzetkraker. We rekenden op zo'n duizend bezoekers. Helaas moest alles worden geannuleerd." Plattelandsjongeren Dat geldt ook voor feesten van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) Tholen en Sint-Philipsland, evenals de repetities en drie uitvoeringen van de PJZ-toneelvereniging. Ook geschrapt zijn het wielerevene- ment van de Rabobank, de line- dance-club, de koersbalvereniging, gymlessen, vergaderingen, be drijfspresentaties en - in opkomst - de gender reveal party's van aan staande ouders die familie en vrienden laten raden van welk ge slacht hun toekomstige spruit is. Gasten maken dan een gokje door zich in roze (een meisje) of in blauw (een jongetje) te kleden. ,,Dat gaat er soms wild aan toe. Er werd een keer zelfs blauwe verf uit een brandblusser gespoten." Lol is eraf Ook verjaardagsfeesten en bruilof ten zijn afgeblazen of verzet. Visser: ,,Voor mei heb ik slechts één grote bruiloft staan, maar ik vrees dat ook die wordt doorgeschoven." De lol is eraf. Sinds de eerste lockdown in het voorjaar van 2020 zijn Vissers inkomsten gehalveerd. ,,Dat het verlies niet groter is, komt omdat januari en februari uitermate winstgevend waren. Tijdens de zo mervakantie mocht er wel weer donderdag 18 februari 2021 Het aantal positief geteste Zeeu wen is vorige week licht toegeno men tot 482. Vorige week waren dat er 468, zo heeft de GGD Zee land gisteren gemeld. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De bibliotheek in Zierik- zee grijpt de nieuw- en verbouw van de Pontes Pieter Zeeman in Zierik- zee aan om de eigen in richting aan te passen. De leeszaal huist in bij de scholengemeenschap en ondervindt gevolgen van de bouwwerkzaamheden. Zo komt er onder meer een andere ingang. De gemeente stelt 25.000 euro beschikbaar voor de aanpassing. Van de nood wordt gelijk een deugd gemaakt. De nieuwe in richting wordt meer dan nu afgestemd op het be reiken van de jeugd en het tegengaan van laag- geletterdheid. AXEL De CDA-fractie in Tho len wil weten waarom de gemeente er zo lang over heeft gedaan om een covid-regeling in het leven te roepen voor culturele en maatschap pelijke instellingen. De fractie vroeg hier naar omdat het Rijk in sep tember geld beschik baar stelde om noodlij dende clubs te helpen. ,,De verenigingen wach ten al maanden op een reactie van het college", schrijft het CDA. De steunmaatregel over 2020 werd dinsdag be kendgemaakt. Ook voor 2021 stelt het Rijk geld beschikbaar. Frank Balkenende Sint-Maartensdijk/Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30