Winnaar van 'Hel van '63' Reinier Paping viert vandaag zijn 90ste verjaardag 23 Hij won één wedstrijd, de meest heroïsche uit de Nederlandse sportgeschiedenis. Met zijn zege in de legendarische Elfstedentocht van 1963 werd de onbekende Reinier Paping een held voor de eeuwigheid. Op de eettafel in de woonkamer liggen z'n fotoalbums van de twaalfde Elfstedentocht verspreid. Niet dat Reinier Paping ze nodig heeft om de meest barre en apoca lyptische editie van de bekendste schaatswedstrijd van het land te kunnen herinneren. Het kortetermijngeheugen laat hem dan wel een beetje in de steek, maar de dag waarop hij 58 jaar gele den de grootste sportheld van het land werd, kan de winnaar van de 'Hel van '63' in geuren en kleuren precies navertellen. Vandaag viert-ie zijn 90ste ver jaardag. Thuis in Zwolle, in zijn ja ren '30 rijtjeswoning, waar Paping nog zelfstandig woont. Op bezoek komen zijn drie kinderen en wat kleinkinderen. In alle rust, zonder poespas. De afgelopen dagen was er weer genoeg te doen rondom zijn persoon, zoals het eigenlijk altijd is wanneer het al een graadje vriest in Nederland. ,,Dan gaat het vaak met- een over de Elfstedentocht en dan komen ze bij mij terecht. Journalis ten, tv-programma's, noem maar op. De afgelopen dagen, met het na tuurijs in eigen land, was het wel extra druk ja.'' Of hij al die aandacht niet verve lend vindt? Ach'', haalt Paping daags voor zijn verjaardag de schouders op, ,,soms denk ik wel eens 'moet dat nou altijd?' Aan de andere kant heb ik dankzij die over winning ook ontzettend veel lieve mensen ontmoet. Als ik hier in de supermarkt loop voor boodschap pen en oudere mensen spreken mij aan, dan maak ik altijd tijd voor een praatje. Is toch leuk?'' Allermooiste moment Over de Elfstedentocht van 1963 is eigenlijk alles al verteld en geschre ven, maar het weerhoudt de glori euze winnaar er niet van om uitge breid terug te blikken. Alle bijzon dere momenten van die 18de ja nuari komen aan bod. Van de ex treme kou - 'min twintig graden en een snijdende noordoostenwind'- tot de totstandkoming van de kop groep en van de erbarmelijke ijs kwaliteit tot zijn indrukwekkende honderd kilometer lange solo naar de streep in Leeuwarden. ,,Daar stonden mijn vrouw Joke, m'n vader en drie broers me op te wachten. Voor mij het allermooiste moment van die dag'', zegt Paping over de 200 kilometer die hij in tien uur en 59 minuten wist af te leggen. Welgeteld 129 schaatsers haalden de eindstreep. Zijn vriendelijke blik verandert heel even bij de gedachte aan hét plasmoment. Na Bolsward moest Paping een sanitaire stop maken, de medekoplopers verhoogden het tempo. ,,Toen werd ik boos. Ver domd, dacht ik, ze willen van me af.'' De in Dedemsvaart geboren schaatser reed naar de mannen toe en nam even later afscheid van ze. Getergd was-ie en vastberaden om te winnen. Het leverde hem een heldenstatus op, die tot de dag van vandaag alleen maar lijkt te groeien. ,,Het was ook een heel zware tocht.'' Twee jaarkaarten Als een held ziet Paping zichzelf ab soluut niet, net zoals de verering van hem niet zo hoeft. ,,Ik voelde me die dag de beste en was voor niemand bang, dankzij een heel goede conditie. Ik had heel hard voor die tocht getraind'', zegt Pa ping, die na zijn schaatscarrière een sportzaak in Zwolle begon. Van de 'winstpremie' kon hij des tijds niet leven, de zege leverde hem twee jaarkaarten voor de ijs baan in Deventer op en een zilveren sigarettendoos. Roken deed Paping niet. Zijn vader vond dat hij wel een auto had verdiend, maar dat werd Ik voelde me die dag de beste en was voor niemand bang, dankzij een heel goede conditie tegengehouden. ,,Een Simca 1000 kostte toen 5000 gulden, ik kon 'm kopen voor 4000 gulden'', zegt de oudste nog levende winnaar van een Elfste dentocht met een glimlach op het gezicht. Dat zijn opvolgers Evert van Benthem (1985 en 1986) en Henk Angenent (1997) er financieel wel flink beter van werden, is Paping om het even. ,,In mijn tijd was dat nog niet, prima hoor.'' Hij bladert nog eens door een fotoalbum en vertelt dat-ie op zijn zeventiende al in het eerste elftal van Voetbalver eniging Dedemsvaart speelde en erg goed was in turnen. En tennis. Vier heupoperaties en twee kunstheupen verder voelt de Zwol lenaar zich nog goed te pas. ,,Ik ben een beetje doof aan mijn linkeroor en ik vergeet wel eens namen. Daarom schrijf ik nu alles op.'' Be wegen doet-ie nog steeds. Samen met vriend Jan, die een paar huizen verderop woont, fietst hij wekelijks zo'n twee a drie keer een rondje rondom Zwolle. Op de gewone fiets. ,,Ik hoop dat volgende winter weer eens een Elfstedentocht kan worden gereden, dit jaar waren we er heel dicht bij. Maar zo zwaar als toen wordt het nooit meer, dat weet ik zeker'', blikt Paping nog een keer terug. donderdag 18 februari 2021 GO 'Als het vriest in Nederland, komen ze altijd bij mij terecht' Ralph Blijlevens Zwolle Reinier Paping toont trots het Elfstedenkruisje. Het is een replica, het origineel hangt in het schaatsmuseum in Hindeloopen. „Als ik boodschappen doe, maak ik nog altijd tijd voor een praatje. Is toch leuk." foto pim ras Reinier Paping werd een held door zijn zege in de 'Hel van 1963'. FOTO ANEFO - Reinier Paping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23