'Mijn salaris schiet omhoog als ik afgestudeerd ben' Hoeveel verdien je? 19 'Laatste baan is relevanter' €2300 ,,Mijn vaste brutosalaris is 2633 euro en daar komt elke maand een onregelmatigheidstoeslag bij. Op zon- en feestdagen krijg ik 72 procent extra, voor nachturen 47 procent. Daardoor krijg ik er maan delijks ongeveer 500 euro bruto bij. Netto houd ik ongeveer 2300 euro per maand over.'' ,,Ja, eigenlijk wel. Het is een prima salaris, vooral omdat ik pas 25 ben. Ik ben nu tweeënhalf jaar verpleegkundige in opleiding. Als ik in augustus gediplomeerd ben, schiet m'n salaris omhoog. Dat zal dan om en nabij de 3150 euro bruto liggen. Daar komt 550 euro bruto aan onregelmatigheidstoeslag bovenop. Dat is een fijn vooruitzicht.'' ,,Ik heb als voordeel dat mijn pensioen voor 70 pro cent wordt betaald door de werkgever. Zelf betaal ik dus 30 procent. Mijn reiskosten worden één keer per jaar uitbetaald en daar zit een belastingvoor deel aan. Ik doe mee aan een collectieve zorgverze kering en heb een zeer uitgebreide arbeidsonge schiktheidsverzekering. Als ik mijn werk nog voor 70 procent kan doen, betaalt het ziekenhuis mijn volledige loon door. Dat vond mijn hypotheek verstrekker erg fijn, zo loopt die minder risico.'' ,,Als ik iets zou moeten noemen, dan is het dat wanneer je een dagdienst draait, je 1,50 euro voor parkeren betaalt. Ze willen ontmoedigen dat je met de auto komt. Dat vind ik heel goed, alleen red ik het met de werktijden niet om het ov te kunnen nemen.'' ,,Ja, ik kwam uit een ander ziekenhuis en daar zat ik een trede lager. Voorzichtig heb ik ingezet op een trede hoger en dat werd meteen goedgekeurd. Omdat ik in januari ben begonnen, heb ik onder handeld dat ik in augustus een trede omhoog ga. Afgelopen augustus ben ik er 250 euro op vooruit gegaan. Elk jaar ga je in salaris omhoog. Alleen het eerste jaar is deze afspraak voordelig voor mij, daarna maakt het niets meer uit.'' Verdient Youri genoeg? Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2357 euro bruto. ,,Daar zit ik boven. Ik weet dat ik het goed heb. Meer loon is altijd leuk, maar ik vind m'n werk leuk en dat is heel wat waard.'' Het blijft namelijk een krappe arbeidsmarkt: niet alle vacatures zijn vervulbaar met kandidaten met de juiste kennis en ervaring, weet Groe- neboer. Ze geeft het voorbeeld van operators. ,,In een bepaalde regio kun je elke dag wel tien operators plaat sen. Die kunnen we niet uit de markt halen, die moeten we opleiden.'' Niessen: ,,Met verschillende trajec ten voor opleiding en ontwikkeling zorgen we dat we onze medewerkers fit houden of maken voor de arbeids markt. Ook medewerkers zonder (vak)diploma leiden wij jaarlijks op.'' Bij Randstad zijn ze bezig de vaar digheden van kandidaten anders in beeld te brengen. De Groot: ,,Veel mensen beseffen niet wat ze tijdens het werk informeel allemaal hebben geleerd. Zo komen ze in een sollicita tiegesprek minder uit de verf. Wij helpen ze daarbij, door hun compe tenties en vaardigheden te benoe men met een vakverklaring.'' Daarnaast werkt Randstad met mbo-instellingen om deze vakver klaring te combineren met theorie in een aantrekkelijke vorm, bijvoor beeld korte filmpjes met vragen. ,,Zo- dat dit samen leidt tot een mooi di ploma.'' Heeft een diploma nu wel of geen waarde? De Groot: ,,Ik zou iemand altijd adviseren een kwalificatie te halen. Het is de eerste bevestiging van wat je kan en biedt zekerheid. Maar diploma of geen diploma, het is belangrijk om jezelf te blijven ont wikkelen. Dat zorgt ervoor dat men sen van werk naar werk kunnen, zelfs naar andere sectoren. Daarom inves teert Randstad veel in opleidingen." Eerlijk Niessen: ,,Ik adviseer mijn kinderen een diploma te halen. Overweeg je te stoppen met een opleiding, probeer er dan achter te komen waarom je dat wilt. Misschien past een ander vakge bied beter bij je?'' Heb je geen diploma? ,,Dat diskwa lificeert je niet'', zegt Groeneboer. ,,Wees er wel eerlijk over in sollicita ties, lieg nóóit. Leg uit waarom je bent gestopt uit. Focus op hoe je er nu tegenaan kijkt en wat je in de tussentijd hebt geleerd.'' 'Diploma of geen diploma, het is belangrijk jezelf te blijven ontwikkelen' WW DONDERDAG 18 FEBRUARI 2021 Vandaag:Youri (25) is ic-verpleegkundige in opleiding in een academisch ziekenhuis. c Wat verdien je? c Ben je daar blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Zijn er dingen waar je minder blij mee bent? c Heb je over je salaris onderhandeld? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 25 Aantal jaar werkervaring: 2 Aantal werkzame uren per week: 36 Opleiding: mbo 4 Functie: verpleegkundige in opleiding Branche: zorg Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl IJsbrand Olthof (37) stopte na zes jaar met zijn studie rechten. Hij is nu resource manager bij con sultancybureau Derksen Drolsbach en gemeen teraadslid in Leiden. ,,Ik heb nog nooit eenechte sollicitatieprocedure ge volgd, nieuw werk vind ik via mijn netwerk. Hoe meer werkervaring ik heb, hoe minder relevant het ontbre ken van m'n diploma is: mensen vragen eerder naar mijn laatste baan. Toch vind ik het soms nog wel een ding. Waarom ik ben gestopt? Ik vond de studie echt niet meer leuk. Het was een keerpunt in mijn carrière. Bij elke keuze die ik nu maak, vraag ik me vooral af of ik er gelukkig van word. Tijdens mijn studie heb ik altijd gewerkt, bij kleding bedrijf Suitable en bij een café in Leiden, De Kroeg. Daar ging ik fulltime wer ken toen ik eenmaal was gestopt. Een team leiden, sfeer, gastvrijheid: ik ont dekte dat ik dat heel leuk vind. Ik besloot met tussen stapjes toe te werken naar een eigen kroeg en begon in een club in Amsterdam. Maar het horecaleven was te laat, te zwaar, het voelde niet goed. Toen heb ik weer contact opgenomen met Suitable. Het dagritme beviel me zó goed, binnen een paar maanden groeide ik door naar de functie van bedrijfsleider. Ik heb er vijf jaar gewerkt. Als onderne mer ben ik actief geworden in de politiek: om te werken als raadslid heb je ook geen papiertje nodig. Via-via ben ik uiteindelijk gevraagd voor een gesprek bij het kantoor waar ik nu werk. Er lag een profiel voor iemand met een wo-opleiding en minstens acht jaar ervaring, maar de klik was er meteen. De per soonlijkheidstest beves tigde de match. De sociale vaardigheden en ervaring die ik in de kroeg en winkel heb opgedaan, komen hier goed van pas. Dat betekent niet dat ik het zou aanraden om géén di ploma te halen. Uiteindelijk had het voor mij geen schade, maar een goede keuze brengt je zeker wat.'' een diploma Hoe meer werkervaring IJsbrand Olthof heeft, hoe minder relevant het ontbreken van een diploma is. FOTO BART HOOGVELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19