WERK Zo houden mensen zich vaker aan een afspraak Productmanager Hoe erg is het alsje stopt metje studie? B rr 18 Je brein op het werk Elk jaar verlaten duizenden jongeren hun studie zonder diploma op zak. Wat zijn de gevolgen: is het zonder papiertje lastiger om een (goedbetaalde) baan te vinden? Baankansen in cijfers Wat doet een.... Ondertussen is het al 09.02 uur. Ik kijk nog een keer vertwijfeld in mijn agenda. Ja, daar staat het echt. 09.00 uur: afspraak coach. Al zeker tien minuten zit ik te wachten op het wachtbankje in de hal, maar geen coach. Ja hoor, heb ik weer, denk ik. Het overkomt me stiekem best vaak: sta ik voor de gesloten deur bij de tandarts, de fysio, of ben ik zelfs helemaal afgereisd naar Amsterdam of Utrecht, om er achter te komen dat de ander de afspraak straal is vergeten. Zelf vergeet ik niet zo vaak een afspraak. Geloof ik. Ik moet denken aan al het onderzoek dat gedaan is naar afspraken nakomen. Meestal zijn het niet de artsen, kappers en restauranthouders die ver geetachtig zijn, maar juist hun clientèle. No-show heet dit en het is een kostbaar probleem. Gedragswetenschapper Steve J. Martin deed hier samen met zijn team onderzoek naar in een huisartsenpraktijk. Hoe zorg je dat mensen vaker naar hun afspraken komen? De me thode was simpel. De cliënten moesten, wanneer ze een afspraak maakten, de tijd en datum herhalen. Resultaat? 3 procent meer mensen kwam opdagen. Dat lijkt weinig, maar is op grote schaal een flink verschil. Door de afspraak te herha len, zeggen mensen in feite toe dat ze komen. En mensen gedragen zich graag in over eenstemming met wat ze afgesproken hebben. Volgens Martin kun je dit gebruiken als je afspraken met mensen maakt, bijvoorbeeld tijdens vergaderingen. Je laat ze dan op het einde nog een keer herhalen wat hun taken zijn. Moesten de mensen in het onderzoek de afspraak zelf op een kaartje schrijven, in plaats van dat de doktersassistent dit voor ze deed, dan nam de no- show zelfs met 18 procent af. In dit geval zijn ze ook actief betrokken bij hun afspraak, denkt Martin. Ben je coach of trainer, trek dan niet alles uit handen van je cliënt, maar geef ze een actieve rol, tipt hij. Terwijl ik zit te denken, raak ik afgeleid. Hing dat schilderij er vorige keer ook? En stonden er geen twee losse stoelen in plaats van deze bank? Ik check mijn afspraak. O nee, ik moet in het kantoorgebouw op nummer 8 zijn, niet op 10! wrt m Randstad en Start People zijn de grootste uitzendbedrij- ven en detacheerders van Nederland, en beide heb ben heel wat werknemers in hun portfolio die geen diploma van een vervolgopleiding hebben na de middelbare school. ,,Sommige zijn in de schoolbanken vastgelopen", zegt Joke de Groot, di recteur HR Flex en verantwoordelijk voor alle flexmedewerkers binnen Randstad Groep. ,,Bijvoorbeeld door persoonlijke omstandigheden, zoals ziekte of financiële problemen. Ook zijn er mensen van buiten Nederland met soms mooie diploma's die hier niet gelden.'' Komen zij aan de bak? De Groot: ,,Is iemand gemotiveerd, dan kunnen we diegene eigenlijk altijd plaatsen. Het varieert per branche. In de IT gaan de ontwikkelingen zo snel, dat het nog redelijk eenvoudig instro men is als je de juiste werkervaring opdoet en certificaten behaalt. In andere branches is een diploma een harde eis. Denk aan de zorg, daar kun je bepaalde werkzaamheden niet doen zonder opleiding. En wil je een vrachtwagen rijden, dan moet je eerst je rijbewijs halen.'' De trend in Nederland is dat werk gevers nog heel erg naar een cv kij ken, ziet Simone Groeneboer, direc teur van Start People MKB. ,,Als ze een hbo-opleiding vragen voor een vacature, dan keuren werkgevers een goede kandidaat met een mbo-oplei- ding al gauw af. Maar iemand kan een prachtig diploma hebben en toch ab soluut niet passen bij de functie of een organisatie.'' Potentieel ,,Het is een heel menselijke neiging om voor de best opgeleide kandidaat te willen gaan'', vult haar collega Ellen Niessen, directeur Start People grootbedrijf, aan. ,,We proberen steeds te kijken: wie zit er achter een cv? En wat is zijn of haar potentieel? Daar proberen we de klant dan van te overtuigen.'' DONDERDAG 18 FEBRUARI 2021 WW Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? AGNES VAN DER NIET (38), productmana ger bij snackproducent Goodlife Foods. Wat houdt je functie precies in? ,,Ik ben verantwoordelijk voor de loempia. Als een klant een nieuwe soort wil, of wij zelf een voorstel hebben, gaan we aan de slag.'' Hoe gaat dat in z'n werk? ,,We maken een schets van het recept, daarna gaan we de proefkeuken in. Na zo'n driekwart jaar heb je een eerste productie af.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt De waarde van HARRIOT VONCKEN Een diploma geeft meer kans op een baan, blijkt uit cijfers van het CBS. Mensen mét een di ploma hebben vaker een baan in het jaar nadat ze hun studie afronden, en het verschil loopt met de jaren op. Dat geldt zowel voor het mbo, hbo als wo. In 2008 verlieten 87.000 mbo'ers vroeg tijdig hun opleiding. 91 procent van de mbo'ers met een diploma had tien jaar later een baan, tegenover 70 procent zonder diploma. Boven dien hadden degenen zonder diploma vaker een flexibel contract.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18