Britse prins Philip in het ziekenhuis 'Kolenberg Tata Steel niet afgedekt' NIEUWS 15 Ontvoerde prinses vreest voor haar leven Haar vader houdt vol: 'ze is in veilige handen' PRINSES IN DUBAI GOUDEN KOOI Achter al het klatergoud in Dubai voltrekt zich het zoveelste drama in de koninklijke familie. Prinses Latifa (35) beschuldigt haar vader, sjeik Mohammed bin Rashid al Maktoum, van ontvoering. e wanhoopskreet van prinses Latifa uit Du bai staat nu ook hoog op de internationale politieke agenda. De Hoge Commissaris voor de Men senrechten van de Verenigde Na ties eist van de Verenigde Arabi sche Emiraten, waarvan Dubai deel uitmaakt, uitleg over haar verblijfplaats en leefomstandighe den. In heimelijk opgenomen vi deo's beschuldigt Latifa haar tiran nieke vader van ontvoering. Zij vertelt dat zij gevangen wordt ge houden in een villa. ,,Ik vrees voor mijn leven'', aldus de prinses. Latifa verdwijnt in februari 2018 van het toneel als sjeik Moham med bin Rashid al Maktoum een (nieuwe) poging van de prinses verijdelt om Dubai te ontvluchten. Met de hulp van vrienden, onder wie haar vroegere fitnesslerares Tiina Jauhiainen uit Finland, was Latifa naar de kust van Oman ge reden. Van daaruit voer zij met een jetski naar open water en stapte over op een zeiljacht. Voor de kust van India, bij Goa, eindigde het avontuur. De prinses werd op 4 maart overmeesterd door com mando's, verdoofd en 'onder het oog van Indiase generaals' terug gebracht naar Dubai. Kort voor haar vlucht zegt Latifa in een video dat zij een nieuw le ven wil beginnen en daarom in de Verenigde Staten politiek asiel zal aanvragen. ,,Ik mag geen auto rij den, ik krijg geen paspoort, ik mag niet reizen, ik mag Dubai niet uit'', aldus de prinses die in 2002, toen zij 16 jaar was, al een vluchtpoging zag mislukken en drie jaar en vier maanden werd opgesloten. t Latifa zegt in een heimelijk opgenomen video politiek asiel te zullen aanvragen Zestien jaar later wordt opnieuw een vluchtpoging verijdeld. Latifa wordt teruggevlogen naar Dubai en verdwijnt wederom van het to neel. Tiina Jauhiainen en de an dere bemanningsleden worden met het jacht naar Dubai terugge bracht. Twee weken later komen zij op vrije voeten. Tiina begint de campagne 'Free Latifa', geeft de vi deo van voor haar ontsnapping vrij en klopt aan bij de VN. Begin 2019 wordt de Finse ge beld, Latifa neemt plots contact met haar op met een mobieltje waarvan haar bewakers niets af weten. ,,Ik word gevangen gehou den in een villa. Ik kan niet eens naar buiten voor wat frisse lucht'', aldus de prinses. Zij stuurt video's. In 2020 houdt het contact plots op. Uit angst voor haar lot besluiten Tiina en andere vrienden Latifa's video's aan de BBC te geven om druk uit te oefenen op haar vader. Sjeik Mohammed (71) houdt in tussen vol dat er niets aan de hand is. Volgen Dubai heeft de puissant rijke alleenheerser 'het beste met haar voor' en is de prinses 'in vei lige handen'. De video's van Latifa en eerder ingrijpen van de sjeik in familieaangelegenheden en vele aantijgingen van mensenrechten organisaties wijzen echter op een tiranniek familiehoofd en heerser. Latifa is niet de eerste van de 25 kinderen die op de vlucht slaat. In 2000 ontsnapt prinses Shamsa in Groot-Brittannië aan haar bewa kers. Een maand later vinden zij In 2019 neemt de 'verdwenen' Latifa plots contact op met Finse fitnesslerares haar terug in Cambridge. In een gelekte e-mail schrijft Shamsa dat zij in een auto werd gesleurd. Zij krijgt een spuitje en pillen en vliegt met een privé-toestel terug naar Dubai. April 2019 is het opnieuw raak. Dit keer neemt prinses Haya Bint al Hussain (46), de tweede 'officiële vrouw' van de sjeik de benen. Sa men met haar twee kinderen duikt Haya onder in het VK. De rechts zaak die de sjeik begint om zijn kin deren op te eisen, werkt averechts. De Britse rechter stelt Haya in het gelijk. De opeenstapeling van familie affaires lijkt sjeik Mohammed in eigen land niet te deren. Mede on der zijn leiding is Dubai, dat hij met harde hand regeert, uitge groeid tot een van de meest luxueuze plekken op aarde. In 2008 opende Dubai het allerhoog ste gebouw, de Burj Khalifa. Daarna verrees het grootste win kelcentrum ter wereld en ook de Dubai Metro en Dubai Internatio nal Airport, de allerdrukste lucht haven, zijn indrukwekkende staaltjes van bouwkunst. LONDEN De Britse prins Philip is eergisteravond opgenomen in het ziekenhuis. De echtgenoot van koningin Elizabeth, die in 2017 met pensioen is gegaan na zeven tig jaar trouwe dienst, werd on wel. Dat meldt het Britse konink lijk huis in een statement. Nadat Philip zich niet helemaal goed voelde, adviseerde de dokter van het koninklijk huis hem te la ten opnemen. De 99-jarige hertog van Edinburgh is vervolgens op genomen in het King Edward VI- ziekenhuis in Londen. Philip zou op eigen kracht het ziekenhuis zijn binnengelopen en zijn gezondheidstoestand heeft voor zover bekend niets te maken met het coronavirus. Het Britse koninklijk paar is afgelopen maand al ingeënt tegen het virus met een eerste dosis. De komende dagen blijft de prins uit voorzorg nog wel in het ziekenhuis. Daar wordt hij in de gaten gehouden en krijgt hij rust. Koningin Elizabeth is niet bij haar man, maar thuis in Windsor Castle. De Britse premier Boris Johnson heeft volgens zijn secre tariaat de beste wensen doen uit gaan naar de hertog van Edin burgh 'nu hij een paar dagen moet uitrusten in het hospitaal'. Tata Steel dekt kolenbergen bij harde wind altijd af met een laag papierpulp, vertelt een woord voerder. ,,We wisten dat het ging waaien, en hebben daarom maatregelen genomen." Maar bij een van de kolenbergen was de laag niet volledig dekkend aan gebracht waardoor het kolen gruis kon verwaaien. De zegs vrouw noemt dat 'vervelend'. De sneeuw is inmiddels ge smolten, maar in de omgeving is er op de grond nog wel een zwarte laag te zien. Tata Steel maakt dat nu schoon. Begin februari kondigden tien tallen omwonenden en een aan tal stichtingen zoals Duinbe houd aan aangifte te doen tegen het bedrijf voor het moedwillig schaden van de gezondheid van mens en dier. Bovendien zou het staalbedrijf de vergunningsvoor- schriften overtreden. Dat zou volgens advocaat Bénédicte Ficq blijken uit het feit dat gerechte lijke instanties en de provincie diverse overtredingen hebben geconstateerd en hiervoor dwangsommen hebben opge legd. Ruim een week later was het aantal aangiftes toegenomen tot meer dan 500. Foto's van de zwarte sneeuw in de buurt van de fabriek van Tata maken volgens omwonen den eens te meer duidelijk hoe vervuild de omgeving is van het bedrijf uit IJmuiden. De partijen willen het bedrijf voor de straf rechter slepen. donderdag 18 februari 2021 GO VN: waar is prinses Latifa? Hans van Zon Rotterdam D Prinses Latifa beschuldigt haar tirannieke vader, sjeik Mohammed bin Rashid al Maktoum (rechts), van ontvoering. foto s privébeeld en epa De zwarte sneeuw vorige week in de omgeving van Tata Steel IJmuiden is veroorzaakt door een fout van het staalbedrijf. Dat heeft het bedrijf gisteren bevestigd. Tata stelt dat een kolenberg verkeerd was afge dekt. Redactie IJmuiden ■nftt'tff*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15