J NIEUWS 13 Nationaal programma moet de pijn van de coronapandemie verzachten Het kabinet legt een steunpakket van 8,5 miljard euro op tafel om de corona-achterstanden in het onderwijs weg te poetsen. Daarmee worden maatregelen genomen van basisonderwijs tot universiteit en voor de korte en lange termijn. Ministers van Onderwijs Ingrid van Engelshoven (D66) en Arie Slob (Christenunie) hebben giste ren de invulling bekendgemaakt van het vorige maand aangekon digde 'nationaal programma' om onderwijsachterstanden weg te werken. Van de 8,5 miljard gaat 6 miljard euro naar het basis- en voortgezet onderwijs. Slob: ,,Dit is een fijne dag in een niet zo fijne tijd.'' Volgens de bewindsman is het programma 'ongekend in aard en omvang'. „Hiermee willen we de pijn van de pandemie zoveel moge lijk verzachten.'' Het programma moet vooral maatwerk bieden, zo dat leerlingen precies die onder steuning krijgen die zij nodig heb ben. Ook krijgen scholen in wijken 'waar kansen niet direct voor het oprapen liggen' extra geld om ach terstanden weg te werken. In het deltaplan worden voor meerdere jaren maatregelen be dacht die de schade moeten repare ren die kinderen door schoolslui- tingen en afstandsonderwijs heb ben opgelopen. Daarvoor krijgen de scholen een zak met geld. Voor de 650 middelbare scholen gaat het om gemiddeld ruim 1,3 miljoen euro per school. De ongeveer 6600 basisscholen ontvangen hiervoor komend schooljaar gemiddeld 180.000 euro per school. Scholen moeten voor de besteding van het geld zelf plannen maken, waarbij de leraren zelf mede bepa len waar het geld naartoe moet. Slob: „Zonder plan, geen geld.'' Het kabinet vraagt aan basis- en middelbare scholen om leerlingen komende zomerperiode hulp en gratis bijles te geven als ze dat nodig hebben. Dat betekent dat leraren mogelijk ook in de zomervakantie aan de bak moeten. Slob benadrukt dat leraren volgens de cao recht hebben op vakantie. ,,Maar docen ten die toch bijlessen willen geven, worden extra beloond.'' Brede brugklassen Ook worden de extra middelen in gezet voor brede brugklassen. Dat zijn klassen waarin leerlingen qua niveau nog meerdere kanten op kunnen en nog niet definitief hoe ven kiezen tussen vmbo, havo of vwo. Op die manier krijgen kinde ren langer de tijd om de keus te ma ken voor de vervolgopleiding en kunnen zij eventueel op de basis school opgelopen achterstanden nog inhalen op het voortgezet on derwijs. Ook kunnen middelbare scholen het geld steken in meer vakleerkrachten, onderwijsassis tenten en ander onderwijsonder steunend personeel om leraren te ontlasten. De Tweede Kamer riep het kabi net vorige week op om alle studen ten op mbo, hbo en universiteit die vertraging hebben opgelopen, een 'gratis' studiejaar te geven. Aan die wens komt het kabinet nu deels te gemoet: studenten hoeven het vol gende studiejaar maar de helft te betalen van het collegegeld. Vol gens de minister een 'redelijk' aan bod, dat jongeren 'mentaal lucht geeft'. ,,Corona mag voor niemand leiden tot minder kansen.'' Dat geeft studenten volgens de bewindslieden 'financiële adem- ruimte in deze moeilijke tijd', waarin ook veel studenten hun bij baan zijn kwijtgeraakt. Daarnaast krijgen studenten die hun recht dreigen te verliezen op hun basisbeurs (mbo) en aanvul lende beurs (mbo en hoger onder wijs) een tegemoetkoming. En de ov-studentenkaart wordt verlengd met maximaal 12 maanden voor studenten, als blijkt dat zij meer tijd nodig hebben om hun diploma te halen. Het kabinet komt ook met 645 miljoen euro compensatie omdat zich bij het hoger onderwijs veel meer studenten hebben aangemeld dan verwacht. Van Engelshoven: ,,Veel meer jongeren zijn gaan stu deren, omdat zij voor de pandemie bijvoorbeeld niet konden reizen.'' Minister Slob is niet bang dat een nieuw kabinet over een paar maan den het nationaal programma weer op de schop doet. Het plan is toege zegd, stelt hij, het geld is beschik baar gesteld. „Bovendien vullen we hiermee Kamermoties in, die - als ik me niet vergis - unaniem zijn aangenomen.'' Blij Studentenorganisaties zijn blij met de plannen. ,,Studenten hebben vaak te maken met studievertra ging en inkomensverlies door de coronacrisis. Bovendien staat hun brede ontwikkeling onder druk. Met deze forse miljardeninveste ring wordt eindelijk gehoor gege ven aan de noodzaak voor meer steun voor j ongeren'', aldusvoorzit- ter Lyle Muns van de Landelijke Studentenvakbond. het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) vindt het 'fantastisch dat het kabinet zo'n enorm financi eel gebaar maakt naar studenten en goed dat de onderwijsministers in hebben gezien hoe belangrijk de fi nanciële kant van het verhaal is'. De volgende stap is volgens deze club het opschalen van het fysieke on derwijs. Er worden proeven gedaan met sneltesten, een middel om herope ning van de middelbare scholen en het hoger onderwijs te bevorderen. Daar zal het kabinet zo snel moge lijk toe besluiten, werd gisteren herhaald. Dinsdag beslist het kabi net of en wanneer de middelbare scholen weer open kunnen. donderdag 18 februari 2021 GO Kabinet trekt 8,5 miljard euro uit voor het onderwijs Edwin van der Aa Hanneke Keultjes Den Haag MH De 6600 basisscholen ontvan gen komend schooljaar gemid deld 180.000 euro per school. Rijksoverheid Ministers van Onderwijs Ingrid van Engelshoven en Arie Slob maakten gisteren de plannen bekend. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13