Marinier overleed vermoedelijk aan hartstilstand Drie gewonden in Lidl-winkel door ontploffend pakketje Niet gepeild? Zo werkt het EUWS 11 dagentotde verkiezingen NECKARSULM Op het kantoor van supermarktketen Lidl in het Zuid- Duitse Neckarsulm is een pakketje geëxplodeerd. Drie medewerkers zijn gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Niemand ver keert in levensgevaar. De hulpdiensten zijn massaal naar de plek van het incident toege sneld. Na de ontploffing is het ge bouw van de Duitse supermarktke ten ontruimd, aldus Duitse media. Volgens de krant Bild moesten ze ker 100 medewerkers het gebouw uit. De politie zegt niets te weten van een dreiging vooraf of van af persing. „Waarschijnlijk is een pakketje of een bombrief ont ploft", zegt politiewoordvoerder Gerald Olma tegen Bild. De auto riteiten doen onderzoek op de plaats delict. Dinsdag is in het eveneens Zuid-Duitse Eppelheim ook een pakketje ontploft. Dat was bij een drankenfabrikant. De politie on derzoekt of er een verband is tus sen de twee explosies. der Calimero te willen zijn: grote partijen krijgen veel aandacht, zitten aan de talkshowtafels, wij niet.'' Dat is inderdaad een verklaring voor de schamele zeteloogst, zegt Joost van Spanje, hoogleraar poli ticologie aan de Royal Holloway- universiteit in Londen. ,,Negen van de tien halen het de eerste keer niet. Verkiezingen zijn voor nieuwe partijen vaak een slach ting. Je herinnert je een paar suc cesverhalen als Denk en Forum voor Democratie, maar sinds de verkiezingen van 2002 is het slechts vier partijen gelukt.'' Media Van Spanje onderzoekt speciaal de rol van (sociale) media bij de opmars van nieuwe partijen. Ge brek aan aandacht is een pro bleem, maar de beeldvorming rond nieuwkomers is zo beroerd nog niet: ,,Het is een veelge hoorde klacht dat zij worden ge trivialiseerd of gestigmatiseerd, maar dat blijkt niet uit onze data- analyse van de verkiezingen in 2017: de toon en kwalificaties in meer dan honderdduizend ge analyseerde mediaberichten zijn vergelijkbaar.'' ZICHTBAARHEID De nieuwelingen kunnen het heus ook zonder vaste stoel aan de talkshowtafel, zegt bijvoor beeld lijsttrekker Nourdin El Ouali van Nida, de lokale islami tische partij uit Rotterdam. Nida heeft in de gemeenteraden van Rotterdam, Den Haag en Almere al zetels, nu waagt El Ouali de sprong naar het Binnenhof, on danks alle barrières: ,,Ze zeggen weleens dat Nederland een lage kiesdrempel heeft. Dat klopt wat betreft het benodigde aantal stemmen per zetel misschien, maar je moet vooraf toch bijna 12.000 euro aftikken om je in te schrijven, je moet in twintig dis tricten genoeg handtekeningen verzamelen. Ik vind het al met al een behoorlijke drempel. Maar we gaan ervoor, proberen toch op straat campagne te voeren binnen de regels, en online. Ze noemden ons ooit de eerste Facebookpar- tij.'' Filippini likt ondertussen zijn wonden. Hij beseft dat het beeld op z'n zachtst gezegd 'rommelig' is, met een partij aan diggelen en thrillertaferelen bij de Kiesraad. ,,Van fouten leer je. Als het dit jaar niet lukt, proberen we het de volgende keer maar weer.'' Kooyman was in Noorwegen bij een wintertraining aanwezig in het Noorse Skjold. De militairen waren net terug van een zware tiendaagse bivak in de sneeuw om te leren overleven en vechten in arctische omstandigheden. Op de laatste dag moesten ze met volle bepakking een wak in skiën en daar zelf probe ren uit te komen. De onderofficier werd dood in zijn bed aangetroffen in een leger kamp in Overbygd in Malselv, niet ver van het militaire kamp in Skjold in Noord-Noorwegen. Daar waren drieduizend soldaten aanwezig voor de wintertraining Joint Vi king, onder wie zeshonderd Neder landers. Kooyman was de hele dag in zijn kamer geweest waar hij 's avonds werd gevonden. Eerder op de dag had hij nog wel contact met col lega's. Zijn lichaam is onderzocht in het Universitair Ziekenhuis van Noord-Noorwegen Tromso. Uit het voorlopige autopsierapport blijkt dat er geen andere personen be trokken zijn geweest bij zijn dood en alles wijst op een acute hartstil stand. Of de hartstilstand is veroorzaakt door de oefening, wordt volgens een woordvoerder van de mare chaussee nog uitgezocht. Er wor den nog getuigen gehoord, meldt i Militair deed mee aan zware training onder arctische omstandigheden hij. ,,En we zijn nog in afwachting van de uitslagen van onderzoeken.'' Het lichaam van de militair komt 'op den duur' naar Nederland, maar wanneer dat gaat gebeuren, is nog onbekend. donderdag 18 februari 2021 GO Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. naar kansjes Het lukt weinig nieuwe par tijen om virtuele zetels te veroveren. In de laatste pei ling van Maurice de Hond mogen alleen JA21 van ex- FvD'ers Joost Eerdmans en Annabel Nanninga (drie ze tels), Volt en Code Oranje (beiden één) daarop rekenen. Veelgehoorde klacht bij 'de kleintjes': peilers zien ons over het hoofd. Als vuistregel hanteren onderzoekers vaak een minimumaantal keer dat ondervraagden zelf met de naam van een partij komen bij het vakje 'anders, name lijk'. Bij opiniepeiler Peter Kanne (I&O Research) ligt die grens op 0,35 procent - een halve Kamerzetel. ,,Als zo veel mensen de partij noemen, wordt de naam meegenomen bij een vol gende peiling.'' Alleen JA21 haalt die ondergrens nu bij I&O, Bijl en de pan-Europese partij Volt 'komen in de buurt', zegt Kanne. Volt-lijst- trekker Laurens Dassen weet dat gepeild worden cru ciaal is. Virtueel resultaat kan een springplank zijn naar stemwijzers en media: ,,Toen we op een zetel kwamen, gaf dat een enorme boost.'' Volt is de enige 'echt Europese partij' die grote thema's op continentale schaal wil aan pakken. ,,We krijgen steeds meer leden en budget.'' OSLO De 42-jarige Nederlandse militair die zaterdag dood werd gevonden in Noorwegen, is Ben Kooyman. Hij is overleden door een acute hartstilstand, blijkt uit het voorlopige autopsierapport. Collega's namen dinsdagmiddag afscheid van hem. Ze herinneren hem als een 'zeer geliefd collega, een vrolijk mens die werd geres pecteerd om zijn professionele houding als marinier en senior-in structeur'. Ben Kooyman. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE Collega's bewijzen Ben Kooyman de laatste eer. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11