F v cjXs 10 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN NIEUWKOMERS OP DE KIESLIJSTEN Ze willen het parlement opschudden met grootse plannen. Maar hoe breken nieuwe partijen door de vestingmuur rond het Binnenhof? Over financiële drempels, coronadominantie, en een machtsstrijd bij de partij van Willem Engel. Klaver rekent op Kaag voor linkse samenwerking op asielgebied Het was een frap pante vertoning onlangs bij het gebouw van de Kiesraad in een van de Haagse kantoortorens. Politieke partijen moesten de papierwinkel inleveren bij de organisatie van de verkiezingen. Een formaliteit, maar vooral een bijzonder moment voor nieuwko mers. Maar liefst 24 van de 37 deel nemende partijen (een record) zitten nu niet in het parlement. Bij een partij was de sfeer grim mig: Vrij Sociaal Nederland (VSN) gaat gehavend richting 17 maart. De partij met activist Willem Engel op plek drie is nog vóór de geboorte uiteengevallen in twee kieslijsten. De boel staat zo op scherp, dat oprichter en lijst trekker Bas Filippini via een zij deur het pand van de Kiesraad verliet, met de ingeseinde politie paraat en zijn eigen beveiligers in de buurt. Filippini over de breuk: ,,Ik merkte dat Engel en de groep om hem heen te activistisch zijn, een keer viel het woord 'genocide' toen het over coronabeleid ging, en in jullie krant had hij het over 'de dictatuur' waarvan we verlost moesten worden. Dat was de druppel.'' VSN Het kamp-Engel ontkent de boos doener te zijn en stelt juist dat Filippini wanbeleid voert, hij heeft zomaar een andere partijbestuur- der uit het Kamer van Koophan del-register geschrapt en is inmid dels geroyeerd door de leden van VSN (al ontkent Filippini dat laat ste). Een woordvoerder van de Kiesraad noemt het een unieke situatie: ,,Dat een partij op deze manier twee lijsten inlevert, heb ben we ook nog nooit meege maakt.'' De zaak werd door beide strijdende vleugels aangevochten bij de Raad van State, maar die liet de gesplitste lijsten en aanduidin gen van de Kiesraad afgelopen dinsdag intact. Zo'n stormachtige start als VSN kent geen andere partij, maar meer lijsttrekkers en campagneleiders worstelen. Het gebrek aan fysieke campagnes werkt hen tegen, de schaarse (media-)aandacht en schrale budgetten spelen sommi gen parten. Zelfs de pr-behendige partijleider Richard de Mos van Code Oranje merkt dat: ,,Ik ben nu al een paar keer afgebeld voor talk shows omdat er weer iemand over corona moest komen praten. Het domineert alles hè.'' De Mos gaat alsnog zo veel mo gelijk het land in. Hij bezocht laatst horecaondernemers in Delft en Zoetermeer ('op afstand') en hoorde hij hun zorgen. ,,Maar de zaaltjes kunnen we niet in en fondsenwervingdiners gaan niet.'' Code Oranje moet het doen met 'enkele tienduizenden euro's', lan delijke partijen hebben soms meer dan een miljoen euro in de cam pagnekas. Voor De Mos ligt dat punt extra gevoelig; het Openbaar Ministerie verdenkt hem van cor ruptie en samenspannen met Haagse ondernemers. ,,Maar ik DEBAT K u ®êot merk van die zaak niets hoor, nie mand begint erover. We zijn van de ombudspolitiek, willen echt in spraak, met burgerjury's en speci ale conferenties.'' Mooie plannen Het is een populair thema bij veel Verkiezingen zijn voor nieuwe partijen vaak een slachting. Sinds de verkiezingen van 2002 is het slechts vier partijen gelukt partijen: meer macht voor burgers. Toverwoorden zijn 'directe demo cratie' en referenda. De nieuwko mers bestormen het Binnenhof soms met opvallende plannen. Bij1 pleit bijvoorbeeld voor de invoer van een 30-urige werkweek met behoud van loon, JezusLeeft ziet behalve in de Heer ook heil in een 'algeheel inhaalverbod' voor vrachtverkeer, de Boer Burger Be weging wil initiatieven bevorde ren om 'fosfaat uit menselijke ont lasting' te genereren, Nida wil veel minder reclames op straat en De Feestpartij van Johan Vlemmix pleit voor 'een nationale feestdag' als de coronacrisis over is en nu al vast 10.000 euro belastingvrij voor iedere Nederlander. Diverse partijen beschouwen zichzelf daarbij liever als een 'be weging', opgekomen 'van on derop', grassroots is het Ameri kaanse modewoord. ,,We zijn hard nodig'', zegt Andreas Klein, kandi daat bij Jong, een nieuwe partij die opkomt voor - inderdaad - jonge ren. ,,Bij andere partijen is dat ge luid weg. Neem corona: jongeren zijn de nieuwe kwetsbaren, heb ben echt een valse start.'' Klein denkt dat Jong klein kan begin nen, met twee zetels. ,,Maar zon- donderdag 18 februari 2021 GO 'Calimeropartij' op zoek Niels Klaassen Den Haag DEN HAAG GroenLinks-leider Jesse Klaver wil niet toegeven aan 'rechtse partijen' als het gaat om asiel. Dat zei hij gisteren in de derde aflevering van de ver kiezingsserie De Lijsttrekkers. Klaver rekent op dit punt op D66- leider Sigrid Kaag met wie zijn band '100 procent beter is' dan met Alexander Pechtold. Klaver wil dat D66 en andere linkse partijen elkaar 'stevig vast houden' op het gebied. Drie jaar geleden wilde GroenLinks niet in het kabinet vanwege het asielbe leid, D66 stapte wel in. Het ging GroenLinks te ver om vluchtelin gen, zoals toen uit Syrië, tegen te houden aan de hand van politieke afspraken zoals de Turkije-deal. Anders dan bijvoorbeeld VVD en CDA wil GroenLinks minder streng asielbeleid. Eerstge noemde partijen zetten met har dere hand in op opvang in de regio. Klaver zegt dat dit niet werkt. ,,Ik ben voor menselijkheid. Mensen die vluchten voor oorlog en geweld moeten we opvangen. Ook kinderen die vastzitten in de kampen in Moria moeten we hier een plek geven.'' n GroenLinks-leider Jesse Klaver wil een 'menselijker' asielbeleid. foto bart maat Maar liefst 24 van de 37 deelnemende partijen bij de verkiezingen (een re cord) zitten nu niet in het parlement. foto robin utrecht - Joost van Spanje, hoogleraar politicologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10