9 INTERVIEW LILIANNE PLOUMEN dagentotde verkiezingen Dit is een land van verenigingen, mensen dragen echt wel hun steentje bij ging met Nederland - scheef zijn gegroeid. Daarom moet het mini mumloon fors omhoog, omdat te veel mensen niet kunnen rondko men van hun betaalde baan. Daarom moet het eigen risico weg, omdat te veel mensen in februari al bang zijn hun zorgrekening niet te kunnen betalen. En daarom moeten we wat doen aan de wo ningnood: als we de verhuurders heffing schrappen, houden wo ningcorporaties weer geld over om voldoende betaalbare huizen te bouwen.'' ,,Naast die verhuurdersheffing moet ook het stikstofprobleem worden opgelost. Daar is dit kabi net niet in geslaagd. Nu kun je bij wijze van spreken nog geen fiets pad aanleggen. Een deel van het probleem komt door de intensieve landbouw. We moeten boeren echt helpen de overstap te maken naar meer duurzame vormen van landbouw. En we zullen ook land bouwgrond moeten gebruiken voor woningbouw, anders lukt het niet.'' ,,Dat moet ook zeker.'' ,,Dat gaat soms om een dubbeltje extra. De verschillen zijn helemaal niet zo groot. Ook voor de gezond heid van mensen is het beter als we de intensieve landbouw af- schalen.'' ,,Wij geloven dat de staatsschuld wel wat mag oplopen, tot 80 pro cent van het bruto binnenlands product. We geloven echt niet dat het nu verstandig is te bezuinigen. En we vragen meer belasting van miljonairs en van multinationals.'' ,,Nee, want er is veel scheefge groeid in ons land. Er zijn zo veel mensen die geen betaalbaar huis meer kunnen vinden. Dan moeten we iets rechttrekken. Maar niet door weer de rekening bij de mid deninkomens of het midden- en kleinbedrijf te leggen.'' Tijdens de viering van het 75- jarig bestaan van de PvdA, afge lopen weekend, zei u dat Neder land een vereniging moet wor den. Wat bedoelt u daarmee? ,,Daarmee bedoel ik dat je samen een doel hebt. Bij een sportvereni ging zetten mensen zich ervoor in dat op zaterdag gevoetbald kan worden. En bij de volkstuinver eniging zorgen we ervoor dat de boel netjes wordt bijgehouden en gezellig blijft. Je doet het niet voor jezelf, maar voor elkaar. Daar wordt iedereen beter van. Zo zou het ook met het land moeten. We zijn ver van dat ideaal afgedreven. Als je ziet dat bedrijven bijvoor beeld wel dividend uitkeren aan hun aandeelhouders, maar hun personeel geen loonsverhoging gunnen. Iedereen moet bijdragen. Ik vind dat we van bedrijven méér mogen verwachten. Zij profiteren van ons land, dan moeten ze er ook aan bijdragen. Hetzelfde geldt voor mensen met veel vastgoed die flink verdienen aan hoge hu ren, terwijl er te weinig betaalbare woningen zijn.'' ,,Nederland is een land van vereni gingen waar heel veel mensen zich voor inzetten. Mensen dragen echt wel hun steentje bij. Kijk naar al die mensen die elke dag naar hun werk gaan, helpen op de school van hun kinderen en voor hun ouders zorgen. Juist daarom moet het niet alleen van hen ko men. Bedrijven kunnen hier geld verdienen, juist omdat al die men sen dat elke dag doen.'' (Lacht) ,,Hoho, hij is vier weken langer lijsttrekker: dat is twee keer zo lang.'' ,,En de verkeerde nog ook: hij sloopte de verhoging van het mi nimumloon eruit! Nou ja!'' ,,Dat is me aangeboden. Maar dat wilde ik niet. Lodewijk en ik heb ben samen in de fractie gezeten en we hebben samen aan dit pro gramma gewerkt. Er zat geen licht tussen ons.'' ,,Nee, echt niet.'' JESSE KLAVER woensdag 17 februari 2021 GO Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Vanaf van daag in deze krant een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. Het lukt al jaren niet om genoeg M Lilianne Ploumen: ,,Er is veel scheef gegroeid in ons land. Dat moeten we rechttrekken.'' FOTO MARCO DE SWART huizen te bouwen. Wat wilt u anders doen dan het kabinet? Boeren zeggen: zullen we eens beginnen met een eerlijke prijs voor onze producten? Maar dan moeten uw kiezers ook meer betalen voor hun lapje vlees of pak melk. In uw verkiezingsprogramma staan veel dure plannen: gratis kinderopvang, hogere salarissen in de zorg en het onderwijs. U wilt honderdduizend banen in de publieke sector erbij. Waar wilt u dat allemaal van betalen? Is het niet erg gemakkelijk om tegen kiezers te zeggen: we gaan veel meer geld uitgeven, maar we hoeven niet te bezuini gen en alleen de rijken gaan meer betalen? We horen u voortdurend over bedrijven en rijken die meer moeten bijdragen. Maar wat ver wacht u van de gewone man in die nationale vereniging? U bent nog maar kort lijsttrek ker, net als Wopke Hoekstra bij het CDA... Hoekstra verlegde nog wat ac centen in het CDA-programma na zijn aantreden Waarom heeft u niets veranderd in het PvdA-programma nadat u het stokje overnam van Lode- wijk Asscher? Er moet toch iets in dat pro gramma zitten waar u het niet mee eens bent? Vandaag is GroenLinks-lijsttrek ker Jesse Klaver te gast in onze verkiezingsstudio. Van 16.00 uur tot 17.00 uur gaat hij in gesprek met lezers van deze krant. De ont moeting is live te volgen op onze website. Lezers konden de afgelo pen tijd al vragen insturen. Ook tijdens de uitzending is het moge lijk om mee te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9