"fffiffn; 8 NIEUWS SP: Geklungel met stikstofbeleid TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Lilianne Ploumen heeft nog één maand om de PvdA- boodschap aan de man te brengen. Vooralsnog maakt zij zich geen zorgen. „Iedereen lijkt alweer vergeten dat wij de grootste werden bij de Europese verkiezingen.'' Niet bezuinigen. En vraag meer belasting van miljonairs en multinationals Het kabinet 'stuntelt' volgens SP-leider Lilian Marijnissen rond de stikstofcrisis. Dat zei ze gisteren in een live-ont moeting met lezers van deze krant. Ze vindt dat er meer huizen moeten worden ge bouwd. ,,De bouw heeft te lang stilgelegen. Wij hebben het kabinet daarom geholpen aan steun om de stikstofwet door de Tweede Kamer te loodsen. Het kabinet was aan het aanrommelen. Dat wilden wij doorbreken. De natuur wordt versterkt, en er kan weer worden gebouwd. Ook komen er dankzij ons zorg- buurthuizen, waardoor je weer oud kan worden in je ei gen buurt.'' De volgende stap moet inkrimping van de vee stapel zijn, meent Marijnis- sen. Vooral in Brabant, waar zij zelf vandaan komt, zijn er te veel dieren. Als de aantallen minder worden, komt er stik stofruimte vrij om meer te bouwen. De SP-leider maakt zich in de aanloop naar de verkiezingen ook sterk voor verhoging van het minimum loon en van de AOW. Beide zouden zo'n 30 procent om hoog moeten. De AOW-leef- tijd zou terug moeten naar 65. Dit ebolavirus komt op het slechtst mogelijke moment terug Veroordeling voor nekklem ongewijzigd De straf voor een agent die betrokken was bij de fatale ar restatie van Mitch Henriquez, tijdens een festival in Den Haag in 2015, blijft in stand. De Hoge Raad oordeelde gis teren dat de agent te lang een nekklem heeft toegepast. De agent kreeg in 2019 in hoger beroep een halfjaar voorwaar delijke celstraf opgelegd en ging in cassatie tegen de uit spraak. Tegen de beslissing van de Hoge Raad is geen be roep meer mogelijk. 'Doden niet door vaccin' Vaccins voor de Cariben Eis 6 jaar voor poging moord og geen maand geleden werd Lilianne Plou- men (58) lij st- trekker van de Partij van de Arbeid. Zij moet de partij uit het slop trek ken, met nu negen zetels in de Tweede Kamer en zo'n twaalf ze tels in de peilingen. ,,We zijn een van de weinige partijen die op winst staan, dat is fijn'', zegt ze optimistisch. ,,Ik denk dat veel mensen nog niet met de verkie zingen bezig zijn. Mensen vragen zich af wanneer ze gevaccineerd worden, of ze straks nog een baan hebben.'' Voordat Ploumen in 2007 de landelijke politiek inging, werkte ze voor verschillende hulporgani saties. Een koperen armband om haar pols herinnert aan die tijd. ,,Deze armband gaat nooit af', vertelt ze. ,,Ik kreeg hem van een vrouw uit Zuid-Ethiopië, waar ik als directeur van Cordaid op bezoek was. In het bijzijn van de mannen in haar stam ver telde zij over de rite waarbij jon gens vrouwen tot bloedens toe slaan, om zo volwassen te wor den. Verschrikkelijk. Het was heel dapper van haar om dit te vertellen. Zij gaf mij haar arm band en vroeg mij haar nooit te vergeten. Telkens als ik naar de armband kijk, vraag ik mijzelf af: heb ik genoeg voor haar ge daan?'' ,,Ja. We zijn in Nederland echt opgeschoten. Maar nog steeds verdienen vrouwen minder dan mannen voor hetzelfde werk. En ik zie ook wat vier jaar Trump in Amerika voor gevolgen heeft in Nederland: vrouwen bij abortus klinieken worden vaker geïntimi deerd. Daar maak ik mij zorgen over.'' ,,Iedereen lijkt alweer vergeten dat wij de grootste partij werden bij de Europese verkiezingen in 2019. Ja, in 2017 hebben we hard verloren. Maar de afgelopen vier jaar hebben we echt lessen ge trokken uit dat verlies.'' ,,Het is een vrij land hoor, jullie mogen zeggen dat Rutte naar links is opgeschoven. Maar lees toch dat programma en laten we het beestje bij de naam noemen: de VVD is gewoon een rechtse partij.'' ,,We zijn nu allemaal bezig met corona, en dat is logisch. Maar er komt een tijd nS corona. Een tijd waarin dingen die de afgelopen jaren - toen het hartstikke goed woensdag 17 februari 2021 ROTTERDAM Mohammed Mukhier, hoofd van het Rode Kruis in Afrika is zeer ongelukig met de nieuwe ebola-uitbraak in coronatijd. DEN HAAG KOUD KUNSTJE Een sneeuwpop heeft een plek veroverd op de Akropolis, het domein van de oude Griekse goden. Als een heerser blikt hij vanaf de heuvel over de hoofdstad Athene, dat net als de stranden en dorpen onder de sneeuw is verstopt. foto afp DEN BOSCH Er zijn tot nu toe 35 meldingen van overlijden na vac cinatie met coro- navaccins, meldt Bijwerkingencen trum Lareb. Het betreft 31 mensen van 80 jaar of ou der en vier oude ren tussen de 65 tot 79 jaar. In alle gevallen was spra ke van een kwets bare gezondheid door ziektes of leeftijd. Dat zou de meeste overlijdens verklaren. SCHIPHOL Vanaf Schiphol is gisteren de eerste vlucht met corona- vaccins voor het Caribisch deel van ons koninkrijk ver trokken. De eerste vaccins zijn voor Bonaire en Aruba, de andere eilan den volgen snel. SCHIPHOL Justitie eist zes jaar cel tegen Nico V. (56) en Maruf 'Paja' M. (65) voor de aanslag op Hei- nekenontvoerder Cor van Hout en diens kompaan Bas Vermeulen in 2000. In de recht bank op Schiphol spraken de aankla gers van 'een mis drijf van de ergste soort'. De bescho ten doelwitten overleefden door zich minutenlang dood te houden. GO 'Veel mensen zetten zich in voor elkaar, zo moet 't ook met het land' Hans van Soest Peter Winterman Den Haag U zet zich al jaren in voor vrou wenrechten. Is dit ook in Ne derland nog nodig? U was minister in het kabinet- Rutte II. De kiezer strafte uw partij genadeloos af voor die regeerperiode. Denkt u dat de kiezer u die tijd heeft verge ven? U moet zich toch zorgen maken: uw achterban wil niet dat u weer samenwerkt met de VVD, maar zoals het er nu naar uitziet zal dat toch moeten als u iets van uw verkiezingspro gramma wilt verwezenlijken. ,,Het is echt aan de kiezer nu. Maar niet voor niets hebben we gezegd dat we niet meer in ons eentje als linkse partij in een ka binet stappen. Het moet samen met GroenLinks of SP. Je hebt massa nodig om Rutte naar links te drukken. Dat is een les die we hebben geleerd.'' De VVD is al wel wat in uw rich ting opgeschoven: Rutte wil het minimumloon verhogen, lagere huren, invoering van een digi taks voor multinationals Waar zouden deze verkiezin gen volgens u over moeten gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8