11 Nooit klagen. In de mijnen, dat is pas hard werken 7 IN QUARANTAINE DAG 336 Nooit klagen, zei mijn moeder altijd. Ga ik ook niet doen. In de mijnen, dat is pas hard werken. Of in een ziekenhuis. Ja sorry, ik zit een beetje te ratelen. Dat is ook precies waarom ik dit stukje tik. Het begon 's ochtends toen ik mijn sokken aan moest trekken. Nee, het begon al toen ik om half zes wakker werd en wachtte tot de wekker van zeven uur afging. Daarna luisterde ik nog even naar een gesprekje van de ra- diomeneer met een psycholoog die waarschuwde dat heel Nederland aan zijn psychische grenzen zit. We worden moe, uitgeput, geïrriteerd. 'De rek is eruit', zei die psych. 't Is wat, dacht ik, maakte ontbijt voor de kinderen, fietste ze naar school, nam snel een douche en onderweg naar de kledingkast een pauze om eerst mijn sokken aan te doen. Dat was op de gang al. Maar je kunt maar haast hebben. Nou moet ik vertellen dat ik net dit week einde de traphekjes had weggehaald. Wel een momentje in een leven met kleine kinderen, hoor. Dan zijn ze echt het kleuterstadium voorbij. We missen ze zelfs, de hekjes. Maar enfin, ik stond daar op de gang m'n sokken aan te trekken, hangend tegen het trapleuninkje waar tot dit weekeinde het kleuterhekje aan vastgeschroefd zat. Een sok aantrekken hoe het bij u is, aantre. maar een sok aan- terwijl je op trekken terwijl je dat andere «£*3^ been best een ding. Een balanceert, aan> een]teigaanj en ik trek die sok best een al half over mijn ding voet en ik begin te wankelen. Yep, ik wankel zoals dat gebeurt als je op een been staat en je twee handen bezig zijn om een sok over de andere voet te trek ken. Een, twee seconden en ik kon zomaar die trap afdonderen. Maar verdikke, ik zag er niet eens tegenop. Met een beetje klaboem naar beneden, een rolletje ma ken zoals je wel eens in de film ziet; en dan onderaan even blijven liggen, aan je hoofd voelen, dat er nog aan zit, maar dan aaah, je been of je heup. Het doet zo'n pijn dat je beseft dat het dokters werk wordt, maar vooral, dat het ff seri eus een stop betekent. Ik wil niet doodvallen, hoor. Maar een paar weken op de bank? Ja. Maar ja, ik trok dat been bij en het kwam goed. Ik ben er nog. Aan het werk. avondklok niet werkt. ,,Je kunt deze maatregel niet los zien van de één-bezoekerregel. Het effect van die twee worden in geza menlijkheid bekeken." De maat regel van maximaal één bezoeker per dag ging op 20 januari in. In de week dat die regeling inging daalde het reproductiegetal wél fors. Het Outbreak Management Team (OMT) stelde in zijn meest recente advies ook dat de twee strenge maatregelen niet los van elkaar beoordeeld moeten wor den. Samen zorgen ze volgens het RIVM voor een reductie van de besmettingsgraad met ongeveer 10 procent. De avondklok wordt overigens een stuk beter nage leefd dan de bezoekregeling, con stateerde het OMT eerder deze maand. Je kunt deze maatregel niet los zien van de één- bezoekerregel Het RIVM registreerde afgelopen week licht meer besmettingen dan een week eerder. Het waren er 25.229, ten opzichte van 24.668 de week daarvoor. Volgens het RIVM raken steeds meer Neder landers besmet met de Britse va riant van het virus. Uit modelbe rekeningen komt naar voren dat twee derde van de besmettingen nu veroorzaakt wordt door die mutant. De R van die variant ligt volgens de meest recente schat ting op 1,15, die van de oude vari ant op 0,84. Dat betekent volgens het RIVM dat het totaal aantal be smettingen op termijn weer gaat groeien. Het aantal Nederlanders dat zich laat testen, is in een paar maanden tijd sterk gedaald. Half december waren het er in een week tijd ruim 450.000, afgelo pen week 190.000. Het aantal vastgestelde besmettingen is sindsdien met 66 procent afgeno men. In de ziekenhuizen daalt het aantal nieuwe opnamen een stuk langzamer. Dat lag de afge lopen week 45 procent lager dan in de laatste week van december, toen de tweede golf daar zijn hoogtepunt beleefde. De avondklok werd op 23 januari van kracht. De dag daarvoor lag het reproductiegetal R, dat aan geeft hoeveel mensen besmet worden door één iemand met co rona, op 0,91. Een week later, op 29 januari, stond datzelfde getal naar schatting op 0,96, maakte het RIVM gisteren bekend. Zowel de R van de Britse als van de tra ditionele coronavariant nam tus sen 22 en 29 januari - ondanks de avondklok - iets toe. Recentere betrouwbare schattingen heeft het RIVM nog niet. Dat het reproductiegetal is toe genomen, wil volgens een RIVM- woordvoerder niet zeggen dat de Ziekenhuisopnames Het RIVM gaat er inmiddels van uit dat de Britse variant niet al leen besmettelijker is, maar ook gevaarlijker. „Inmiddels is uit on derzoek in het Verenigd Konink rijk duidelijk geworden dat men sen die daar besmet waren met de Britse variant zieker werden en vaker kwamen te overlijden dan dat het geval was bij de oude varianten." Reproductiegetal woensdag 17 februari 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Wie 's avonds na negenen op straat was, moest daar een goede reden voor hebben. foto hissink Effect avondklok nog niet in de cijfers te zien - RIVM-woordvoerder Rotterdam Het is onduidelijk of de invoe ring van de avondklok effect heeft gehad op de ontwikke ling van de epidemie. De re productiegetallen waarmee die gemeten wordt, waren na de invoering van de avondklok hoger dan daarvoor. Toch kun je op basis daarvan niet con cluderen dat de maatregel niet werkt, stelt het RIVM. Sander van Mersbergen 400 7-daags gem. 0 okt nov dec jan feb Aantal mensen dat één besmettelijk persoon besmet Avondklok 1 3 1 ,2 1,1 1,0 0,9 0,8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7