LINDA AKKERMANS Hoe gevaarlijk is het dat virusmutant nu muteert? TUDSGHRIPT Lees de 75 beste tijdschriften in één app! Ga direct naar tijdschrift.nl en start met Lezen Probeer nu de le maand gratis 6 CORONA NIEUWE VARIANT Column 'We hebben onze vrijheid terug!' juichte hij. Alsof er niet nog steeds een virus rondwaart, koekert! wilde ik roepen: 'met je Pyrrusoverwin ning die ervoor zorgt dat de lock- down alleen maar langer nodig is als iedereen naar jou luistert!' En vroeg onze demissionaire pre mier nu doodleuk aan datzelfde volk om net te doen of er niets was veran derd? Ja, dat hoorde ik goed. 'Wij moeten accepteren wat de rechter zegt', klonk het op z'n Ruttiaans, 'm44r als de beslissing van de recht bank niet geschorst wordt, dan doen wij een dringend beroep op iedereen om zich tóch aan de avondklok te houden.' Nou snap ik die woorden heus wel, maar de scheiding der machten en zo. Als de premier daar al zo losjes mee omgaat Toen moest het verzoek om schor sing nog worden behandeld. Eerst de rechter die het over Viruswaanzin had in plaats van Viruswaarheid: oei. Toen dat wrakingsverzoek. En jawel, de avondklok mag tóch blijven, in ieder geval tot vrijdag. En ondertussen meldt het RIVM dat het virus zich weer sneller verspreidt. Dus al dat gedoe... waan zin! Eerst maar eens de techniek. E484K is een verandering in het spike-eiwit van het coronavirus, die in zowel de Britse, de Zuid- Afrikaanse als de Braziliaanse variant is opgedoken. Al deze varianten dragen zo'n twintig mutaties, waarvan het meren deel in het spike-eiwit zit, en E484K is er dus eentje van. Het spike-eiwit is voor het virus van belang voor het binnendringen van menselijke cellen, maar is ook het doelwit van de antilicha men die worden opgewekt door iemand die corona krijgt of door vaccinatie. De vrees bestaat dat de extra mutatie, E484K dus, het virus zodanig verandert dat dit twee gevolgen heeft. Een: dat immu niteit die is opgewekt door een eerdere coronabesmetting geen garanties meer biedt tegen her besmetting. Twee: dat het veran derde virus slechter wordt her kend door de coronavaccins. Die zijn immers ontwikkeld tegen het 'oude' coronavirus. We weten nog niet goed of E484K de virusverspreiding beïnvloedt Volgens het RIVM is in het Ver enigd Koninkrijk nu bij 23 men sen de Britse variant met de extra mutatie aangetroffen. En in Ne- derland is dat het geval bij één ie mand uit de regio Utrecht. Hoe gevaarlijk is die extra mu tatie voor Nederland? Volgens Eric Snijder, hoogleraar molecu laire virologie van het Leids Uni versitair Medisch Centrum, is het nog te vroeg om daar defini tieve uitspraken over te doen, omdat het onderzoek naar de mutatie zich nog in een pril sta dium bevindt. ,,Dus we weten nog niet goed of E484K de virusverspreiding beïnvloedt, en wat de precieze uitwerking is op immuniteit en de werking van coronavaccins. Maar de eerste studies geven aan dat deze mutatie een serieus pro bleem veroorzaakt. Als dat nu al gebeurt, is dat geen goed nieuws. Normaal zie je dit soort mutaties ontstaan als virussen het moei lijk hebben om zich verder te verspreiden. Maar daar is nu nog weinig sprake van, want veel mensen hebben nog geen corona gehad en zijn ook nog niet gevac cineerd." Voor nu de beste oplossing: vaccineren? ,,Ja. Hoe meer je het virus terugdringt, hoe kleiner de kans op nog meer varianten.'' TUDSGHRIh J12J*2iS vlw ni:n Zo, dat was me het dagje vol waanzin wel. Om positief te beginnen: alle wappies kun nen ook zichzelf niet meer serieus nemen als ze roeptoeteren dat we in een dictatuur leven, nu Willem En gel met zijn Viruswaarheid zowaar gelijk kreeg van de rechter. Die oordeelde immers dat ons land zat opgezadeld met een illegale avondklok. Wij hebben dus een kabinet dat eerst een potje maakte van het test- beleid, toen kwam het vaccinatiede bacle en nu dit weer. Nee, het ver trouwen in de overheid wordt er al met al niet bepaald beter op. Waanzin was ook dat Engel niet wist hoe snel hij het volk moest op roepen om na ne genen gewoon de straat op te gaan. Zag 'm daar staan, de zelfin- geno men dans- leraar: het was feest! woensdag 17 februari 2021 Waanzin GO Met E484K heeft een zorge lijke extra mutatie van de Britse variant van het corona virus voet aan wal gezet in Nederland, maakte het RIVM gisteren bekend. Wat is E484K precies, en hoeveel zorgen moeten we ons maken? Chris van Mersbergen Bilthoven - Eric Snijder, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6