II Ook vooraf bestellen bij drive-thru restaurants in Reimerswaal Stadlander verduurzaamt woningen Grindweg: 'Ook gunstig voor huurder' Covid-steun voor culturele organisaties in Tholen BEVELANDEN EN THOLEN 7 DANSCLINIC IJSBAAN Een aantal ondernemers uit de binnenstad liet vorige week in deze krant weten graag vaker met de auto bij hun winkel te willen komen om spullen in te laden die ze bij klanten gaan bezorgen. Er is ook ergernis over de in hun ogen veelvuldige controles van de door de gemeente aangestuurde boa's. Tot voor kort mochten winke liers in het centrum vóór 11.00 uur 's ochtends en na 18.00 uur met de auto naar hun winkel rijden. Op verzoek van de Ondernemers Or ganisatie Goes (OOG) heeft de ge meente dat eerder al verruimd. Het mag nu al vanaf 15.00 uur. Mulder legt uit dat de ge meente de juiste balans zoekt. Het is volgens haar niet verstandig de De al doorgevoerde verruiming is het maximaal haalbare tijden verder te verruimen nu het juist weer wat drukker wordt in het centrum, omdat het afhalen bij winkels weer is toegestaan. OOG voorzitter Ruurt van der Wel heeft daar begrip voor. ,,Het zal niet elke ondernemer tevreden stellen, maar we hebben het gevoel dat de al doorgevoerde verruiming het maximaal haalbare is.'' Ondernemers die gebruik wil len maken van de eerder inge voerde ruimere tijden, moeten daar nu een ontheffing voor aan vragen, wat geld kost Dat hebben vijf ondernemers gedaan. Bekeken wordt of het simpeler kan, wellicht zonder ontheffingen of met een ontheffing voor een langere peri ode. Dat is één van de uitkomsten van een door de gemeente belegde digitale bijeenkomst, waaraan maandag pakweg twintig onder nemers hebben deelgenomen. Woestijn Mede op basis van die meeting denkt Van der Wel dat de onder nemers die in de krant hun beklag deden niet representatief zijn voor de hele groep. ,,Er klinken ook veel positieve geluiden.'' Wel is er vol gens hem begrip voor de onderne mers die vaker naar hun winkel willen rijden. ,,Zelfkan ik me goed voorstellen dat ze zich soms een roepende in de woestijn hebben gevoeld.'' Mulder zegt zich de pijn van on dernemers goed te kunnen voor stellen. Ze benadrukt dat de boa's absoluut niet de straat op worden gestuurd om boetes uit te delen, maar altijd eerst in gesprek zullen gaan met een ondernemer die bui ten de toegestane tijden met de auto in de binnenstad is. Er is in het centrum tot nu toe nog maar 1 boete uitgedeeld vanwege parke ren en nog helemaal geen boete voor het niet naleven van de coro- naregels. De gemeente wil de komende tijd vaker collectiefin gesprek gaan met ondernemers, zoals afgelopen maandag. ,,Zeker op het moment dat de regels weer veranderen'', zegt Mulder. Een drive-thru is volgens de ge meente alleen bedoeld voor het af halen van eten. ,,Ook hierop zijn de coronamaatregelen van toepas sing", zegt wethouder Dirk Ver burg van Reimerswaal. De spelre gels die Reimerswaal nu heeft op gesteld zijn eigenlijk identiek aan de regels die gelden voor het nieuwe Click en collect regeling. De landelijke regel voor het kopen en ophalen van spullen in winkels. Tijdstip afspreken Dat betekent dat het eten vooraf be steld moet worden en als het even kan ook vooraf betaald. Vervolgens moet het afhalen worden gespreid, bijvoorbeeld door een tijdstip af te spreken. Op die manier wordt voor komen dat te veel mensen op een kluitje komen te staan en is de doorstroming goed. ,,En er kwamen signalen dat ondernemers het an ders invulden", zegt Verburg. File in Waarde Volgens Verburg is de directe aan- leiding voor het opstellen van spel regels de grote belangstelling voor de drive-thru bij het restaurant van de familie Goud in Waarde. Daar bestelden mensen ter plekke en moesten daarna even wachten tot het eten klaar was. Daardoor ont stond een file van wachtende auto's. En dat wachten past volgende de gemeente Reimerswaal niet bin nen de coronaregels. Ter plekke be stellen kan alleen als het gaat om kant en klare producten, zoals ijs jes, oliebollen of een kop koffie of thee. Hoeveel restaurants in Reimers- waal inmiddels een drive-thru hebben geopend weet Verburg niet. ,,Wij moeten als woningcorporatie in 2050 CO2-neutraal zijn", legt woordvoerder Ria van Gils uit. ,,Dat betekent dat wij woningen ver duurzamen of slopen, als verduur zamen niet meer gaat. Per jaar pro beren wij nu ongeveer 400 wonin gen aan te pakken. De helft daarvan wordt gesloopt, de andere helft ge- renoveerd." Daarom zijn nu ook de zeventien woningen aan de Grindweg aan de beurt. ,,We combineren dat zoveel mogelijk met groot onderhoud. Dat houdt in dat de woningen geschil derd worden en dat het voegwerk wordt gecontroleerd en ver nieuwd." Zonnepanelen De verduurzaming bestaat uit ver schillende onderdelen, vertelt Van Gils. ,,De spouwmuren worden ge ïsoleerd, er komen nieuwe kozijnen met isolerend glas. Ook wordt het dak helemaal vernieuwd. Er komen nieuwe pannen en isolatie op en we plaatsen zonnepanelen." De woningcorporatie heeft met de bewoners ook naar de uitstraling gekeken. ,,Zij willen zelf bijvoor beeld graag de rolluiken behouden. Daarnaast gaan we kijken hoe we de voor- en achtertuinen kunnen aanpakken." De huurders gaan straks meer huur betalen, maar krijgen door de verduurzaming een lagere energie rekening. ,,Dat berekenen wij op el kaar door. De bedragen voor deze huizen ken ik niet exact. Maar als zij bijvoorbeeld twintig euro bespa ren, moeten zij tien euro meer huur betalen. Zo is de renovatie voor de huurders ook gunstig." De wonin gen moeten voor de bouwvak klaar zijn. THOLEN Culturele en sociaal maatschappelijke voorzienin gen in Tholen krijgen Covid- steun. De gemeente heeft, net als andere Zeeuwse gemeen ten, een regeling opengesteld waarop verenigingen of instel lingen een beroep kunnen doen. Voorstellingen, activiteiten of optredens die niet door zijn ge gaan, huren die wel doorlopen, extra kosten die zijn gemaakt om activiteiten coronaproof te maken. Heel veel clubs die ac tief zijn op het culturele of soci aal-maatschappelijke vlak zien hun kosten doorlopen terwijl er nauwelijks of geen inkom sten zijn. Om te voorkomen dat deze clubs omvallen is er nu een steunregeling opengesteld. Wie in aanmerking wil komen voor steun moet in de ge meente Tholen gevestigd zijn. Daarnaast moet worden aange toond dat in het jaar 2020 fi nanciële schade is ontstaan en dat de organisatie geen grote spaarpot heeft waarmee de kosten gedekt zouden kunnen worden. Meer informatie over de voorwaarden is de vinden op tholen.nl. De aanvragen moeten uiterlijk 31 maart bin nen zijn. woensdag 17 februari 2021 Niet vaker met auto naar winkel Een verruiming van de tijden waarop ondernemers in de binnenstad van Goes met de auto naar hun winkel mogen rijden, zit er volgens burge meester Margo Mulder niet in. ,,Dat is nu niet verstandig", zegt ze. Rob Paardekam Goes - Ruurt van der Wel Drive-thru restaurants in Rei- merswaal moeten zich aan spel regels houden. Dat betekent vooraf het eten bestellen en zo veel mogelijk ook vooraf beta len. Daarmee wil de gemeente Reimerswaal voorkomen dat er te veel mensen bij elkaar zijn. Melita Lanting Kruiningen KRABBENDIJKE Hoe leuk is het om in de vakantie even met andere kinderen te kunnen dan sen? Meisjes en jongens uit Krabbendijke grepen die kans gisteren met beide handen aan. Op de ijsbaan in hun woonplaats dansten ze de sterren van de hemel. Eerder die middag had het jongerenwerk ook al een dansclinic gehouden op het parkeerterrein bij de sporthal in Kruiningen. In Goes viel een vakantieactiviteit letterlijk in het water. Daar had het jongerenwerk gisteren de wintergames willen houden, een activiteit met allerlei sporten. Maar de staat van de velden op sportpark Het Schenge liet dat niet toe. foto marcelle davdse Stadlander gaat zeventien wo ningen aan de Grindweg in Tho- len verduurzamen. De woning corporatie wil daarnaast ook de uitstraling van de huizen aan pakken. Anne Jansen Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50