II Impasse rond spelregels zonneparken SCHOUWEN-DUIVELAND 7 LEEFSTIJLADVIEZEN UITGAAN VAN JE EIGEN BODYTYPE Goed eten en slapen, lekker bewegen, een passie zoeken én vooral genieten. Lekkerder in je vel zitten en je fit voelen? Volgens Carel Schott en Coriene Lodder uit Burgh-Haamstede is dat kipsimpel. Als je maar uitgaat van je eigen bodytype. Je hoeft geen uren in de ringen te hangen of met zware gewichten te sjouwen om je beter te voelen. Calorieën tellen en lastige diëten volgen? Vooral lekker niet doen. Zoek uit wat je bodytype is en eet, beweeg en leef volgens de behoefte van jouw li chaam. ,,Dat is geen hogere wis kunde", stellen Schott en Lodder, die al jaren leefstijladviezen geven. De twee schreven er een boek over: 'Leefstijladviezen afgestemd op je bodytype. Eet, beweeg, slaap en ontspan je fit'. Algemene tips Op internet alleen al struikel je over de algemene adviezen. Eet volgens de schijf van vijf, ga hard lopen en eet drie maaltijden per dag. Op zich niks mis mee, maar toch lopen heel veel mensen met goede voornemens keer-op-keer op zulke tips stuk. Dat komt omdat het allemaal adviezen zijn die gebaseerd zijn op 'de gemiddelde mens', zeggen Schott en Lodder. ,,Die slaan bij de één prima aan, maar bij de ander écht niet. Daar zijn we ons verder in gaan verdiepen." Het tweetal onderscheidt, op basis van soorten spieren, drie bodytypes. Met aan de ene kant het smalle, magere type dat veel koolhydraten kan eten en al snel uitblinkt in duursport. En met als andere uiterste het meer ronde en massieve type, dat floreert op een eiwitrijk dieet en het sneller goed doet in de powersport. Daar tus senin zit het atletische midden type, dat zich beide kanten op kan ontwikkelen. ,,We zien dat al ja ren, maar het bijzondere is dat het nu onderbouwd wordt vanuit dna." Is er ergens een interessante lezing, dan zitten wij op de eerste rij Door adviezen af te stemmen op je bodytype worden heel goede re sultaten bereikt. Daarbij gaat het over veel meer dan voeding en be weging alleen. ,,Het gaat ook om stress en slaap. Rust je wel genoeg? Heb je een passie in je leven? Kom je voldoende buiten? We noemen dat meerdimensionaal. Wat mooi is, is dat alles tegenwoordig op een goedkope en toegankelijke manier is te meten. We kunnen je aan een apparaatje leggen en binnen zes minuten weten we je stresslevel of lever wat wangslijmvlies in en over twee weken heb je je com plete DNA-profiel." Slurpen Schott begon ooit als fysiothera peut. Lodder is oorspronkelijk op geleid als diëtiste. De twee klopten steeds vaker bij elkaar aan als ze vastliepen in hun eigen kennis. Sa men kwamen ze een stuk verder en keken ze ook steeds breder om zich heen. Ze verdiepten zich onder meer in hormonen en het effect van stress op mensen. Die kruisbestui ving is al dik 20 jaar gaande en nog altijd slurpen Schott en Lodder alle mogelijke wetenschappelijke kennis (naast hun eigen ervarin gen) op. ,,Is er ergens een interes sante lezing, dan zitten wij op de eerste rij." Vanuit Schott Co, hun Acade mie voor leefstijl, sport en vitali teit, leidt het stel al jaren leefstijl- coaches op. Daarnaast ontwikke len ze vitaliteitsprogramma's. Dat deden ze onder meer al voor de Nationale Politie en defensie. Meer info over het boek: schot- tenco.nl. Marcel Modde Zierikzee Vijfendertig projecten, staan in de wacht, aldus wethouder Ankie Smit (energietransitie), omdat het elektriciteitsnetwerk van Schou- wen-Duiveland overbelast is. ,,Bij- voorbeeld de nieuwbouw van de Pontes Pieter Zeeman. Daar zouden we graag het dak vol leggen met zonnepanelen. Maar dat kan niet, omdat het netwerk de extra aan voer bij een piekbelasting in de zo mer niet aan kan", zegt Smit. ,,Dat betekent ook dat deze initiatieven bij elkaar 9,9 miljoen euro aan sub sidie zijn misgelopen. En het is nog maar afwachten of die subsidie la ter nog steeds beschikbaar is." Dat 'later' duurt nog minstens vier jaar. Dan verwachten netwerk beheerders TenneT en Enduris in de buurt een nieuw elektriciteits station (150 KV) te kunnen bou wen. Maar als de raad de uitgangs punten voor zonneparken, wind- molens en andere mogelijke vor men van duurzame energievoor zieningen voor zich uit blijft schui- We moeten vooral blijven uitstralen dat we verder willen als gemeente ven, kan dat wel eens vervelende consequenties krijgen, waarschuwt Smit. ,,We moeten vooral blijven uitstralen dat we verder willen als gemeente. Wanneer we dit ruimte lijk beleid nu stil leggen, is dat een verkeerd signaal. Naar TenneT en Enduris, maar zeker ook naar onze eigen inwoners, ondernemers." Te vaag Toch is dat nu een realiteit waar de wethouder mee te maken heeft. De meeste raadsfracties vinden ook de huidige opzet nog steeds te vaag en daarmee niet rijp voor besluitvor ming. Smit gooit een ingelaste in formatiebijeenkomst met de net werkbeheerders zelfin de strijd om uit de impasse te komen. ,,Mis- schien kunnen zij de vragen die nog leven beter beantwoorden. Want we moeten wel gewoon ver der met dat 150 KV-station." Fractievoorzitter Ruud van de Laar (GroenLinks) neemt het op voor zijn wethouder. ,,Wanneer we dit weer uitstellen, wat wil je dan wel? Op dorpen als Ouwerkerk en Sir- jansland ontstaan leuke initiatie ven. Iedereen is enthousiast en dan valt het allemaal gewoon stil. Dat is de grote dreiging die ik hier nu voor Wanneer we dit weer uitstellen, wat wil je dan wel? me zie. En dat wil ik niet op mijn geweten hebben." Maar dat is vol gens Smit ook weer iets te somber gesteld. ,,Er kan nog wel wSt. Alleen worden dat allemaal losse brokken, zoals het er nu voorstaat." woensdag 17 februari 2021 'Eet, beweeg, slaap en ontspan je fit' Esme Soesman Burgh-Haamstede Carel Schott en Coriene Lodder in hun woning in Burgh-Haamstede. Door heel het land leiden ze mensen op tot leefstijlcoaches en ont wikkelen ze fitprogramma's voor onder meer bedrijven. foto marieke mandemaker - Carel Schott en Coriene Lodder Een set zonnepanelen op het dak van je huis kan nog wel. Maar ondernemers die hun be drijf met zonne-energie de toe komst in willen helpen, moeten voorlopig nog op hun handen blijven zitten. De negen partijen in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland kunnen het maar niet eens worden over de uit gangspunten voor de ruimtelijke spelregels voor een duurzame energievoorziening. En dat is niet de eerste keer. -Ankie Smit, wethouder -Ruud van de Laar, GroenLInks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49