iem BSEF* m 10 ZEELAND Familie Leenstra uit Bartlehiem ontdooide gestrande rijders Djurre Leenstra uit Vlissingen speelde een rolletje in een reddingsactie tijdens de Elfstedentocht van 74 jaar geleden. ,,Als mijn ouders niks hadden gedaan, was het voor zo'n 20 mannen slecht afgelopen." Ouwerkerk Krant Vlissinger Djurre Leenstra (76) bracht zijn jongste jaren door op de zuivelfa briek van Bartle hiem, waarvan zijn vader de directeur was. Tijdens de Elfstedentocht van 1947 maakte hij deel uit van een bijzondere red dingsactie. ,,Het heeft mijn ouders altijd gestoken dat daar nooit over is gerept", zegt hij. ,,En dat terwijl daar toch het leven van 20 a 24 schaatsers is gered." Voor Leenstra op tafel ligt het boek 'De tocht der tochten' van Jo hannes Lolkama, een omvangrijk werk uit 2007 met een overzicht van alle Elfstedentochten en hun bij zonderheden. Maar dat wat zich op de 8ste februari van 1947 op het ijs tussen Franeker en Bartlehiem af speelde, wordt er niet in vermeld. ,,Mijn ouders, Wiebe en Jochemine, hebben toen een heldendaad ver richt", vertelt de in Vlissingen neer gestreken Fries. Zelf hebben zij daar niet mee te koop willen lopen en inmiddels zijn ze op hoge leeftijd overleden. Maar het mag wel eens verteld worden. En nu het afgelopen week zo vroor en er weer over een Elfstedentocht gesproken en ge schreven werd, kwam het weer bij mij boven." De wedstrijd van 1963 staat be kend als de meest barre ooit. Die van 1947 deed er echter nauwelijks voor onder. Het was dik onder nul, er stond een snijdende wind en er lag overal stuifsneeuw. Op het onbe schutte traject in het noordwesten Mijn ouders hebben toen een heldendaad verricht - Djurre Leenstra (76) van Friesland - in de volksmond 'de weg der martelaren' genoemd - kre gen veel schaatsers het verschrikke lijk zwaar. Leenstra: ,,Velen waren moe en onderkoeld. Ze gingen even in het riet liggen om uit te rusten. Als je dan even ligt, voelt dat héél lekker. Maar als je er te lang ligt, wordt het je fa taal. Het nieuws dat er veel schaat sers in de problemen waren, bereikte langzaam de zuivel fabriek. Mijn vader heeft toen ge probeerd de organisatie te bereiken, maar daar gaf niemand thuis. En ook de politie kwam niet in actie. Toen heeft mijn vader zijn personeel op pad gestuurd met sleeën waarmee normaal melkbussen vervoerd wer den." De arbeiders van de 'büterfabryk' schaatsten of liepen de route in te gengestelde richting af, op zoek naar tot op het bot verkleumde schaat sers. Ze namen ze mee terug naar Bartlehiem, waar de gestrande schaatsers in de ketelruimte van de fabriek konden opwarmen. Leen stra: ,,De temperatuur was daar haast tropisch. De 20 a 24 mannen ontdooiden daar, ze waren zielsblij. Mijn moeder gaf ze warm eten en drinken. Ik was toen bijna drie, bracht met mijn ADHD wat leven in de brouwerij en heb met de bevroren tenen van die mannen lopen spelen, vertelde mijn moeder later. Die voelden daar toch weinig meer van. Later hebben mijn ouders ook brieven gehad van die schaatsers, om hen te bedanken. De ene helft kwam ongeschonden uit de strijd, anderen moesten één of meer tenen missenMaar als ze niet waren opgepikt, was het veel slech ter met hen afgelopen. Vanuit de or ganisatie was er totaal geen zicht op wat er onderweg gebeurde." Bartlehiem is bij de Elfsteden tocht vooral bekend als plek van de splitsing. Daar komen de schaatsers het bekende bruggetje onderdoor, om linksaf naar Dokkum te gaan. En op hetzelfde punt komen de rijders weer terug, om vervolgens het laat ste stuk naar Leeuwarden af te leg gen. Djurre Leenstra kwam zelf in 1985 door zijn geboortedorp, toen hij debuteerde in de wereldbe roemde schaatswedstrijd en 'm met gemak uitreed. „De omstandighe den waren toen veel beter dan in 1947. wie een beetje geoefend was, haalde de finish zonder problemen." Djurres ouders, Wiebe en Joche mine, maakten al deel uit van de Elfstedengeschiedenis. Beiden heb ben, net als de Vlissinger, een tegel tje op het blauw-witte monument in het dorpje Giekerk. Ze reden na melijk de Elfstedentochten van 1940,1941 en 1942 (niet voltooid). Met het verhaal over de reddingsac tie is hun rol in de historie van de tocht der tochten nog net iets groter. ÉI BARTLEHIEM; EEN UNIEK KNOOPPUNT woensdag 17 februari 2021 GO 1 Voetballer San der Ouwerkerk keert na één jaar weer terug bij Zeelandia Middelburg. Na de zomer van 2020 vertrok de middenvelder naar zaterdag tweedeklasser Serooskerke, waar hij uitein delijk vanwege het coronavirus nauwelijks speelde. 11 Philip Krant is op 81-jarige leeftijd overle den. Hij was ja renlang team manager van VC Vlissingen, onder meer in de proftijd. Krant kwam uit het midden van het land. Als tie ner debuteerde hij in het eerste van semi-prof- club Hilversum, waar hij tien jaar speelde. In de jaren ze ventig ver huisde hij voor zijn werk naar Zeeland, waar hij eerst bij Vlis singen speelde en vervolgens leider werd onder trainer Kees Vermunt. Die rol vertolkte hij tot en met de proftijd en later ook nog onder Ruud Pennings. 'In '47 speelde ik met bevroren tenen van geredde schaatsers' Roeland van Vliet Vlissingen In het naslagwerk 'De tocht der tochten' is er wel aandacht voor Bartlehiem, maar het verhaal over de reddingsactie van de ouders van Djurre Leenstra ontbreekt. hOIOBOAZ I IMMtHMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42