1 A Y; Initiatiefnemers Roze Zaterdag vestigen hoop op Goese raad GGD Zeeland: 'Wij vaccineerden geen kantoorpersoneel' 9 Jongeren lijken zich prima te voelen, maar wel toeloop bij jeugdzorg Die merkwaardige tegenstelling schreeuwt om een debat 'over wat er aan de hand is', vindt orthopeda goog Tom van Yperen, werkzaam bij het Nederlands Jeugdinstituut en bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Groningen. 'Zegt het groeiend jeugdzorggebruik meer over hoe we met onze jeugdi gen omgaan dan over hoe het met ze gaat?' Van Yperen schrijft dat in zijn voorwoord bij een publicatie over 20 jaar J eugdmonitor Zeeland. Prettige omgeving Sinds 2001 worden uiteenlopende gegevens verzameld over Zeeuwse kinderen, jongeren en jongvolwas senen. Bijna 50.000 ouders en kin deren hebben in de loop der tijd meegewerkt aan de onderzoeken, die worden uitgevoerd onder lei ding van ZB Planbureau. Er zijn weinig regio's in het land waar de ontwikkeling van de jeugd zo uit- gebreid in kaart is gebracht. Wie alle resultaten naast elkaar legt, kan weinig anders conclude ren dan dat de Zeeuwse jeugd het door de jaren heen goed doet. Op veel punten gaat het met hen zelfs beter dan met de meeste leeftijdge noten elders in het land. Ze groeien vaak in een prettige omgeving op, worden minder vaak gepest, doen relatief veel vrijwilligerswerk en zijn veelal betrokken bij sport- en andere clubs. Ook voelen de meeste jongeren zich gezond. Ze roken minder vaak en ook het alcoholgebruik onder tieners daalt licht, in tegenstelling tot de landelijke trend. Het grootste deel van de jeugd zegt zich thuis veilig te voelen en heeft, indien no- Ontwikkeling van de jeugd in Zeeland goed in kaart gebracht dig, iemand binnen het gezin om over problemen te praten. Discriminatie Niet op alle punten doet Zeeland het even goed. Zo is het aantal kin deren met een ontwikkelingsach terstand, bijvoorbeeld door ADHD of autisme, tussen 2001 en 2017 ver dubbeld. Ook hebben relatief veel pubers een verhoogde kans op psy chosociale problemen. Wat eve neens zorgen baart, is dat meer jon- geren naar eigen zeggen te maken hebben met discriminatie en dat homoseksualiteit vooral door jon gens niet altij d wordt geaccepteerd. Het aantal jongeren dat bij jeugd zorg belandt is de afgelopen twintig jaar meer dan verdrievoudigd. Dat wordt onder meer toegeschreven aan ontwikkelingen zoals meer echtscheidingen, toenemende prestatiedruk, sociale media, onvol doende preventie en de overdracht van de jeugdzorg aan gemeenten in Toch zien de Zeeuwse onderzoe kers in die periode vooral positieve ontwikkelingen onder Zeeuwse kinderen en jongeren. Hoe dat te rijmen valt, zal verder moeten wor den uitgezocht. 1 J-t r f wP7 - Samen met onder meer het COC wil deze organisatie de Roze Zater dag in 2023 voor de eerste keer naar Zeeland halen. Het is een dag vol activiteiten en evenementen die behalve op vertier ook gericht zijn op het vergroten van de emancipa tie van LHBTI'ers. De initiatiefne mers vinden Goes de beste stad in de provincie om het evenement te houden, omdat het een regenboog- Er komen ook exposities en filmdagen. Ook op educatief gebied willen we dingen doen gemeente is en bovendien centraal gelegen is. Ze vragen de gemeente ook financieel mee te doen door het beschikbaar stellen van 50.000 euro. 'Niet voor één doelgroep' B en W hebben dat voorstel afge wezen. Als argument droeg wet houder Joost de Goffau aan dat het evenement maar een dag duurt en bovendien te veel op één specifieke doelgroep is gericht. Ook vindt hij 50.000 euro veel geld in een tijd waarin gemeenten goed op de cen ten moeten passen. Stefano Frans is teleurgesteld. Dat het evenement maar een dag duurt, klopt volgens hem niet. ,,Natuurlijk concentreert het zich in één megavol weekend, maar er zullen bijvoorbeeld ook ex posities komen die langer duren of filmdagen die gespreid worden over meerdere weekenden. Ook op educatief gebied willen we dingen doen.'' Het evenement is volgens Frans zeker niet bedoeld voor één doelgroep. ,,We willen juist ieder een aanspreken.'' De initiatiefnemers hebben hun hoop nu gevestigd op de gemeente raad. Later deze maand spreken ze in. „Gezien de samenstelling van de raad zie ik zeker kansen'', zegt Frans. Volgens de richtlijn van het RIVM komen voor vaccinatie in aanmer king: zorgmedewerkers die zorg en ondersteuning leveren en in direct contact staan met ouderen in de instelling. ,,We hebben de landelijke richtlijnen gevolgd. Uitgangspunt is het creëren van een beschermende schil rond de kwetsbaren", aldus Joke Gaemers, directeur van de GGD Zeeland. In de provincie Zeeland werken de verpleeghuizen en de GGD nauw samen. Om zoveel mogelijk één lijn te trekken, vroegen de verpleeghuizen in december de GGD om advies. Vanaf 4 januari werden de uitnodigingen door de werkgevers verstuurd aan verzor gend en ondersteunend perso neel, dat werkt op locaties waar ook patiënten zijn. Drie da gen later stuurde het mi nisterie van VWS een verduidelijkende mail naar de zorgsector. De landelijke GGD/GHOR kan niet zeggen of de GGD Zee- We hebben de landelijke richtlijnen gevolgd land anders met de richtlijn is omgegaan dan andere GGD'en. RTL Nieuws noemde gisteren Zeeland als regio waar de regels te ruim zijn geïnterpreteerd. RTL Nieuws baseerde zich op een mail van de GGD Zeeland waarin werd gesproken over een vaccin voor ie dereen met 'direct en indirect pa tiëntencontact'. Een ongelukkige woordkeuze, erkent de GGD Zee land. ,,Medewerkers die onder steuning leveren, hebben wij on terecht aangeduid als medewer kers met 'indirect patiëntencon tact'." woensdag 17 februari 2021 GO Wat is er toch met de jeugd? Het lijkt steeds beter te gaan met de Zeeuwse jongeren. Ze voelen zich vaak gezond, zijn steeds hoger opgeleid, groeien meestal zonder grote proble men op en zijn sociaal actief. Dat blijkt tenminste uit allerlei onderzoeken. De vraag is waarom het aantal jongeren bij jeugdzorg dan toch zo enorm is gestegen. Rolf Bosboom Middelburg 2015. Roze Zaterdag in Gouda, enkele jaren geleden. foto sandra zeilstra Burgemeester en wethouders van Goes mogen er dan weinig in zien, de initiatiefnemers van een Roze Zaterdag in Goes geven niet op. ,,We zijn het niet eens met wat de wethouder zegt", laat Stefano Frans van het LHBT-netwerk Zeeland weten. Rob Paardekam Goes -Stefano Frans, initiatiefnemer De GGD Zeeland en de Zeeuw se organisaties voor ouderen zorg ontkennen stellig dat ze meer personeelsleden hebben laten vacci neren dan volgens de landelijke richtlij nen de bedoeling was. De GGD Zee land reageert hier mee op berichten dat bij een aantal zorgorga nisaties, ook in Zeeland, ook 'roostermakers en mensen van de administratie' gevaccineerd zijn. Theo Giele Goes -Joke Gaemers, directeur GGD Zeeland M Spuiten met het corona- vaccin. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN \h~.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41