II Berkenbosch volgde de mode 8 ZEELAND Eerste uitzending Vrouwen van Nu Aandacht zorgt voor nieuwe druk biografie over Terneuzense Samenkomen, wat babbelen bij een kopje koffie en gastsprekers ontvangen is er voor Vrouwen van Nu (landelijk 32.000 leden) al sinds half maart vorig jaar niet bij. ,,Onze leden missen de activitei ten. Ook wij gaan daarom digi taal, voorlopig eenmalig", vertelt Terneuzens bestuurslid Liesbeth Haitsma. Marleen Willebrands Voor de vorm van een online ma gazine is gekozen, woensdag 24 februari vanaf 15.00 uur te volgen via jepstudios.nl/vrouwenvannu. Speciale gast is Marleen Wille brands, auteur van het bekroonde Excellente Kookboek, gebaseerd op recepten uit 1593 van arts Ca- rolus Battus uit Gent. Wille- brands zal de kijkers uitdagen zelf aan de slag te gaan. De presentatie door Wille- brands is deel van een drieluik. Zeeuws Museum-directeur Mar jan Ruiter licht een groente- en fruitstilleven van de zeventiende eeuwse IJzendijkse schilder Coorte toe. De Terneuzense boekhandel Van de Sande geeft tips over zestiende en zeven tiende eeuwse boeken. Verder is er aandacht voor de GGD-vaccin- locatie in Goes, bloemsierkunst met floriste Annelies van Damme en in de rubriek Vrouw en Bedrijf voor dilemma's van ondernemers in coronatijd. Projectleidster Haitsma reali seert zich dat niet alle leden com putervaardig zijn en de uitzen ding thuis kunnen volgen. ,,We hebben leden dan ook gevraagd iemand uit te nodigen, uiteraard op veilige afstand." de rechterkant van haar hoofd schoot. Ook de kruitsporen op haar hand komen overeen met zelfdoding. Twee rechercheurs die het rapport opnieuw bekeken, ko men tot dezelfde conclusie: waar schijnlijk zelfmoord. Lammert de Bruin waagt zich niet aan een oordeel. ,,Mathilde had het vaak over dood en zelf moord en ze had het ook wel eens geprobeerd. Het was geen makke lijke vrouw. Een van hoge pieken en diepe dalen. Tijdens het maken van deze serie dachten we ook wel eens, wat wSs dat voor een vrouw?" Pitbulls Lisette de Zoete schreef in 2013 de biografie Mathilde. ,,Dat ze toch door de rechterkant van haar hoofd geschoten was, dat was nieuw voor me. Ik heb toen ik het boek schreef, bij Peter R. de Vries het politierapport wel even mogen inzien, ik kreeg het niet mee om beter te bestuderen. Ik ben een vormgever, geen journalist. Ik schreef het boek meer vanuit de kunst en het beeld. Het is echt een superaanvulling dat twee echte true crime-onderzoekers er nu als pitbulls ingedoken zijn." De Zoete's biografie is niet meer verkrijgbaar en de prijzen voor tweedehands exemplaren lopen vanwege de hernieuwde fascinatie op tot boven de tweehonderd euro. Ze heeft daarom besloten een tweede, gewijzigde druk uit te brengen. ,,Het zal nu een hardco ver boek worden. Ik ga het niet he lemaal herschrijven naar aanlei ding van de podcast. Ik moet nog even kijken of het een soort epi loog wordt of een nieuw extra hoofdstuk." De herziene, tweede druk van Mathilde zal naar verwachting medio maart verkrijgbaar zijn, maar is nu al te bestellen bij uitge ver Lecturis. Guido van der Heijden Terneuzen Mathilde Willink, was als vrouw en muze van kunstschilder Carel Willink een society-ster in het Amsterdam van de jaren zestig en zeventig. Op 25 oktober 1977 werd ze dood op bed gevonden met een kogelwond in haar hoofd. Waar schijnlijk zelfmoord concludeer den de rechercheurs na onderzoek, moord denken velen sindsdien. Zeker omdat Mathilde zich in haar laatste dagen in schimmige krin gen bewoog. Mythes Journalisten Lammert de Bruin en Babs Assink doken in de zesdelige podcastserie diep in de zaak en prikten een aantal mythes rond haar dood door. De voornaamste reden waarom aan de lezing zelfmoord wordt ge twijfeld is lang geweest dat Ma- thilde zich met de rechterhand door de linkerkant van haar hoofd zou hebben geschoten. Het blijkt een mythe. Pas nadat de makers het originele politierapport lazen, bleek dat Mathilde met rechts door Ik ben een vormgever, geen journalist. Ik schreef het boek meer vanuit de kunst en het beeld Mathilde Willink. FOTO ANP SPOREN IN DE DELTA Korte lontjes? Niks nieuws. Omstreeks 1962 sprak bos wachter Luitwieler bij de goudvissenkom van het Oostka- pelse landgoed Berkenbosch twee Duitse families aan. Ze hadden geen toegangskaart. Eén van de Duitsers viel hem aan. De onver saagde Luitwieler overmeesterde de man en liet hem in Domburg in de boeien slaan. Een toegangskaart was destijds vereist om de terrei nen van NV Duinbeek te betreden. Deze NV beheerde de aaneenge sloten landgoederen Eikenoord, Duinbeek en Berkenbosch, tot de gronden in 1971 naar Staatsbosbe heer gingen. De Manteling van Walcheren was grotendeels ontkomen aan de inundatie van Walcheren in 1944, maar de Duitse bezetter had er vele honderden bomen gekapt. Berkenbosch kwam er nog het be ste af. Het aardige van deze buiten plaats is, dat opeenvolgende mo des in de parkaanleg er hun sporen nalieten. In 1644 was Berkenbosch een hofstede met bos, land en 'plantagie'. Spoedig brak het tijd perk van riante lusthoven voor rijke patriciërs aan. Berkenbosch kreeg kort na 1700 een 'formele' of geometrische tuinaanleg met lange bomenlanen en rechthoe kige waterpartijen. In het laatste kwart van de achttiende eeuw moderniseerde de nieuwe eige naar Gerard Meyners het huis en het park opnieuw. Barokke resten 'sterrenbos' verdwenen, slingerpa den verschenen: de Romantiek kondigde zich al aan. Een moderne ronde goudvissenkom markeerde het westelijke eind van een cen traal slingerlaantje. Vóór 1850 zijn ook veel rhododendrons aange plant. De Oostkapelse burgemees ter J.G. Sprenger liet in 1862 een nieuw huis in neoclassicistische stijl optrekken en introduceerde elementen van de toen gangbare landschapsstijl. Symmetrie maakte plaats voor nabootsing van een natuurlijk landschap met boomgroepen en verrassende doorkijkjes. Ook kwamen er ga zons om het huis en een oprijlaan. Al die opeenvolgende eigenaren moesten diepe beurzen bezitten om hun wensen te realiseren. Daarom misschien de (nu verdwe nen) goudvissen van Berkenbosch. Oost-Indiëvaarders leerden deze vis kennen in China, waar hij symbool stond voor rijkdom en geluk. Toepasselijke kwaliteiten! De Zierikzeese arts Job Baster slaagde er in 1760 als eerste in goudvissen in Nederland te kwe ken. De diertjes verspreidden zich snel, geen buitenplaats met enige allure kon ze nog missen. Berken bosch volgde braaf de mode, de goudvissenkom werd een attrac tie. Zowel voor paartjes op zoek naar een romantische setting als voor vechtlustige Duitse toeristen. woensdag 17 februari 2021 GO Vrouwen van Nu doorbreken volgende week woensdag de coronastilte met een eerste digitale uitzending vanuit de tv-studio's van Jouw Event Partners (JEP) in Klooster- zande. Initiatiefnemer is de afdeling Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen Podcast wekt nieuwe interesse voor Mathilde De podcast Mathilde's Mysterie, over de raadselachtige dood van Mathilde Willink heeft voor een hernieuwde interesse voor de in 1977 gestorven Terneuzense ge zorgd. De podcast is momenteel de best beluisterde, en een nieuwe druk van de biografie is in de maak. - Lisette de Zoete Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers 1» AïV-TT Kaart uit 1916.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40