NIEUWS 3 AVONDKLOK CHAOS Na bijna een jaar strijd kregen Willem Engel en 'huisjurist' Jeroen Pols van anti-corona-actiegroep Viruswaarheid wat ze wilden: een live confrontatie met RIVM-topman Jaap van Dissel. Activist Willem Engel van Viruswaarheid schudt van nee, hevig gaat zijn hoofd van links naar rechts, zijn staart wiegt mee op de rug. Zojuist heeft RIVM-directeur Jaap van Dissel op maar een paar meter afstand van de dansleraar gezegd dat Engel 'een beetje een onzinnige vraag' stelde toen hij informeerde naar de dege lijkheid van de grafieken van het OMT. Die deugen niet, wil Engel maar zeggen. Dus is hij gepikeerd als Van Dissel hem afserveert. Maar stiekem is hij ook trots, zo lijkt het in de wandel gangen van het hof in Den Haag. Daar diende gisteren het speciale 'turbospoedappel' dat het kabinet instelde tegen de uitspraak van een kortgedingrechter eerder op de dag. Die voorzieningenrechter gaf Virus waarheid gelijk en oordeelde dat de avondklok op juridisch wankele basis afgekondigd is. De 'turbo-rechter' hield het straatverbod voorlopig in stand, vrijdag volgt pas het echte inhoudelijke hoger beroep. Enig genoegen was dus wel zicht baar bij het trio van anti-coronaclub Viruswaarheid - met behalve voor man Engel ook huisjurist Jeroen Pols en hun advocaat Gerben van de Cor- put. Al bijna een jaar zijn ze bezig, zelden kwamen ze zo ver. Niet eerder hadden ze zo'n serieuze stok in han den om tussen de spaken van het co- ronabeleid te steken. Nooit zaten ze in één zaal met OMT-voorzitter Van Dissel, de RIVM-directeur die op uit nodiging van de Staat een toelichting moest geven op nut en noodzaak van de avondklok. Het werd een nieuw hoofdstuk in het nog te schrijven boek over de coronacrisis. Het liefst zouden ze Van Dissel zo lang mogelijk ondervragen, over de werkelijke kwaliteit van de PCR-test, over de ic-grafieken, de virale eigen schappen - allemaal klassiekers uit het repertoire dat de actievoerders al maanden bij demonstraties, op soci ale media en bij andere rechtszaken laten horen. Engel op enig moment tijdens de zitting: „Meneer Van Dissel, u bent al een jaar hiermee bezig, er is nog nooit iets uitgekomen van de grafie ken.'' Van Dissel: ,,We zijn geen waar zeggers, er is geen kristallen bol, maar u kunt zelf de grafieken nakij ken.'' Kort houden De voorzitter van het hof probeert Engel en Pols ondertussen 'kort te houden', tot grote ergernis van Pols: „Waarom wilt u mij kort houden?!'' bijt hij de voorzitter toe in een zit ting die zo nu en dan trekken van een klucht vertoont. De zaak sleept urenlang, met procespartijen en be trokkenen die maar in en uit lopen, met een mislukt wrakingsverzoek, met soms surrealistische dialogen, inclusief een bij tijd en wijle ogen schijnlijk slechthorende en vergeet achtige voorzitter, en Willem Engel die even 'zoek' is. Die avondklok is gebaseerd op een virtuele rekenexercitie, er zijn geen feiten die de noodzaak onderbouwen Tegen dat decor beleven hij, Pols en hun advocaat hun voorlopigefi nest hour. Terwijl het schot hagel aan eer dere procedures - Viruswaarheid spande er tot dusver twaalf aan - amper doel treft, kan de voorlopige triomf van gisteren een voltreffer ge noemd worden: ,,Ons belangrijkste punt was dat hier een noodbevoegd heid gebruikt wordt terwijl er geen noodsituatie bewezen is'', zegt Pols. ,,Die avondklok is gebaseerd op een virtuele rekenexercitie, er zijn geen feiten die de noodzaak onderbou wen.'' En die spoedbehandeling gisteren is wat Pols en Engel betreft een abso luut signaal van 'vooringenomen heid', zeggen ze bij hun verzoek om de raadsheren te wisselen. ,,Rutte wist eerder dan wij dat vrijdag een behandeling zou volgen. Dit is poli tiek hoger beroep'', zegt Pols. Pols zelf heeft een kleurrijk cv: hij is mede-eigenaar van de rosse buurt in het Noord-Duitse Bremerhaven, zo schreef dagblad Het Parool eerder, ook werd hij in de jaren 90 veroor deeld wegens 'lidmaatschap van een criminele organisatie'. Daar wil hij nu liever niet te veel over zeggen, vertelt hij vlak voor de spoedzitting in Den Haag, maar 'het ging om gro tere drugszaken'. Hij werd eveneens verdacht van betrokkenheid bij de smokkel van achtduizend xtc-pillen in Salou in diezelfde periode, erkent hij, maar dat feit 'is nooit bewezen'. Namens Viruswaarheid voert hij nu vaak het woord bij de talloze procedures, al is Van de Corput formeel de advocaat. Met een voorlopige instandhou ding van de avondklok en een repara tiewet achter de hand lijkt op het Binnenhof de kous van de kwestie al weer bijna af, maar Engel cs zien in deze handelwijze serieuze tekenen dat Nederland 'een dictatuur' gewor den is, zo zei de voorman eerder. Disproportioneel Kern van zijn boodschap: het corona virus is een stuk minder gevaarlijk dan wordt voorgespiegeld, de maat regelen zijn disproportioneel. In Vi- ruswaarheidkringen wordt hardop getwijfeld aan de impact van corona, over nut en noodzaak van maatrege len. Op sociale media circuleren complottheorieën over farmaceuten en regeringen, media en onderne mers. Engel zei een keer tijdens een virtueel Viruswaarheid-overleg: ,,De conclusie is dat er geen pandemie is. Er is een epidemie, net zoals ieder jaar. En die was dit jaar iets steviger dan andere jaren.'' Online is het aantal volgers sub stantieel, demonstraties trekken soms honderden deelnemers. Maar opiniemakers en ondernemers na men meer afstand van de club. Huisjurist Pols gelooft ondertussen dat de avondklok bij de volgende halte - het inhoudelijke hoger beroep vrijdag - alsnog van tafel gaat. Boos riep hij gisteravond bij het uitlopen van de rechtszaal: 'U heeft de geloof waardigheid van de rechtspraak defi nitief om zeep geholpen.'' woensdag 17 februari 2021 GO Willem Engel van Virus waarheid is 's ochtends nog blij dat de Haagse rechter de avondklok ver biedt. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Na de trots volgt de woede Niels Klaassen Den Haag —Jeroen Pols, Viruswaarheid Willem Engel staat teleurgesteld de pers te woord als de avondklok toch blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3