Souburgers bieden vleermuizen onderdak 'Onconventionele dromer, wars van valse vromerigheid' 11 Martin zit in rampgebied Texas: 'Een bizarre situatie' 7 Joop de Boer 1942-2021 DDe geboren Amsterdammer raakte verknocht aan Vlis- singen. Na zijn eerste be roeping in Kortgene ging hij naar Uitgeest-Akersloot. Nadat hij met emeritaat ging in zijn laatste ge meente, Maassluis, keerde hij terug naar Vlissingen. De Boer was po pulair in de gemeenten waarin hij voorging. Ds. Egbert van der Weide, met wie hij samenwerkte in Maassluis, typeert hem zo: ,,Joop de leraar, de theoloog, de oprechte Bijbelvorser, wars van valse vromerigheid, vaak zwart-wit en erg uitgesproken, die zwoer bij zijn steile Barthiaanse gedachtengoed. Een onconventio nele dromer zonder pc." De Boer schreef enkele jaren als redactielid mee aan het tijdschrift In de Waagschaal, over theologie, cultuur en politiek en in het bij- zonder over Karl Barth, een in vloedrijke protestantse theoloog uit Zwitserland. Na jaren van afnemende gezond heid is De Boer een coronabesmet ting niet te boven kunnen komen. Joop de Boer laat zijn vrouw Ilse, zijn zoon en schoondochter en vier kleinkinderen achter. Zijn afscheidsdienst is donder dag vanaf 12.00 uur in de Sint Ja- cobskerk, met na afloop condole ance. De dienst is te volgen via https://www.kerkomroep.nl. Weug woont tegenover de voorma lige basisschool De Tweemaster in Oost-Souburg. De gemeente ver moedt dat het gebouw niet alleen door basisscholieren werd bezocht, maar ook onderkomen is voor vleermuizen. Voor De Tweemaster eind dit jaar tegen de vlakte gaat, worden alternatieve opvangcentra voor de vliegende zoogdieren opge hangen aan een aantal gevels van huizen in de directe omgeving. Datzelfde gebeurt in de buurt van het voormalige schoolgebouw van De Burcht-Rietheim aan de Van Visvlietstraat. Ik help de beestjes graag aan een onderkomen Of er vleermuizen huizen in de Tweemaster aan de Jan de Priester straat en het oude schoolgebouw van De Burcht-Rietheim staat nog niet vast voor de gemeente Vlissin- gen en ecologisch adviesbureau Habitus. Maar volgens Jan Weug is daar in de Jan de Priesterstraat geen onderzoek voor nodig. ,,Dat er in het schoolgebouw vleermuizen zit ten, staat vast. Ik zie ze vanuit mijn huis in de Van Steveninckstraat al jaren ergens onder de nok van de school verdwijnen. Ik help de beestjes graag aan een onderkomen aan mijn huis, waarom niet?" Weug weet dat enkele buurtge noten niet op vleermuizen zitten te wachten. Onder meer, omdat ze vrezen overlast te krijgen van uit werpselen van de beestjes. ,,Ik denk dat dat wel meevalt en anders hang ik een plankje op onder de kasten", lacht Weug. Benjamin Brandt van adviesbureau Habitus wil die plankjes desnoods zelf komen be vestigen als het nodig is. ,,Maar de kans op overlast van vleermuize- nontlasting is heel klein hoor. Je ziet het normaal nauwelijks." Muggeneters Brandt benadrukt de nuttige func tie van vleermuizen, die voor velen nog een beetje enge beestjes zijn. ,,Ze eten in de zomer vijf- tot tien duizend muggen per dag. Die ko men allemaal je slaapkamer niet meer in." De ecologisch onderzoe ker is blij met de kennis van Weug. ,,Ik vermoedde al dat bij De Twee master de kans op vleermuizen groot was. We gaan het de ko mende maanden goed monitoren om de juiste maatregelen te kun nen nemen." Behalve bij woningen van Weug en een buurman in de Van Steveninckstraat zijn ook aan hui zen in (onder meer) de Van Vliets- traat, de Kanaalstraat, de Cornelis van Perestraat en de Braamstraat door vleermuizen te kraken pand jes opgehangen. Het is de bedoeling dat de beestjes deze zomer kennis maken met de alternatieve wonin gen, omdat de sloop van de voor malige Tweemaster eind dit jaar op het programma staat. Emeritus-predikant Joop de Boer is vrijdag in Ter Reede in Vlissingen overleden. Hij werd 78 jaar. De Boer was veertien jaar predikant in de Sint Jacobskerk (1984-1998). Ook stond hij vier jaar in de Nicolaaskerk in Kortgene (1972-1976). ,,Dit is een totaal bizarre situatie. Normaal gesproken lopen we nu al weer in korte broeken rond. Maar na de sneeuwstorm, wat ze hier bliz zard noemen, is de kou gewoon niet meer weggegaan. Dat is uitzonder lijk. En daar zijn ze hier dus ook niet op voorbereid. Het elektriciteitsbe drijf haalde de stroom eraf, voor een uurtje of vier, omdat het het sys- teem anders overbelast zou raken. Maar ze kregen het niet meer aan." En zo zitten miljoenen Texanen al langer dan 24 uur zonder stroom. ,,Zondag was het nog leuk, die sneeuw. We hebben lekker buiten gespeeld met onze dochter. Maar maandag werd het echt te koud. Toen heb ik mijn vrouw en dochter naar mijn schoonouders gebracht. Die wonen een eindje verderop, zeg maar op een afstand van Middelburg naar Goes, vlak bij een ziekenhuis. Daar is wel stroom. Ik blijf hier om een oogje in het zeil te houden. Bij de kachel." Dingemanse groeide op aan de Abeelseweg in Middelburg, en leerde tien jaar geleden zijn vrouw kennen op Hawaii. Courtney kwam uit Texas en kreeg daar een mooie baan aangeboden. Zeven jaar gele- den verhuisden ze samen naar Gra pevine, ten noordwesten van Dallas. ,,Een mooi stadje met een histori sche hoofdstraat, westernstijl, onge veer vijftigduizend inwoners. Zoiets als Middelburg, ja. Maar dan écht Amerikaans." Modern, denk j e dan. Maar dat valt tegen. ,,Ik zit echt met verbazing te kijken naar wat hier gebeurt. Er is gewoon geen noodplan. Preventief denken, daar doen ze hier niet aan. De waterleidingen zijn niet zo ge ïsoleerd als in Nederland, dus die zijn allemaal bevroren. Dus als het straks gaat dooien, hopelijk vanaf vrijdag, dan breekt alles. De schade gaat enorm zijn. En intussen ligt ook de hele covid-vaccinatie stil." En wie verwacht dat ze er eens gaan nadenken over klimaatveran dering, heeft het mis. „Integendeel", lacht Dingemanse. ,,Ongeveer een kwart van de elektriciteit hier is groen. Zie je nou wel, zeggen ze dan, die groene energie is niet te vertrou wen. Het blijven natuurlijk wel Amerikanen eej." woensdag 17 februari 2021 Souburger Jan Weug vond het prima dat er een kast aan zijn voorgevel werd bevestigd. Ster ker, hij attendeerde de ge meente er op dat aan de zijge vel van zijn huis ook nog wel wat huisjes voor vleermuizen konden worden gehangen. René Hoonhorst Oost-Souburg - Jan Weug Bij Jan Weug aan de gevel in de Van Steveninckstraat zijn kas ten opgehangen om vleermuizen te huisvesten. FOTO BOAZ TIMMERMANS Martin Dingemanse met hond Ellie bij zijn huis in Grapevine. FOTO MARTIN DINGEMANSE Miljoenen Texanen zitten zonder stroom in de koudste winter in tijden. Eén van hen is Martin Din- gemanse, die zeven jaar geleden vanuit Middelburg verhuisde naar Grapevine. Daar is inmid dels de noodtoestand uitgeroe pen. Wendy Wagenmakers Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39