II Drukte bij de loodgieters door lekkages 6 NOODKREET SALONS LATEN MORGENAVOND LICHT BRANDEN ,,Het is vijf voor twaalf", zegt Margriet van der Bijl (47), eigenaresse van kapsalon 'De Kapper' in Middelburg. Haar zaak is al maanden gesloten, en veel langer moet het niet duren. ,,Ik krijg geen enkele vergoeding. Contactberoepen zijn een vergeten kindje. Ik wil dat mensen zien dat we geholpen moeten worden." gen 's ochtends tot twaalf uur 's avonds gewerkt om de klanten nog te helpen. We werden dus gestraft omdat we keihard hebben ge werkt." Van der Bijl krijgt de loonkosten van haar personeel wel grotendeels vergoed. ,,Maar voor de rest moet ik mijn spaarrekening en mijn pensi oen aanspreken. Maar ik gS het red den. Daar ga ik alles aan doen." Kapper Rik Vermaat uit Zierikzee teert ook in op zijn spaargeld, om dat hij tot nu toe geen euro com pensatie ontvangen heeft voor zijn omzetverlies. „Gelukkig heb ik wat vet op de botten, omdat ik al 27 jaar voor mezelf werk. Maar voor de jonge kappers die net bezig zijn, is dit een ramp." Pensioen is weg De Goese kapperszaak Charlie Hair Concept krijgt ook zware klappen, zegt eigenaar Jeroen van Gastel. Daarom brandt morgenavond bij hem ook het licht. ,,Het gaat vijf tot zeven jaar duren om dit weer te boven te komen. Mijn pensioen is weg. En ik ben niet de enige: de hele sector heeft hier last van. Rutte zegt: 'we doen dit met z'n al len. We zorgen dat er niemand ka pot gaat.' Maar er is heel weinig aandacht voor wat er met de kap pers gebeurt. We krijgen geen steun. We komen niet in aanmer king voor de regelingen." Het steekt de kappers dat som mige concurrenten illegaal knip pen. Vermaat drong er enkele we ken geleden al bij het Schouwse gemeentebestuur op aan om stren ger te handhaven. Van Gastel er gert zich ook groen en geel. ,,Ik zie op straat mooi strak geknipte en gekleurde koppies. Natuurlijk word ik ook benaderd om thuis te knippen. Maar ik durf het echt niet. En ik vind het een steek naar collega's als je het wel doet. Ik vind dat iedereen gelijke kansen moet krijgen: kapperszaken moeten de kans krijgen om gedoseerd open te Het gaat vijf tot zeven jaar duren om dit te boven te komen gaan. Al zouden er maar twee man tegelijk in de zaak mogen." Van der Bijl is het daarmee eens. ,,Ik ga geen boete van vierduizend euro riskeren, maar als je tegelij kertijd geen financiële hulp krijgt, zou je het bijna wel doen. Het is op deze manier een oneerlijke strijd. Ik wil gewoon open. Onze zaak is groot genoeg om anderhalve meter afstand te houden, en we hebben alles in huis om veilig te werken." Vermaat investeerde flink in appa raten om hygiënisch te werken. ,,Het illegale circuit gaat steeds ver der: dat zorgt voor grotere ver spreiding. Laat kapperszaken on der strikte voorwaarden opengaan, en zorg dat er streng gecontroleerd wordt." Klanten staan ondertussen te trappelen om geknipt te worden. ,,Alle medewerkers hebben een wachtlijst van twee tot vier kant jes. Als we open mogen, beginnen we dezelfde avond nog", zegt Van der Bijl. Van Gastel heeft het roos ter al klaar. ,,Als we 3 maart weer open mogen, dan werken we zeven dagen en vier koopavonden per week. Dan gaan we helemaal los." der Bijl en andere kappers in het land la ten morgenavond de lichten in hun zaak aan. Ze vragen met de actie #lichtvoordathetuitgaat aan dacht voor de financiële proble men waarin ze zich bevinden. Ze voelen zich in de steek gelaten door de politiek. ,,We zijn vanaf half december dicht. Dat zijn de drukste weken van het jaar. We hoopten in die periode in elk geval een klein beetje van de omzet goed te kunnen maken, maar dat werd ons ontnomen", zegt Van der Bijl. ,,We kregen geen vergoeding, om dat we net niet genoeg omzetver lies hadden. Op de laatste dag voor de sluiting hebben we van half ne- Frank Balkenende Vlissingen Zondag zette de dooi in. Sinds maandag staat de telefoon bij Voets roodgloeiend. ,,We hebben ontzet tend veel telefoontjes gehad. Negen van de tien keer gaat dat over lekka ges door smeltende stuifsneeuw die tussen de dakpannen is gewaaid. Dat water loopt naar binnen." In een enkel geval was daardoor sprake van forse schade. Zo stond een woonkamer van een klant blank. Het gezin moest in allerijl de meu bels in veiligheid brengen. Platte daken Ook op platte daken zijn veel lek kages ontstaan. Vaak komt dat om dat de waterafvoer en de dakgoot nog deels bevroren is, verstopt zit of omdat de afvoer de enorme hoe veelheid smeltwater niet aankan. Soms zijn leidingen ook gescheurd door de vorst en de daarop vol gende dooi, waardoor het water naar binnen kan sijpelen. Voets: ,,Overigens zien we in Zeeland niet zo gek veel bevroren waterlei dingen. Stuifsneeuw is wel de hoofdoorzaak van de lekkages." Het dakdekkersbedrijf zet in Zee land momenteel vijf specialisten in om lekkages te verhelpen. Voets: ,,Die medewerkers draaien mo- Het team uitbreiden is lastig. Jongeren willen niet meer met hun handen werken menteel overuren. Ze maken lange dagen. Hun agenda's zitten tot de nok toe vol. Uitbreiding van het team is lastig. Dakdekkers zijn moeilijk te vinden. Veel jongeren willen niet meer met hun handen werken." Loodverbindingen Ook de Saman Groep in Zierikzee heeft de nodige lekkages moeten verhelpen. ,,Ik schat dat we ergens tussen de tien en twintig meldin gen hebben gekregen. In onze plan ning hebben we hiervoor ruimte gehouden, zodat we maandag de meeste waterlekkages konden ver helpen", zegt algemeen directeur Daniël Lodders. De meeste repara ties betroffen oudere woningen met een pannendak waar sneeuw onder is gestoven. ,,Het gaat veelal lekken rond loodverbindingen die niet goed aansluiten op de pannen. We hebben ook wat bijgebouwen en schuurtjes met lekkages gezien." Bij ZLM Verzekeringen zijn extra meldingen binnengekomen door smeltwater en bevroren leidingen. In Zeeland gaat het om zo'n 30 klanten die waterlekkage hebben gemeld. De meeste van de 150 mel dingen komen uit Brabant. Hans Korstanje, leider van een schade- team. ,,Het is wel gebruikelijk na zo'n periode dat we meer schades binnenkrijgen. We hebben drie zachte winters gehad en nu eentje met vorst en sneeuw. Het betreft overwegend schades door smelt water van stuifsneeuw. Over het al gemeen zijn de reparatiekosten te overzien. Een beetje stucwerk en een verfbeurt. Dan praat j e over een paar honderd tot 1500 euro. Echte grote schades hebben we niet ge zien." woensdag 17 februari 2021 Kappers houden het niet meer vol Margriet van der Bijl van kapsalon De Kapper is er klaar voor maar mag niet open. foto boaz timmermans -Jeroen van Gastel, Charlie Hair Concept in Goes Cornelleke Blok Middelburg Door de dooi hebben dakdek kers en installateurs de handen vol aan daklekkages. Vooral stuifsneeuw tussen de dakpan nen leidt tot waterschade. ,,Het is niet bij te benen. Ons spoed- team maakt overuren", zegt Sheila Voets van Dakdekkersbe- drijf Voets met vestigingen in Midden-Zeeland. -Sheila Voets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38