5 STAATSBOSBEHEER ALLEEN IN LOSLOOPGEBIED MAG HOND NOG VRIJ RENNEN Honden moeten vanaf 15 maart in gebieden van Staatsbosbeheer Zeeland Zuid aan de lijn. Alleen in de zogenoemde 'losloopgebieden' hoeft dat niet. Baasjes die het aanlijngebod negeren, lopen het risico een boete van zo'n honderd euro te krijgen. WOÊiTkI Dat zal wel even wennen zijn, want op dit moment mogen honden in verreweg de meeste terreinen van Staatsbosbeheer op Wal cheren, de Bevelanden en in Zeeuws- Vlaanderen onaangelijnd rondlopen. Op Schouwen-Duiveland en Tholen gold het honden-aan-de-lijngebod al. Daar mogen de viervoeters alléén in de hondenlosloopgebieden zonder lijn. In nagenoeg alle overige gebieden van Staatsbosbeheer in Nederland is dit be leid al langer van kracht. Ruim tien pro cent van de bezoekers heeft een hond bij zich. Zelfs in de hondenlosloopgebieden mogen de viervoeters overigens niet zo maar rondstruinen, verklaart boswach ter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer Zeeland-Zuid. De hond moet braaf bij het baasje op de weg blijven; onder ap pèl staan, zoals dat heet. ,,Dat is een wettelijke regel", zegt Leeftink. Niet- aangelijnde honden buiten losloopge bieden komen het baasje op een boete van 90 euro plus administratiekosten te staan.Aanleiding voor het verbod is het feit dat de honden het dierenleven ver storen én dat andere wandelaars of fiet sers zich aan de loslopende dieren erge ren. In de praktijk blijven de honden vaak niet netjes naast het baasje lopen, maar rennen ver van hen weg of gaan van de weg. Leeftink: ,,Wij krijgen re gelmatig vragen en klachten over loslo pende honden. Uit onderzoek is gebleken dat zo'n dertig pro cent van onze bezoekers ter reinen mijdt waar honden niet aangelijnd zijn. Nog eens dertig procent gaat die Het schreeuwen van een reekalf in doodsnood is een geluid dat je altijd bijblijft -Karel Leeftink, boswachter terreinen niet uit de weg, maar is niet blij met de honden die daar loslopen. Fietsers, wandelaars en paardrijders vinden dat vaak onprettig. Maar ook hondenbezitters zelf zijn er niet altijd gelukkig mee. Baasjes die hun hond wél aanlijnen, klagen over loslopende hon den die op hun huisdier af komen stor men." Hond is een roofdier Voor het dierenleven kan een ontmoe ting met een hond vérstrekkende ge volgen hebben. ,,Een hond is een roof- Losloopgebieden voor honden in Midden-Zeeland dier. Dat is zijn natuur, daar kan het niets aan doen", benadrukt Leeftink. ,,De aanwezigheid van honden schrikt andere dieren op. Het maakt hen onrus tig. In de herfst verstoren honden de bronst van herten, in de lente worden vaak reekalfjes het slachtoffer. Zelfs al komt de hond alleen in de buurt van het kalf. De geur van hond of mens is vaak al genoeg voor de moeder om haar kalfje in de steek te laten." Reeën die achternagezeten worden, botsen vaak tegen hekken op of vliegen de weg op. Leeftink: ,,Het is de natuurlijke neiging van een hond om een dier achterna te gaan. Soms lukt het ze er een te pakken. Soms moeten we een gewond dier af schieten. Dat zijn nare gevallen. Ik kan u verzekeren, het schreeuwen van een reekalf in doodsnood is een geluid dat je altijd bijblijft. En dat heb ik meerdere keren meegemaakt." Broedende vogels Struinende honden verstoren de rust van op de grond rondscharrelende zoogdieren en vogels (eenden, fazan ten, snippen, maar ook laag broedende zangvogels als winterkoning, heggen- mus en roodborstje). Het is niet makke lijk vast te stellen hoeveel eieren of jon gen het slachtoffer worden; Staatsbos beheer houdt het op 'aanzienlijk'. De losloopterreinen zijn zorgvuldig gekozen. Staatsbosbeheer heeft gekeken naar de ecologische kenmerken van het terrein (de natuurwaarden). Ook heeft Staatsbosbeheer Zeeland-Zuid erop ge let dat het voor de hondenbezitters mo gelijk blijft een mooi rondje te lopen. woensdag 17 februari 2021 FOTO GETTY IMAGES Jachtsebos, Kapelle Rammekenshoek, Ritthem Fikkie moet aan de lijn in het bos Ondine van der Vleuten Vlissingen Schoonoord, Oostkapelle Westkreek, Westkapelle Bos, Boudewijnskerke Salsa terra, Zoutelande Kuststrook Walcheren Dishoek Veersebos, Veere De Pie^ De Schelphoek, Wolphaartsdijk Wolphaartsdijk Wemeldingsebos, Wemeldinge Kapelsebos, Kapelle Biggekerksebos Biggekerke Poelbos Goes Den Inkel, Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37