Wedstrijdje schelpen zoeken: 'Het is een feest voor de kinderen' Er staat een beer aan de deur Terneuzen en Tholen in top 20 drugshotspots ZEELAND 3 'EVEN UITWAAIEN OP EEN ANDERE PLEK DAN THUIS, Zij is kapster, hij werkt in de badkamerwereld. Zij zit al maanden thuis en is er klaar mee. ,,De kinderen hebben vakantie en de carnaval gaat niet door, dus ja, we dachten: we gaan eruit." Maandag stapten Christel en Floris Mol link en hun kinderen Duuk en Lela in Heumen in de auto om er pas in Den Osse uit te stappen. Bestemming: Landal Port Greve. „Lekker even uit waaien", roept Christel enthousiast. ,,Even op een andere plek dan thuis", glimlacht Floris. Wie heeft de grootste? We treffen ze bij het dichtbij gelegen strandje middenin een wedstrijd: wie vindt de grootste schelp? Duuk en Lela nemen het bloedserieus. ,,Ik heb de grootste....", schreeuwt Duuk en hijst een joekel van een oester boven water. ,,Nee hoor", roept Lela. ,,Kijk maar..." Haar laarsjes moeten vol water staan. Dat kan bijna niet anders. Want de 3-jarige stampt vol overgave door het ijskoude water. Maar het doet haar niets. Een en al vrolijkheid. Christel en Floris kijken elkaar vertederd aan. Het is precies dSt, leggen ze later uit. ,,Dit is een feest voor de kinderen. Bij ons heb je wel watertjes en zo en dan vind je wat kleine schelpjes. Maar geen mossels of oesters. De kinderen schik, wij ook schik." Eerste prijs Het huisj e op het vakantiepark aan de Grevelingen zien ze nauwelijks. ,,We zijn hele dagen buiten", vertelt Christel. „Gewoon lekker wandelen, met de kinderen eruit. Speeltuintjes opzoeken. En... schelpen zoeken." Wat verdient degene die de grootste schelp vindt? ,,Goeie vraag", ant woordt Floris. ,,Hey jongens, wat verdient de winnaar eigenlijk? Ze zijn he lemaal verzot op chocola, dus ik denk dat de eerste prijs een chocolaatje is." Vere en Rein van Mierlo kijken wild enthousiast door de ramen van het huisje van Bollo de beer, de mascotte van Landal. Hij heeft zijn eigen optrekje, ergens aan het begin van Port Greve. Deze week komt hij ook even bij hen aan de deur langs. Ze verheugen zich er nu al op. ,,Normaal gesproken is er een meet-and-greet, hier in het paviljoen", zegt vader Frans. ,,Maar dat kan nu natuurlijk niet." Frans en zijn vrouw Lieve heb ben in hun twee-onder-een-kap per in Oosterhout 'alle faciliteiten die je nodig hebt als gezin'. ,,Maar het is gewoon dat je even in een andere omgeving bent. Dat is vooral de reden dat we hier naar toe gaan." Bolussen Maar in het mooie Zeeland vakan tieland is nu toch niks open? ,,Nee, dat klopt. Maar thuis is ook niks open. Als je thuis blijft, doe je de dingen die je normaal gesproken ook doet. Hier wandelen we op het strand, ravotten we in de speeltuin en spelen Rummikub en Yahtzee. Ja, dat laatste kunnen we thuis ook, en toch doe je het daar minder. Het is wat je er zelf van maakt. Ik trakteer deze week bij voorbeeld op bolussen. Je moet het ook zoeken in kleine dingen." Ze blijven tot vrijdag. Oh ja, zegt Frans, weet je wat leuk is? ,,Als je een tekening in de bus van het huis van Bollo doet, stuurt hij een kaart naar huis met 'Leuk dat je bij mij bent geweest en ik hoop dat je een leuke vakantie hebt gehad'. Fantastisch natuurlijk voor die kinderen." Luc Oggel Terneuzen Dat blijkt uit rapporten van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) die de ministers Grapperhaus (Jus titie en Veiligheid) en Dekker (Rechtsbescherming) deze week naar de Tweede Kamer stuurden. De onderzoeksrapporten gaan over het crimineel gebruik van ver- huurde panden en de aanpak er van. Van alle provincies staat Zee land, uitgesplitst naar het aantal adressen dat is benut voor onder mijnende activiteiten per 10.000 (niet-)woningen, op de derde plaats als het gaat om handel in en pro ductie van drugs. Binnen Zeeland scoren Terneuzen en Tholen dus het hoogst, met respectievelijk 117 en 49 adressen. De schatting is dat in 2019 in Ne derland ongeveer 50.000 woningen en bedrijfsruimten zijn gebruikt voor ondermijnende criminaliteit: permanent en incidenteel maar ook gedeeld. In ongeveer 80 procent van de gevallen gaat het om woningen, zowel huur als koop. De ruimten bestemd voor productie van wiet nemen volgens het rapport 'een zeer prominente plaats in'. Bij on geveer 60 procent van de woningen gaat het om wietteelt als ondermij nende criminele activiteit. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg scoren In het politiedistrict Zeeland/West Brabant werden 365 wietkwekerijen ontmanteld in 2019 boven het landelijk gemiddelde, maar de onderzoekers hebben daar, behalve wellicht de geografische ligging, geen eenduidige verklaring voor. In het politiedistrict Zee- land/West-Brabant werden in 2019 365 wietkwekerijen ontmanteld. In Zeeland werden dat jaar in totaal 517 adressen gebruikt voor onder mijnende criminele activiteit. Henneptoppen Wat betreft henneptoppen (het ge deelte van de wietplant dat wordt verhandeld) neemt de eenheid Zeeland/West-Brabant volgens het rapport een uitzonderlijke positie in. Bijna de helft van alle inbeslag- genomen toppen (1881) staat op naam van deze eenheid. Gemid deld wordt er ruim 5 kilo aan top pen in beslag genomen bij ge ruimde kwekerijen in de eenheid Zeeland/West-Brabant. De onderzoeksresultaten lijken te worden gestaafd door het aantal woningen en bedrijfsruimten dat ook afgelopen jaar op last van Zeeuwse burgemeesters is gesloten als gevolg van drugsgerelateerde criminaliteit die er plaatsvond. Vooral de Terneuzense burgemees ter Jan Lonink had het daar druk mee: elf keer ging hij over tot die maatregel. Ook op de Bevelanden, Tholen en Walcheren gebeurde dat met enige regelmaat, voor zover na te gaan in totaal tussen de twintig en dertig keer. Burgemeesters kunnen op basis van de wet Damocles besluiten drugspanden voor drie of zes maanden (en soms zelfs twaalf, zo als in december 2020 bij een loods in Westdorpe) volledig af te sluiten. Bewoners mogen de woning dan niet meer betreden. woensdag 17 februari 2021 alles dicht genieten we' Floris en Christel Mollink met Duuk (5) en Lela (3): lekker oesters en schelpjes zoeken. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER Lieve en Frans van Mierlo met hun kinderen Rein en Vere bij het huisje van Bollo de beer. Ondermijnende criminaliteit, zoals het verhandelen en kwe ken van (soft-)drugs, komt in Zeeland het meest voor in de gemeenten Terneuzen en Tho- len. Beide staan ook in de lande lijke top 20 over 2019, op res pectievelijk plek 11 en 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35