Wmm Zelftouwer: 'Het kostte veel tijd en hoofdbrekens' 'Rudolfo, dove sei?' Waar ben je? Er wacht geld op je Waarvan akte 21 je interieur op te frissen komt voor, bijvoorbeeld als je besluit af te zien van die tweede badkamer.'' Daarnaast is het verstandig om een Constructie Allriskverzekering (CAR) af te sluiten. ,,Dan ben je ver zekerd als er een ongeval plaatsvindt of er schade wordt veroorzaakt op de bouwplaats'', aldus André de la Porte. „Zelfbouw gaat gepaard met meer risico's. Wees je daarvan bewust.'' Toch is zelfbouw niet alleen geschikt voor bouwliefhebbers en architecten, verzekert Albers, die al eens workshops voor zelfbouwers organiseerde. „Iedere leek kan het. Verdiep je wel goed in de materie en laat je adviseren. Het is een grote investering.'' 4. Bezoek de bouwplaats De bouwpiaats zui je ais zeifbou- wer heei vaak bezoeken, voorspeit André de ia Porte. ,,De meeste zelf bouwers die ik ken, zijn heel nieuws gierig.'' Soms rijden ze elke dag even langs. Dat kan geen kwaad, want niet alles staat op de bouwtekening. Opent de deur naar links of naar rechts? „Praktische zaken waar je als opdrachtgever bij betrokken bent.'' Elke dag langsrijden is niet nodig, zegt Albers. ,,Een goede aannemer kost iets meer, maar dan hoef je zeker niet alle dagen op de bouwplaats te zijn.'' Regelmatig kijken is wel ver standig. ,,Tref je een rotzooitje aan op de werkplaats, dan is dat vaak een veeg teken. Ziet het er netjes uit en wordt er met plezier gewerkt, dan gaat het meestal goed.'' 5. Let op bij de oplevering André de la Porte: „Daarbij contro leer je als koper of je gekregen hebt wat is afgesproken en waarvoor je hebt betaald.'' Hij adviseert om daar voor de hulp in te schakelen van een bouwkundige. ,,Juist omdat je als zelfbouwer vaak bij alle stappen in de bouw betrokken bent, zie je het grote geheel niet meer. Een bouwkundige heeft geen emotionele binding en ziet wat er nog moet gebeuren.'' Bij de oplevering kun je vaak 5 pro cent van de bouwsom achterhouden, als een soort stok achter de deur bij het herstellen van eventuele gebre ken. Dat houdt de notaris in depot. Pas als de gebreken zijn verholpen krijgt de aannemer dit laatste bedrag. aar is Rudolfo? Niemand die het weet. Zijn ex niet, zijn advocaat niet, de makelaar niet en ik niet. Hij is een paar maanden geleden met onbekende bestemming vertrokken en lijkt sindsdien van de aardbodem verdwenen. Misschien is hij terug naar zijn geboortedorp in het Italiaanse Calabrië. Maar hij kan evengoed in Brazilië, Oezbekistan of Binnen-Mongolië vertoe ven. Waar hij ook is: hij doet zichzelf tekort, want er ligt ruim een ton op hem te wachten. Typisch iets voor Rudolfo om zo te verdwijnen. Ik ken hem als een recalcitrante herrieschopper. Voorafgaand aan de scheiding van zijn Neder landse vrouw, een vakantieliefde voor wie hij naar Nederland was verhuisd, kwam hij stennis schop pen op ons kantoor omdat hij mij partijdigheid verweet. Met onbeholpen karatetrappen probeerde hij me te intimideren. Na de scheiding weigert Rudoifo, die alleen Itali aans en een beetje Duits spreekt, mee te werken aan de verkoop van hun gezamenlijke huis. Zijn ex dwingt bij de rechter af dat hij móét meewerken. Met grote tegenzin en veel ver traging tekent hij een volmacht, waardoor ik mijn handtekening kan zetten onder de leverings akte. Als de nieuwe eigenaren het huis betreden, waar Rudolfo na de scheiding is blijven wonen, blijkt dat het nog vol staat met zijn spullen. De kopers willen, zoals in het koopcontract is vastgelegd, dat het huis leeg en bezemschoon wordt opgeleverd. Het geld blijft op een rekening staan totdat hij het komt opeisen noorderzon is vertrokken, laat zijn ex het huis ontruimen. Er zijn drie containers voor nodig om de boel af te voeren. De kosten, circa 3000 euro, verhaalt ze op Rudolfo. Om ervoor te zorgen dat ze dat geld krijgt, laat ze een deurwaarder beslag leggen op Rudolfo's deel van de verkoopsom. Als de kopers akkoord zijn, maak ik haar deel van de verkoopsom over aan zijn ex. Rudolfo's deel blijft staan op de derdengeldenrekening tot hij het komt opeisen. Snel hoop ik, want zolang het geld op onze rekening staat moet ik elk jaar verant woording afleggen over de herkomst ervan aan het Bureau Financieel Toezicht, dat notarissen en deurwaarders controleert. Administratieve romp slomp waar ik niet op zit te wachten. Ik probeer voorzichtig de ex te polsen: moeten we hem niet laten opsporen? Maar het interesseert haar geen moer waar hij uithangt. Ze wil na alle ellende van een mislukt huwelijk niets meer met hem te maken hebben. Dus ben ik afhankelijk van Rudolfo's bereidheid om zijn geld op te eisen. Als hij zich na vijf jaar nog niet heeft gemeld, zal ik het BFT vragen of ik zijn geld mag overmaken naar de consignatiekas van de Dienst Domeinen. Tot die tijd zit ik eraan vast. Rudolfo, waar ben je? Dove sei? Wo bist du? GO WOENSDAG 17 FEBRUARI 2021 VL j'/wtr IruMUti 1 Eigenlijk had Jan-Wii- iem Verheij (50) archi tect wiiien worden. Dat werd hij niet, maar de droom om zijn eigen huis te bouwen, bieef bestaan. Toen de ge meente Rotterdam in 2015 kavels uitgaf op een voormalig hockey veld, hapte hij met zijn toenmalige vriend toe. ,,De kavel was relatief betaalbaar." Het stel nam een archi tect in de arm en koos uit meerdere ontwerpen voor een lang en smal huis met twee lagen. Net toen de eerste paal de grond in zou gaan, liep de relatie op de klippen. Omdat het huis was berekend op twee inkomens, moest er een nieuw ontwerp komen. Uiteindelijk werd het een kleinere versie van de eerdere plannen. Verheij koos ervoor om zijn huis in eigen beheer te laten bouwen. ,,Dat betekende dat ik alles zelf moest regelen en oplossen. Daar ging veel tijd in zitten.'' Hij moest het combineren met zijn baan en raadslidmaat schap voor de VVD. Verheij koos voor kruis- lagenhout: de muren zijn gemaakt van massief, vijf lagen dik vurenhout. In augustus zou het houten casco worden geplaatst, maar de leve rancier had productie problemen. ,,Dat werd dus december, vier maanden later. Maar toen had ik de kozijnen nog niet besteld.'' Om geld te besparen, deed hij veel zelf. ,,Ik heb de elektriciteit aan gelegd, de isolatie ge plaatst, de wanden ge schuurd, het kookeiland aangelegd... Zo heb ik tienduizenden euro's be spaard, maar het kostte veel hoofdbrekens.'' Nu, ruim vijf jaar na de aanschaf van de kavel, is het huis grotendeels klaar. Zou hij het nog een keer doen? ,,Ik zeg niet nooit, maar voor lopig wil ik hier blijven.'' Zijn belangrijkste tips: Maak een strakke pianning ,,Leg vast wat je doet op welk moment. Dat ik de kozijnen nog moest be stellen, was niet handig.'' Werk efficiënt „Vaakwasiktweeofdrie uurtjes aan het werk. Dan ben je relatief veel tijd kwijt aan opruimen.'' Maak harde afspra ken met aannemers ,,Ik ben natuurlijk een kleine opdrachtgever. Grote opdrachtgevers kregen voorrang.'' Onderhandei over aiies. ,,Ik heb ervaren dat dat kan.'' Zorg voor een financiëie buffer. ,,Je hebt een probleem als je huis nog niet af is, maar je geen geld meer hebt.'' G Het huis van Jan-Wiiiem Verheij is bijna kiaar. ,,Ik moest aiies zeif regeien en opiossen.'' foto jan kok Het einde is in zicht. Het huis is af, nu vindt de opievering piaats. je met de parel' uit liLderij van Vermeer. Deze stijlvolle theelichthouders met bekende motieven zijn een Lust voor het oog. Picasso legde de kalme en sensuele vorm van zijn muze vast in dit schilderij. Piet Mondriaan Compositie Een porseleinen vaas naar het bekende patroon van Mondriaan. Bestel nu op pzc.nl/kunst Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Omdat Rudoifo met de c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeid. Reageren? akte@dpgmedia.nl Vincent van Gogh Drie theelichthouders Pablo Picasso De droom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21